Криворізькі волонтери виготовляють рятівні "дими" для фронту. Кожен може допомогти, - ФОТО, ВІДЕО

Про "дими" від криворізьких волонтерів знають вже в різних куточках України, адже про них неодноразово вже розповідали на всю Україну. Писали про білий брендований дим "Залізна сотня" і ми. А днями завітали на базу до волонтерів, аби побачити виробництво на власні очі та поцікавитись потребами виробників таких необхідних для фронту засобів, як димова шашка.

Нашого кореспондента привітно зустрів Денис Дубов, лідер Ukrainian Bike Family. Символіка марафону "Залізна сотня", який колись організовував Денис з друзями, і стала брендом білого диму для фронту. Окрім маркування зовнішньої оболонки димової шашки, на кожній з них зазначають дату та ставлять підпис того, хто виготовляв димову шашку.

"Ми хотіли, щоб люди бачили, що це саме наші дими. Ми відповідаємо за їхню якість. Якщо вони не якісні, ми маємо розібатися у причинах. Для цього і зазначається на них інформація, яка допоможе такому аналізу", - пояснив Денис.

Він розповів, що на початку повномасштабного вторгнення група займалась іншими волонтерськими проєктами, в тому числі виготовляла "коктейлі Молотова".  Підтримучи контакти з військовими, волонтери дізнались про потребу у димових шашках. Тоді Денис не зміг їх дістати, але розповів про такий запит військових Данилу Гончару, котрий добре знається на хімії. "Треба спробувати!", - відказав хлопець і спробував. Через півтора тижні його дослідів були зроблені тестові зразки димових шашок.

"Вони були ще у металевому корпусі, прогорали. Згодом наш "консіліум" волонтерів зробив корпус такий, як ми і зараз використовуємо (картонний - ред.), чим забивати придумали. Зробивши перший ящик димових шашок, ми поїхали з ними до військових, щоб ті оцінили. Вони підпалили, кинули у полі і ... попросили ще 500 штук таких шашок. Отож ми зрозуміли, що це річ потрібна, на неї буде попит, і почали виготовляти димові шашки", - розповів Денис.

Спочатку волонтери виготовляли дими у кількості, яку замовляли військові. Однак згодом замовлень стало так багато, що криворіжцям довелося відмовитися від деяких інших проєктів та переобладнати цех на міні - фабрику з виготовлення димових шашок.

З того часу димові шашки "Залізна сотня" виготовляються щодня. Кількість виготовлених криворізькими волонтерами димових шашок стрімко наближається до 20 тисяч (за 17 тисяч перевалило більше двох тижнів тому). В середньому щодня на міні-фабриці виготовляється щонайменше сотня димових шашок. Якщо йдеться про невеликі шашки, то за день волонтери можуть зробити  140 - 180 димів.

"Дими "Залізна сотня" рятують життя. Завдяки їм можна витягувати поранених бійців з - під обстрілів, робити певні приховані переміщення під час атаки чи відступу, вводити ворога в оману та ще багато чого... Наші дими були на всіх можливих напрямках фронту. Вони досить дешеві в виробництві, адже ми не платимо зарплатню волонтерам, і самі інгредієнти дозволяють зробити собівартість шашок від 70 гривень", - пояснив Денис нашому кореспонденту.

Від нього та його друзів - волонтерів ми дізналися, що шашки виготовляются для різних завдань, тож мають різні діаметри і різну кількість "палива":

М-1. Вага 500 грамів. Діаметр - 5,5 см. Висота 17 см. Час димоутворення 70 - 80 секунд. Дуже зручна для перенесення з собою, так як вміщається в будь яку кишеню. Часто використовується медиками, штурмовиками, розвідниками та іншими. Собівартість такого диму виходить 70 гривень.

М-2. Вага 800 грамів. Діаметр - 5,5 см. Висота 25 см. Час димоутворення 90-100 секунд. Трохи менше  зручна для перенесення з собою ніж м-1, але все ж таки досить зручна для перенесення з собою та кидання у потрібному напрямку на необхідну відстань. Часто використовується медиками, штурмовиками, розвідниками та іншими. Собівартість такого диму виходить 100 гривень.

М-3. Вага 1300 грамів. Діаметр - 8 см. Висота 17 см. Час димоутворення 120-130 секунд. Використовується в транспорті і на позиціях. Не дуже зручні для перенесення, але можливі для жбкрляння з укриттів, зайнятих позицій, чи перевезення в транспорті. Собівартість такого диму 140 гривень. 

М-4. Вага 2500 грамів. Діаметр - 10 см. Висота 25 см. Три активних сопла.  Час димоутворення 180 - 200 секунд.

Використовується суто в транспорті, їх перевозять в транспорті і використовують при нагоді, утворюючи три хвилини димового пекла. Собівартість цього диму біля 400 гривень.

Димові шашки для військових виготовляються і передаються безкоштовно. Кошти і матеріали для виготовлення надаються усіма, хто прагне допомагати нашим воїнам наближати Перемогу. 

Окрім димових шашок, волонтери виробляють світлові сигнальні розтяжки, які працюють на хімічній основі та дають яскраве світло вночі, та димовий сигнал в день.  А ще тут роблять окопні свічки.

Сьогодні волонтери потребують помічників, матеріалів для виготовлення шашок, свічок і розтяжок, а також фінансів.  Якщо є бажання і змога допомогти криворізьким волонтерам, варто знати, що вони чекають на такі матеріали:

парафін т-3, калійна селітра, цукрова пудра, гіпс, вогнепровідний шнур з захистом від вологи, одноразові електронні цигарки або аккумулятори з них, кінцевики, ніхромовий дріт, бджолиний віск, електричні піротехнічні запали та ще багато чого іншого.

Той, хто не має моги допомогти матеріалами, може долучитися до загальної справи, перерахувавши кошти за реквізитами:

Приват 4149439018771208

Моно 4441114425846290

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.