У Кривому Розі відбувся допрем'єрний показ фільму "Залізні метелики", в якому показується історія про збиття пасажирського літака MH17. Світова премʼєра цього мистецького документального фільму відбулася на кінофестивалі «Санденс» (2023) в межах «Конкурсу світового документального кіно», а європейська премʼєра — на Берлінському кінофестивалі (2023) у секції «Панорама». В український прокат стрічка вийде вже 20 липня. Покази присвячені дев’ятим роковинам трагедії, заплановані на 17 липня.
Як повідомляє сайт 0564.ua, допрем'єрний показ у Кривому Розі відбувся за участі режисера фільму Романа Любого. Отож представники криворізьких ЗМІ та криворізькі глядачі мали змогу поспілкуватися з режисером, обговорити побачене.
В основі стрічки "Залізні метелики" - злочин, а саме - збиття біля Донецька збройними силами Російської Федерації цивільного пасажирського літака Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17, унаслідок якого загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Літак Boeing 777 було збито 17 липня 2014 року неподалік Торезу Донецької області в ході російської збройної агресії на сході України.
Міжнародне розслідування встановило, що літак збито зенітним ракетним комплексом «Бук» російського виробництва. Незалежні дослідники стверджують, що ЗРК «Бук» належав 53-й зенітній ракетній бригаді з Курська (РФ). 24 травня 2018 влада Австралії та Нідерландів офіційно звинуватили Росію в катастрофі літака.
Кримінальний судовий процес у справі збиття рейсу MH17 розпочато у Нідерландах 9 березня 2020 року. 17 листопада завершилося засідання, де оголосили заочний вирок чотирьом обвинуваченим у причетності до збиття Боїнга рейсу MH17 над Донбасом у липні 2014. Після майже двогодинного засідання суд заочно оголосив довічне ув'язнення трьом підозрюваним — Сергію Дубинському (позивний "Хмурий"), Ігорю Гіркіну (позивний "Стрелков") та Леоніду Харченку (позивний "Крот"). Одного з обвинувачених, росіянина Олега Пулатова, виправдали.
Над створенням фільму "Залізні метелики" працювало творче об'єднання Babylon‘13 а до команди творців фільму увійшли:
режисер Роман Любий,
продюсери: Андрій Котляр, Володимир Тихий (продюсери), Давід Арматі Лехнер, Ізабель Бертолон, Тріні Гьотце (копродюсери), Анна Зобніна (виконавча продюсерка)
операторська робота: Андрій Котляр
звук: Андрій Рогачов.
Фільм відзначений нагородами міжнародних фестивалів:
«Приз головного журі» у категорії «Кіно світу — документальне кіно» на кінофестивалі «Санденс» (2023, номінант), «Нагорода глядацьких симпатій» у секції «Панорама» на Берлінському міжнародному кінофестивалі (2023, номінант)
Про стрічку:
"Залізні метелики" – документальний фільм, в якому поєднані архівні кадри, вирізки зі справ, фрагменти телеефірів, інтервʼю, документальні спостереження, анімацію, елементи перформансу й уривки розмов російських військових.
Стрічка досліджує обставини збиття літака MH17 на Донбасі, риторику російських пропагандистів навколо цієї події. У фільмі можна побачити кадри, коли спочатку російська журналістка в кадрі каже одне, потім інше, наводяться приклади російської пропаганди. Загалом сам злочин показаний наслідком ще радянської мілітаристської пропаганди.
Стрічка містить кілька перформансів, кожен з яких дає можливість глядачеві переосмислити побачене, поміркувати перед тим, як перейти до споглядання наступного масиву інформації.
У другій частині фільму з’являється герой, який розповідає особисту трагедію – його племінниця зі своїм хлопцем загинула у цій авіакатастрофі. Це реальний чоловік і історія загибелі його родичів також реальна. Він мав змогу побувати на Донеччині, у місці падіння літака.
Завершується стрічка анімаційною історією про голубів, які, начебто, були на борту збитого літака і вижили. На перший погляд може здатися, що анімаційники - діти. Але це не так.
Детальніше дізнатися про те, як створювалась стрічка, можна, переглянувши наше відео, де режисер Роман Любий розповідає про це.
Додамо, що криворіжці, які переглянули стрічку, схвально відгукувались про неї, цікавились реакцією європейців та наголошували на важливості цієї роботи для документування злочинів російської федерації.