Поточну ситуацію на річці Інгулець та подальші заходи реагування обговорили сьогодні за дорученням Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця на екстреній міжвідомчій нараді під головуванням заступниці Міністра Олени Крамаренко.
Про це повідомляє Міндовкілля.
За даними Держекоінспекції, пігмент червоного кольору, який спостерігали у воді мешканці та ЗМІ, осідає і вимивається. За їх прогнозами за добу-дві він має зовсім зникнути.
Стан води в Карачунівському водосховищі в нормі згідно з проведеними лабораторними дослідженнями.
О 6:00 ранку фахівці ДЕІ Придніпровського округу відібрали проби на межі кордону Кіровоградської та Дніпропетровської області. Дослідження тривають.
За даними Держводагентства, ведуться роботи на гідроспоруді, що вже призвело до поступового зменшення витрат води в річці. Рівень води у Карачунівському водосховищі за добу не змінився та становить 57,72 м при нормі - 59,00 м. Також щоденно Держводагентство відбирає проби на гідропосту Андріївка.
Попередні результати відібраних 16 вересня проб води у р. Інгулець в межах м. Кривий Ріг за 13 показниками свідчать, що якість води перебуває в межах нормативних значень для питних потреб у трьох відібраних пробах.
Але вміст хлоридів у воді р. Інгулець на водпосту Андріївка (60 км від м. Кривий Ріг) протягом минулої доби мав значні коливання – максимальна відмітка сягнула 2200 м/л (16.09 - 1180 мг/л) при нормі 350 мг/л для питних потреб. Станом на ранок 17 вересня вміст хлоридів становить 220 мг/л. Жорсткість зменшилась від 19 до 6 мг-екв/л, при нормі 7 мг-екв/л для питних потреб. Це пов’язано з проходженням хвилі води з високим вмістом солей.
“Маємо розуміння, що сьогодні важливо забезпечити постійний моніторинг всієї річки, а не лише ділянки, яка вчора мала червоне забарвлення. Є необхідність сформувати комплексне бачення - для безпеки людей та швидкого реагування на будь-які зміни”, - наголосила Олена Крамаренко.
Відтак заступниця Міністра доручила Держекоінспекції та Держводагентству проводити постійне спостереження за якісним станом р. Інгулець на територіях Дніпропетровської, Кіровоградської та Миколаївської областей та оператмвно інформувати Міндовкілля про результати.
Держводагентство у короткі строки має розробити оперативні та довгострокові прогнози змін екологічного стану річки та план заходів щодо її оздоровлення.
Державна екологічна інспекція України та Управління екологічного контролю та методології Міндовкілля забезпечать взаємодію з ДСНС, Держпродспоживслужбою та органами місцевого самоврядування для оперативного отримання інформації, її аналізу та використання при прийнятті управлінських рішень.
Також учасники обговорили потенційні ситуації та дії у разі критичного зменшення води у Карачунівському водосховищі для забезпечення безперебійного водопостачання населення.
Нагадаємо, 14 вересня 2022 року близько 17-ої години російські військові нанесли ракетного удару по гідротехнічних спорудах на західних околицях м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Внаслідок ракетного удару було пошкоджену греблю Карачунівського водосховища.
16 вересня у ЗМІ та серед населення почало ширитися занепокоєння щодо зміни забарвлення річки Інгулець в м. Кривий Ріг до червоного та коричневого кольорів.
Потенційна причина - наявність у місцевому грунті, породах та матеріалах, що використовуються для відновлення водоскидної споруди, мінералу заліза “гематиту” або іншими словами «кривавого каменю».