6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок цього терористичного акту у Криворізькому районі без централізованого водопостачання залишилися Грушівська, Вакулівська громади та селище Мар’янське Зеленодольської громади. Частково вода була відсутня у Апостолівській, Софіївській, Новопільській, Глеюватській громадах. В деяких інших населених пунктах, в тому числі в частині районів міста Кривий Ріг, вода подавалася за графіком. Загалом без води залишилося близько 40 тис мешканців (без врахування міста Кривий Ріг). Вода в домівках мешканців і мешканок Криворіжжя почала зникати після третьої-четвертої доби з моменту теракту на Каховській ГЕС.
Про те, як вирішували проблеми з водопостачанням в громадах Криворізького району, ми питали у представників різних ОТГ. На прикладі населених пунктів Криворіжжя можна дізнатись, які способи допомогли населенню, коли в кранах зникла вода і як їхнім досвідом можуть скористатись в інших громадах.
Масштабні проєкти, реалізація яких забезпечить Криворіжжя водоюДе шукали альтернативу централізованому водопостачанню після підриву греблі на Каховській ГЕС розповів начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко.
- З перших днів після російського теракту на Каховський ГЕС президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що мешканці, які залежали від води з Каховки, будуть 100% забезпечені питною водою. Володимир Олександрович дав чіткі вказівки всім гілками влади зробити все можливе, щоб відновити централізоване водопостачання в оселях українців та українок.
Таким чином, нині у Криворізькому районі реалізується чотири проєкти з будівництва водогонів:
1.Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України N566 від 06.06.2023 р., з державного бюджету виділено 1,5 млрд грн для реалізації експериментального проєкту, який об'єднує будівництво магістральних водогонів Карачунівське водосховище - Кривий Ріг - Південне водосховище, Марганець - Нікополь, Хортиця (ДВС2) - Томаківка. У Кривому Розі будівництво водогону передбачає прокладання кількох гілок водопостачання.
Завершити будівництво, яке має забезпечити водою приблизно 1 млн мешканців Криворізького району (м. Кривий Ріг, Новопільської, Широківської громад та інших), планують у листопаді поточного року. Виконувач робіт: ТОВ "Автомагістраль".
2. Коштом обласного (100 млн грн) та міського бюджетів м. Кривий Ріг (80 млн грн) продовжується будівництво водогону, який повинен забезпечити перекидання води з Кресівського водосховища через 33 канал, а звідти у Південне водосховище. Це альтернативний проєкт, який надасть можливість подачі води 70% населення міста Кривий Ріг і наповнювати Південне водосховище до завершення будівництва "експериментального" проєкту, який об'єднує будівництво магістральних водогонів Карачунівське водосховище - Кривий Ріг - Південне водосховище, Марганець - Нікополь, Хортиця (ДВС2) - Томаківка. Виконувач робіт: КП "Кривбасводоканал".
3. Проєкт, який реалізується коштом "АрселорМіттал Кривий Ріг", передбачає реверсне перекидування води через власні мережі водопостачання підприємства та новозбудований трубопровід для наповнення Південного водосховища з річки Інгулець. Таким чином, виробничі потреби підприємства у воді будуть повністю закриті, і, крім того, забезпечено водопостачання для значної частини населення Кривого Рогу.
"АрселорМіттал Кривий Ріг" вже завершив будівництво нової насосної станції та проклав 5 км трубопроводу.
4. ДП "Кривбаспромводопостачання" виконує аварійно-відновлювальні роботи на Каховському водопровідному комплексі в одній з громад Криворізького району. Проєкт передбачає подовження забору води на 3 км, щоб забезпечити водопостачання у Зеленодольську, Апостолівську, Грушівську, Софіївську та Вакулівську громади Криворізького району. Уже зараз ДП "Кривбаспромводопостачання" витратило понад 7 млн грн на закупівлю труб, обладнання та залучення спецтехніки.
На сьогодні реалізовано два з чотирьох проєктів. Це проєкт ДП "Кривбаспромводопостачання" та "АрселорМіттал Кривий Ріг". Щоб відновити централізоване водопостачання, співробітники ДП "Кривбаспромводопостачання" проклали майже 3 км трубопроводу. Слід зазначити, що через особливості місцевості робити це доводилось здебільшого вручну, бо техніка не могла проїхати. Оскільки рівень водосховища постійно змінювався, довелося подовжити трубу на 15 м. Останнім етапом було встановлення насосних агрегатів та підключення електрики. Для реалізації проєкту було задіяно 12-тонний плавучий екскаватор, загалом використовували більше 10 одиниць спецтехніки.
-Найближчими днями чекаємо воду у Грушівській, Вакулівській, Апостолівській, Софіївській громадах та селі Мар’янське Зеленодольської громади. Також у Зеленодольській громаді реалізується план укладання водогону із міста Зеленодольськ до села Велика Костромка. У селі не було централізованого водопостачання, але радісно, що навіть в скрутні часи війни органи місцевого самоврядування громад роблять все можливе, щоб покращити якість життя в громадах, - зазначив Євген Ситниченко.
Порятунок мешканців Мар’янського від посухиСело Мар’янське в Зеленодольській ОТГ залишилось без водопостачання через теракт на Каховській ГЕС. Питну та технічну воду людям підвозили водовозами.
-Ми вирішили підвозити людям воду великим об’ємом, щоб вони не бігали з пляшками через село, тим паче людям старшого віку це важко, - розповів голова Зеленодольської ОТГ Дмитро Невеселий.
Воду привозять із розрахунку 1 куб питної води на 1 особу. Аналогічно розраховують і технічну воду. Якщо у людей є худоба і якщо, наприклад, це корова, то на неї розраховують 100 л на день.
-Ми, в основному, купуємо комунальним підприємством воду в іншого комунального підприємства і розвозимо людям. Доставка води для людей безкоштовно, адже ми це робимо за рахунок місцевого бюджету. Люди сплачують тільки за воду, купити куб води обходиться в 27 гривень 40 копійок.
В громаді є 2 водовози – одна спецмашина була, а другу передав зеленодольцям міжнародний фонд.
Також з питною водою мешканцям с. Мар’янське допомагають благодійні фонди, які підвозять людям бутельовану воду.
7 серпня філія КП «Зеленодольський міський водоканал» в селі Мар’янське поінформувала, що в цей день буде запущено централізоване водопостачання в частині села - Мар’янське 2. У зв’язку з цим, мешканцям треба було б переглянути крани вдома, адже це пробні пуски, тому можливі перебої. Громадян попередили, що цю воду треба використовувати як технічну. В подальшому - кипʼятити.
Щодо частини села Мар’янське -1 наразі продовжується підвіз води та видача бутельованої питної води, поки будуть вестись роботи по заміні аварійних трубопроводів.
Дмитро Невеселий зазначив, що по всій території Зеленодольської громади планують бурити свердловини.
- Для початку планую зробити 4 свердловини, щоб зрозуміти, якої якості вода і яка кількість цієї води під землею, а потім вже будемо приймати рішення, дивлячись на всі ці показники, де і скільки їх робити. Це будуть саме артезіанські свердловини.
Голова Зеленодольської громади додав, що ці свердловини робляться, щоб у людей завжди була можливість набрати безкоштовно питну воду гарної якості, навіть коли вже запрацює центральне водопостачання. За рахунок міжнародних фондів на цих свердловинах будуть встановлені очисні системи.
Наприклад, у Великій Костромці Зеленодольської громади є артезіанська свердловина, яка працює з 1976-го року. Якість води - питна без усіляких додаткових очищень і вона гарна.
-Там був бювет біля старостату і люди приходили набирали собі води. Від цієї свердловини йшла невеличка мережа на три будівлі – старостату, будинку вчителя та школу.
Зазначимо, що Велика Костромка – один з найбільш постраждалих внаслідок російсько-української війни населених пунктів на Криворіжжі і в результаті обстрілу ця мережа водопостачання була пошкоджена. Комунальники досить швидко її відновили.
Як у Великій Костромці з’явився водогін під час великої війниУ Великій Костромці відсутнє централізоване водопостачання, там його ніколи не було. За словами Дмитра Невеселого, у 2016 році коштом обласного бюджету починали прокладати водогін, але недоробили. Вже в цьому році із бюджету Зеленодольської громади були виділені кошти, щоб завершити будівництво цього водогону. Усі роботи проводились силами комунального підприємства «Зеленодольський міський водоканал», тому кошти витратили тільки на закупівлю труби та палива для комунальників.
-Нещодавно зробили водогін, дотягли його все ж до села. Тепер можна впевнено сказати, що в село в нас доведене центральне водопостачання і тепер ми можемо надавати питну воду в село Велика Костромка. Але є одне «але» - нам ще необхідно зробити вуличну мережу, тобто прокласти людям труби по вулицях.
Таким чином, у Зеленодольській ОТГ проводять централізоване водопостачання в села, де його не було, для зручності місцевих мешканців, а також бурять свердловини в населених пунктах, де через теракт на Каховській ГЕС зникло водопостачання. Згодом, коли реалізуються проєкти з будівництва водогонів на Криворіжжі, у мешканців цих громад буде можливість користуватись водою як з-під крана, так і зі свердловини.
В Карпівській ОТГ ставили очисні системи, коли це ще не було мейнстрімомГолова Карпівської громади Степан Олійников розповів, як у них в селах ще два роки тому встановили 2 очисні системи.
-Ці очисні системи почали встановлювати ще роки 2 тому в проблемних селах, бо вода у нас раніше була дуже жорстка і не якісна. Зробити очистку на все село і подавати із труб, щоб нею поїли скотину, поливали городи - це не те і дуже дорого. Тому ми вирішили поставити таку очисну систему в населених пунктах. Першу поставили в Розовці і в Зеленому Гаю. В Розовці взагалі вода була нікудишня, технічна.
Пан Степан додав, що в них по всій території громади труби водогону були замінені на пластикові.
-Ми отримуємо воду з Інгульця і якщо там порив, або якісь проблеми, то до нас сюди, як до кінцевої точки, зганяє всяку муляку, весь бруд, тому ви в цих селах поставили очисні системи.
Після теракту на Каховській ГЕС знову почали встановлювати очисні системи в населених пунктах і зараз 6 очисних систем є в 5 населених пунктах Карпівської громади - в Андріївці (2 шт.), Зеленому Гаю, Розовці, Цвіткові та Карпівці. Всі системи очищення води встановлювали 2 роки тому і зараз встановлюють за рахунок місцевого бюджету.