Фестиваль вже понад двадцять років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем: захист прав і свобод людини, подолання соціальної нерівності, екологія, збереження культурної спадщини, причини й наслідки воєн, відновлення справедливості. І цим сприяє формуванню активного громадянського суспільства й розвитку документального кіно.

Центральна тема 21 Мандрівного Docudays UA — 10 років триденної війни, яка триває три сторіччя — назва, сповнена протиріч, що стала частиною нового українського фольклору.

Ми говоритимемо про історичну пам’ять, її крихкість та постійні намагання ворогів її змінити й переписати. Про циклічність історії, збереження та пошук ідентичності, а також про відповідальність, покарання воєнних злочинців і нову архітектуру безпеки.

фільм "Дівчинка далеко від дому", режисери Сімон Леренг Вільмонт/ Simon Lereng Wilmont, Аліса Коваленко (2023)

Як це – в тринадцять років опинитися в чужій країні, без батьків, друзів і розуміння, чи вдасться їх ще хоча б колись побачити?

Настя – професійна гімнастка, для якої спорт і її подруги з команди – все життя. Спільно з командою вона здобуває перемогу на всеукраїнському чемпіонаті, але через війну, розвʼязану росією в Україні, їй разом із бабусею доводиться покинути дім і шукати прихистку в Німеччині. А там – починати все спочатку і жити в невідомості. Настя не здається, приєднується до німецької команди гімнасток і наполегливо вдосконалює свою майстерність, вірить в перемогу і своє майбутнє.

фільм "Кіоск", режисер Даніель Стопа / Daniel Stopa (2023)

Це історія дружби між Анею та її свекрухою Лідкою, котра щойно покинула свого чоловіка аб’юзера. Аня – сильна духом і рішуча, Лідка – її протилежність, сором’язлива та стримана. Жінки зустрічаються в газетному кіоску, яким керує Аня, і працюють над запитом про розлучення, аби Лідка могла почати нове життя без страху та насильства.

За допомогою кадрування та інтимності режисер переносить нас в обмежений простір героїнь, фіксує почуття і зв’язок, що поступово виникає між ними, а також процес загоєння ран.

фільм "Київські файли", режисер Вальтер Стокман / Walter Stokman (2023)

Документальна стрічка розповідає історії трьох абсолютно різних людей: подружжя дисидентів Лісових, нідерландського шпигуна-аматора та француженки, яку 50 років тому зрадив «коханий». Після того, як Україна відкрила доступ до архіву КДБ СРСР з безліччю звітів про спостереження за громадянами, героям вперше випала нагода побачити справи, відкриті радянською спецслужбою на них самих. А також нарешті отримати відповіді на питання, що не давали спокою роками.

До обговорення фільму доєднатися Едуард Андрющенко — дослідник, який працював над фільмом "Київські файли", історик та письменник, кандидат історичних наук, головний редактор популярного ютуб-каналу та порталу «WAS», автор книги "Архіви КГБ"

Фільми "Дівчинка далеко від дому" та "Київські файли" мають аудіодискрипцію

Реєстрація: https://forms.gle/jmeU8NVWe5FZdt3J6