Обговорення проєкту рішення: у Кривому Розі розробили правила поводження з відходами зелених насаджень, - ФОТО, ВІДЕО

Щороку навесні та восени у Кривому Розі жителі міста спалюють гілки, листя та інші відходи зелених насаджень. Результати наукових досліджень "Золото під ногами", здійснених за участі експертів ГС "Досить труїти Кривий Ріг" та науковців ЕкоДПТ, довели, що спалювання опалого листя створює недопустимий ризик для здоров'я населення. На центральному рівні влади вже розпочато кроки для виправлення шкідливої практики. Зокрема, в нещодавно ухваленому Законі України "Про управління відходами" відходи зелених насаджень віднесли до категорії побутових. Отже на черзі - впровадження сталої системи поводження з рослинними відходами у Кривому Розі.

Як повідомляє сайт 0564.ua, про це нещодавно йшлося під час "круглого столу", організованого представницями ГС "Досить труїти Кривий Ріг" з метою презентації та обговорення розробленого ними проєкту рішення Криворізької міської ради "Про затвердження Правил поводження з відходами зелених насаджень у місті Кривому Розі".

В ході заходу наголошувалось, що метою прийняття такого рішення є впровадження у місті сталої системи поводження з рослинними відходами, зменшення шкоди, що наноситься довкіллю та здоров'ю містян внаслідок їх спалювання або накопичення на полігонах захоронення твердих побутових відходів, а також забезпечення реалізації правових норм Закону України "Про управління відходами", який вступить у силу з 9 липня 2023 року, та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами зелених насаджень.

Розробленим проєктом рішення, зокрема, пропонується:

виділити у межах Кривого Рогі земельну ділянку та облаштувати на ній майданчик для компостування відходів зелених насаджень;

визначити виконавця послуг з вивезення відходів зелених насаджень та виконавця послуг з обслуговування майданчика для компостування, укласти з ними договори;

встановити Порядок поводження з відходами зелених насаджень, відповідно до якого на території приватного сектору та садових товариств облаштовуються контейнерні майданчики або майданчики для тимчасового зберігання відходів зелених насаджень; відповідно до договору та визначеного графіка відходи зелених насаджень вивозяться виконавцем послуг  на майданчик з компостування.

При цьому проєктом рішення передбачено, що утримання та експлуатацію майданчика для компостування відходів зелених насаджень здійснюватиме виконавець послуг у порядку та на умовах, визначених у договорі, укладеному з виконкомом міської ради. На самому ж майданчику виконавець послуг з його обслуговування здійснюватиме сортування відходів зелених насаджень, подрібнення їх (за необхідності), впроваджуватиме технологію компостування, виконуватме інші дії з утримання майданчика, а також здійснюватиме реалізацію продукту компостування.

Отриманий в результаті компостування рослинних відходів продукт реалізовуватиметься підприємствам, установам та організаціям, мешканцям міста, які зможуть використовувати цей продукт для підтримки родючості грунтів зелених зон міста, підтримки родючості сільськогосподарських земель, закріплення зон активного пиловиділення промислових відвалів, кар'єрів, шламосховищ трав'янистими рослинами з мичкуватою кореневою системою, рекультивації порушених земель.

Учасники "круглого столу", серед яких були депутати місцевих рад, представники ОСББ, громадськості, озвучили питання, котрі постануть на практиці у разі реалізації вимог чинного законодавства. Наголошувалось, что для забезпечення функціонування сталої системи поводження з зеленими відходами, у проєкті розпорядчого документу необхідно урахувати існуючі реалії.

Зокрема, голови ОСББ звернули увагу на фінансові аспекти вирішення проблеми, на відсутність відведеної землі, на якій можна було би організувати тимчасове зберігання зелених відходів. 

Як зазначила депутатка міської ради Наталія Шишка, земля - це та проблема, яка постане пере будь-ким, хто реалізовуватиме проєкт поводження з зеленими відходами. Адже земля у Кривому Розі не відведена ні під будинками, ні під прибудинковими територіями, ні під контейнерними майданчиками. Якщо ж земля не відведена, отож цієї земельної ділянки немає на кадастровій карті, що, у свою чергу, означає, що немає відповідального. Таким чином, контролюючим органам немає кого притягнути до відповідальності за те, що коїться на контейнерних майданчиках.

"Якщо на законодавчому рівні відходи зелених насаджень віднесено до твердих побутових відходів, отож ця проблема вирішуватиметься у рамках поводження з твердими побутовими відходами, до яких відносяться і крупногабаритні, і будівельні відходи, а тепер буде відноситись і листя. Перед органами місцевого самоврядування постане питання необхідності встановлення норм накопичення, обрахування тарифу. Також законодавчі зміни є підставою, щоб органи місцевого самоврядування оголосили новий конкурс на виконавця послуг з поводженням з ТПВ", - пояснила Наталія Шишка.

Враховуючи існуючий досвід вирішення питань поводження з твердими побутовими відходами у Кривому Розі, депутатка порадила екологам розділити питання технологій та організаційні заходи і значно посилити роз'яснювальну роботу з населенням.

Відео: 

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.