"Це реальний інструмент для влади і для народу": громадськість Кривого Рогу розробила Положення про перейменування об'єктів топоніміки, - ФОТО, ВІДЕО

Неформальне об’єднання “Місто Героїв” спільно з ГО «ЕкоТЕКА» презентували спільний проект “Положення про найменування та перейменування вулиць, провулків, площ, парків, скверів та інших об’єктів територіальної громади м.Кривий Ріг”.

Про це журналістці 0564.ua стало відомо під час прес-конференції. 

Вчора, 15 червня, представниці об’єднання "Місто Героїв" та ГО "ЕкоТЕКА", які є співавторами запропонованого Положення, поділились з представниками ЗМІ власними наробками відповідного документу під час прес-конференції, яка проходила в парку Героїв. 

- Прес-конференцію вирішили провести біля флагштоку в парку Героїв, бо воно так і задумувалось для того, щоб саме тут ми говорили про вшанування наших героїв. Ми зустрічаємося тут щоб віддати шану нашим хлопцям і показати, що ми вас пам'ятаємо і ми будемо робити для вас максимум, - зазначила представниця неформального об'єднання "Місто Героїв" Катерина Станкевич. 

Представниця ГО "ЕкоТЕКА" Тетяна Мельниченко розповіла, що розроблений громадскістю проект буде допомагати у регулюванні питання перейменування в місті Кривий Ріг. Питання розробки Положення виникло через те, що з 2012 року в місті немає власного положення і немає правил, згідно яких можна проводити перейменування.

- Стикнувшися з перейменуванням, яке відбулось в 2022 році, громадськістю було виявлено ряд порушень. Коли ігнорується думка громадськості, а відповідно постанови Кабінету міністрів 989, назва передбачає врахування думки громадськості. У нас немає єдиної процедури, яка буде доступна в кожному районі, тому питання це стоїть досить гостро. і коли пані Третяк намагається винести на розгляд дуже обмежену пропозицію щодо вшанування героїв, причому немає положення, яке взагалі регулює ці питання, то постає: чого ми не можемо розробити положення? Якщо наша влада є такою бездіяльною, ми взяли на себе відповідальність. Ми - це громадська організація "ЕкоТЕКА" і неформальна спільнота "Місто Героїв", яка офіційно не зареєстрована, але вона об'єднує родини загиблих, які безпосередньо зіткнулися з тим, що вони не отримують відповіді як провести перейменування і також їх фактично ігнорують.

Пані Тетяна додала, що під час створення Положення вони врахували все, що необхідно було врахувати в Законах України, зробили 23 звернення до депутатів Криворізької міської ради (вибірково), врахували всі наявні фракції, які є в міськраді, врахували гендерний фактор.

Під час написання Положення, за словами Тетяни Мельничук, вони враховували досвід інших міст та намагались максимально прописати процедуру громадських обговорень.

- Тому що комісія, яка була у 2022 році, фактично мала номінальний характер.  Вони виносили якісь там рішення, але вони були просто для того, щоб затвердити рішення, які були вигідні виконкому Криворізької міської ради. 

В Положенні від громадськості передбачено процентне співвідношення комісії: 70% - фахівців, представників громадськості і 30% - це посадовці. В документі також передбачено, як мають діяти депутати та члени комісії, якщо надходить петиція щодо перейменування об'єкта топоніміки. ТАкож в Положенні пропонують проводити процес перейменування та громадських обгворень відкрито і щоб правила були однакові для всіх. 

- Наприклад, якщо це обговорення проходе в бомбосховищі, то це виключно бомбосховище. Ми пропонуємо зосередитись на онлайн голосуванні, тому що це забезпечує достатню велику кількість учасників, плюс це не дасть такої змоги якось маніпулювати. Але зробити це не так, як робив це виконком Центрально-Міської ради - через google-форму, а зробити через сайт Криворізької міської ради, через сайт петицій. В принципі, технічно це можливо.

Представники громадськості підготували рішення про затвердження положення і пояснювальну записку до нього і пропонують депутатам винести їх на розгляд.

- Ми не хочемо, щоб вони одразу прийняли наше положення. Вони мають винести на розгляд його і потім прийняти рішення, що цей проект має пройти громадське обговорення. В принципі це нормальна життєдіяльність будь-якого проекту, - зазначила Тетяна Мельничук.

Представниця неформального об'єднання "Місто Героїв" Катерина Станкевич додала, що розробленому ними положенні окремо робиться наголос на увічнення пам'яті загиблих героїв.

- Це дуже актуальне зараз питання і, власне, це дуже актуальне питання для учасників нашої спільноти, яка об'єднує ініціаторів петиції, які були зацікавлені в тому, щоб вулиця була перейменована на честь загиблого Героя і які не отримали жодного продовження цієї історії. Враховуючи те, що пані Третяк, яка дуже хоче, щоб вулиці перейменували на честь героїв, ми вважаємо, що потрібно підтримати ініціативу, але вона не має бути дискримінаційною. Положення, яке вона пропонує, увічнює нагороду. Вона пропонуе увіковічнювати тільки тих, хто є Героями України, хто є повними лицарями ордена Богдана Хмельницького або кавалером ордена "За мужність". Ми пропонуємо вшанувати людину незалежно від наявності в неї нагород і враховувати весь свій попередній досвід і говорити не лише про загиблих захисників України як окрему категорію, говорити про них як громадян, як про членів нашого суспільства. 

Пані Катерина зазначила, що розроблене ними положення надасть загальні правила для будь-якої ситуації по перейменуванню.

- Тобто нам не потрібно буде тоді створювати петиції для того, щоб донести якусь свою думку. В нас буде реальний інструмент, яким громада може скористатися для того, щоб довести свою думку.

Катерина Станкевич зазначила, що нагальна потреба у створенні Положення виникла через те, що 21 квітня президент підписав закон про деколонізацію, кий вступає в силу через три місяці і який зобов'язує нашу владу очистити топонімічний простір міста від усіх згадок про країну-агресора.

 - У нас залишилося півтора місяці до того, як влада має почати діяти, власне, і робити перейменування і позбавляти наш простір загадок про російську федерацію. Тому саме зараз можливо прийняти це положення для того, щоб підготуватися до цього процесу, щоб через півтора місяці у нас уже були чіткі правила, щоб ми знали, що вони готові щось робити і ми готові увічнювати пам'ять про загиблих захисників і про історичних осіб, і про пам'ятні дати і ми знаємо. як ми можемо це робити. 

Катерина Станкевич повідомила, що в їхньому Положенні основним пунктом, на якому вони роблять наголос, є гласність.

- Гласність має бути обов'язково. Це критичний момент, так як аналізуючи попередній досвід, досвід коли одні кажуть рішення було таке, другі кажуть, що рішення було таке. Ми пропонуємо робити всі засідання відкритими, щоб туди мали доступ усі Засоби масової інформації, щоб робилися відео та аудіозаписи і вони викладалися на офіційному каналі Криворізької міської ради. Таким чином всі зацікавлені сторони, навіть ті, хто не були присутні, вони в будь-який час можуть зайти і подивитися, і послухати ці записи. Це мінімізує суперечки, мінімізує якісь махінації, фальсифікації спеціальні або випадкові.

На запитання журналістів про те, чому місцева влада не хоче називати вулиці Кривого Рогу іменами бійців, які загинули в російсько-українській  війні, пані Катерина відповіла, що, на жаль, не має чіткої відповіді чому влада так пручається цьому.  

- Зі мною, як з автором петиції або із жодним із членів нашої спільноти ніхто не комунікував, не давав чіткої відповіді. У нас немає діалогу з владу з цього питання, тому, на жаль, ми не можемо сказати, що є таким фактором, який так сильно важливий для нашої влади, чому вони так опираються і тому нам складно опрацьовувати цей момент. Але положення, яке ми пропонуємо, на наш погляд воно є настільки загальним і воно настільки охоплює різні питання, що не потрібно буде в подальшому повертатися до увічнення пам'яті героїв, увивчення пам'ятних дат, у нас буде просто нормальний інструмент, яким ми зможемо користуватися в будь-який момент часу. Навіть не говорячи про найближче перейменування, яке буде дійсно дуже велике масштабне в нашому в місті, а  говорячи про наступні десятиліття. У нас просто буде нормальний робочий інструмент. Це реальний інструмент для влади і для народу, це спосіб комунікації. Тому ми вважаємо, що такий документ дуже необхідний для нашого міста. 

Містяни можуть ознайомитися з Положенням, яке розміщено на сторінці "Місто Героїв". 

Одразу після прес-конференції представниці об’єднання "Місто Героїв" та ГО "ЕкоТЕКА" пішли в Криворізький міськвиконком щоб зареєструвати звернення до депутатів міськради. 

"Зареєстрували і пообіцяли надати номер виключно для звернення Вілкула. Звернення на депутатів вони переадресують до протокольного відділу і вже там вони будуть узгоджувати як вони будуть передавати депутатам. У протокольному відділі сказали, що будуть телефонувати їм і запрошувати отримувати, а якщо вони не підійдуть, то вже коли з'являться на сесії, будуть їм передані ці звернення", -повідомила журналістам Тетяна Мельничук після виходу з міськвиконкому.