Пластуни по всій країні продовжують передавати Віфлеємський Вогонь Миру. Попри війну та її загрози українські скаути виконують свою місію поширення Вогню любові, Вогню добра. Днями вони побували у Криворізькому державному педагогічному університеті.
Як повідомляє сайт 0564.ua, детально про ідею і традицію поширення Вогню Миру повідомили у прес-службі "Пласту".
Щороку напередодні Різдва відбувається міжнародна скаутська естафета: від країни до країни передають вогонь, який був запалений у Вифлеємі, місці народження Ісуса Христа. Далі скаути поширюють вогонь, як символ добра і єднання, всім, хто цього потребує.
З чого все почалося
Першопочатково цей захід не планувався, як щорічна міжнародна традиція. Насправді австрійський телеканал ORF 1986 року планувала зробити одноразову акцію в рамках свого заходу “Світло крізь темряву”.
Вони хотіли передати свічку з вогнем тим людям, які не можуть відсвяткувати Різдво вдома, а перебувають у лікарнях, сиротинцях тощо. Також всі охочі могли отримати вогонь у найбільших храмах Австрії.
Суспільство прийняло ідею з великим ентузіазмом, тож організатори вирішили зробити це щорічною традицією. А 1988 року до ініціативи вперше офіційно долучилися скаути Відня на чолі з Бертлем Ґрюнвальдом.
Уже наступного року Вифлеємський вогонь перетнув кордони і захід розширився до статусу міжнародного. Від австрійських скаутів його отримали скаути Чехії, Польщі, які передали потім навіть до США та Аргентини. У Чехії, у місті Будвайс на площу вийшло більше 10 тисяч людей.
Цікаво, що Вогонь горів і на Берлінській стіні, яка тоді розділяла Європу. А коли вона впала, делегація з Австрії урочисто передала його мешканцям Берліну.
Щоразу більше скаутських організацій почали долучатися до цієї естафети. Так Вифлеємський вогонь став традицією, символом Різдва, добра та єдності у всьому світі.
Як мандрує Вогонь
Перед Різдвом телеканал ORF обирає соціально активну дитину, яка летить до Вифлеєму і запалює лампадку в церкві.
Спершу була проблема транспортування з Вифлеєму до Відня, адже авіакомпанії не дозволяли подорожувати з відкритим вогнем у літаку. Тоді сконструювали спеціальну закриту лампадку, яка дозволяла перевезення, не загасивши полум’я.
Потім у Відні австрійські скаути урочисто передають Вифлеємський вогонь іншим скаутським організаціям, які перевозять його у свої країни і поширюють далі.
Кому передають Вифлеємський вогонь
Основна місія скаутів — принести Вогонь тим, хто потребує цього найбільше, бо не може відсвяткувати Різдво вдома в родинному колі: одиноким, дітям у сиротинцях, хворим у лікарнях.
Також на загальних передачах Вогню на центральних площах міст, у храмах тощо його може отримати кожен охочий.
Крім того, скаути навідуються також до органів влади, партнерських організацій та установ, щоб подякувати за спільну роботу на благо суспільства.
Як поширюється Вогонь в Україні
В Україні скаутську естафету поширення Вифлеємського вогню миру приймають саме пластуни.
Уперше Вогонь до України потрапив 1992 року через приватну ініціативу окремих пластунів. Офіційно пластуни ведуть відлік початку проведення акції з 1998 року. Саме тоді Вогонь вперше передали в Україну на кордоні.
Відтоді на україно-польському митному переході Рава-Руська-Гребенне представники Союзу Польських Харцерів (пол. ZHP) передають Вогонь представникам Пласту. Після того, стоячи разом у колі, пластуни та харцери співають колядки й скаутські пісні, обмінюються подарунками.
З 2007 року делегація пластунів відвідує урочисту офіційну літургію та передачу Вогню від австрійських скаутів у Відні. Проте традиція зустрічі з польськими скаутами на митному переході триває і досі.
Минулого року традицію підтримала Укрзалізниця. Пластуни у Києві передали лампадку, яка залізничними шляхами об’їхала всю Україну і потрапила до 24 областей менше ніж за добу.
Вифлеємський вогонь у час війни
Після 2014 року, коли росія розв’язала війну на сході України, пластуни почали поширювати Вифлеємський вогонь разом з гуманітарною допомогою на передову, щоб захисники та захисниці також відчули мить свята і тепло та підтримку всього народу.
24 лютого 2022 року країна-агресорка почала повномасштабний наступ. Тоді змінилося життя кожного українця. Тому цієї зими Вогонь з Вифлеєму має особливе значення. Він є символом єдності та незламності у боротьбі за наше вільне і мирне майбутнє.
“Вифлеємський вогонь – це не якась магічна річ, що може в один момент викликати мир у всьому світі. Це, скоріше, символ, що нагадує про те, що люди повинні докладати максимум зусиль, щоб у світі панував мир” (Гюнтер Хартл).
Цього року пластуни поширюють Вогонь родинам на деокупованих територіях, які пережили справжній жах війни, і разом з ним доставляють пакунки допомоги з продуктами, ласощами для дітей та засобами для обігріву, щоб подарувати їм чудо Різдва і допомогти підготуватися до важкої зими.
Поширення Вогню у Кривому Розі
Криворізькі пластуни цими днями традиційно навідуються до закладів, установ, організацій та парафій з Вогнем Миру, залишаючи під час кожног такого візиту частинку Вогню господарям.
Діти з наставниками вже побували у храмі Святого Миколая Чудотворця Української Греко - Католицької церкви, де передали часточку Вогню адміністратору парафії Івану Талайло.
А 22 грудня пластуни побували у Криворізькому державному педагогічному університеті, де їх зустрів ректор університету Ярослав Шрамко. Прямо у його робочому кабінеті дітлахи передали Вогонь Миру з Вифлеєму.
Пан Ярослав від імені колективу університету подякував дітям за те, що попри важкі обставини, вони продовжують свою важливу місію, і віддячив дітям солодощами.
Як відбувалась передача Вогню, дивіться на відео (нижче).
Цими днями юні пластуни побувають у храмах ПЦУ, УРКЦ, поліції та в інших установах, де на них вже чекають дорослі.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.