Більшість українців підтримують повну заборону УПЦ МП в Україні, - опитування КМІС

На фото "Радіо Свобода": Пікет біля Києво-Печерської лаври у зв'язку з виборами нового предстоятеля Української православної церкви (Московського патріархату). Київ, 13 серпня 2014 року

За результатами опитування, проведеного проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, 83% українців вважають, що держава в тій чи іншій мірі має втрутитися в діяльність УПЦ (МП), а 63% вважають, що ця церква має бути повністю забороненою в Україні.

Про результати дослідження повідомляє КМІС.

Упродовж 20-25 квітня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій «Форум» були додані запитання щодо довіри до УПЦ (МП) та якою має бути політика щодо неї. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1220 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).

Зазначається, що опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

За результатами опитування 83% українців вважають, що держава в тій чи іншій мірі має втрутитися в діяльність УПЦ (МП) (у грудні 2022 року таких було 78%, у травні 2023 року – 85%). Зокрема, 63% вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року – 54%, у травні 2023 року – 66%). Ще 20% зараз виступають за дещо «м’якший» підхід, що не передбачає повної заборони, але передбачає встановлення державного контролю та нагляду (у грудні 2022 року – 24%, у травні 2023 року – 19%).

Водночас на думку 12% респондентів нічого не варто робити і не варто втручатися у справи УПЦ (МП), а розслідувати лише окремі можливі випадки правопорушень (стільки ж було у грудні 2022 року, у травні 2023 року – 6%).

На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі.

У всіх регіонах України більшість населення (від 76% на Сході до 85% на Заході і 86% в Центрі) виступають за проактивну позицію держави в питанні діяльності УПЦ (МП).

Водночас на Півдні і Сході трохи менше тих, хто виступає за повну заборону (55% і 46% проти, відповідно, 69% на Заході і 68% в Центрі).

Також респондентам ставилося запитання, довіряють вони чи ні УПЦ (МП). Як можна бачити на графіку 3, 82% українців не довіряють УПЦ (МП). Довіряють – 8%, а ще 11% не змогли визначитися зі своєю думкою.

У всіх регіонах переважна більшість (від 73% на Сході до 88% на Заході) не довіряють УПЦ (МП).

Уточнюється, що формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,4% - для показників, близьких до 5%.

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News.