Гімназія у Великій Костромці Криворізького району кілька разів потерпала від обстрілів російських військ. В ніч з 10 на 11 жовтня 2022 року в приміщення навчального закладу влучила ворожа ракета, яка зруйнувала значну частину гімназії. Місцеві мешканці роблять усе можливе, щоб з часом відбудувати рідну школу. Переймаються долею навчального закладу і українські співачки Alyona Alyona та Jerry Heil, які спільно з UNITED24 оголосили збір на 10 млн грн. Ця сума стане їхнім внеском у відновленні гімназії на Криворіжжі.
Про постраждалу від рашистів Великокостромську гімназію та про збір коштів на її відновлення, дізнавалась кореспондентка 0564.ua.
Село Велика Костромка потерпало від ворожих обстрілів з перших днів повномасштабного вторгнення і протягом семи місяців, адже воно було у 2-3 км від місця ведення бойових дій, це майже лінія фронту. Особливо страждав центр села, де знаходився старостат та гімназія. До великої війни тут було разом з дошкільним навчальним закладом 250 дітей. З березня 2022 року діти переведені на дистанційну форму навчання через близькість до зони бойових дій.
Завідувачка Великостромської гімназії філії Зеленодольського ліцею №2 Ольга Дашко розповіла, що після звільнення Херсону, коли російські війська відігнали від села якомога далі, вони вже думали, що не буде сильних обстрілів.
“З 10 на 11 жовтня почули у 27 хвилин на другу ночі величезні вибухи. Ми думали, що десь близько, десь там, ну не на нашу школу. Буквально через пів години передзвонили мені й сказали, що пряме попадання в школу. Знаєте, коли ми прийшли вночі, відчуттів не було ніяких, ми не бачили нічого, ми не змогли навіть подумати, що це дійсно попали в нашу школу, а коли вже побачили вранці, були сльози, був, знаєте, такий гнів: за що нашу школу розбомбили, нашу радість, ми її так леліяли, вона в нас була побудована на ромашковій поляні. Був також розпач і, звісно, жах”.
В приміщенні, куди влучили окупанти, знаходились спортивна та тренажерна зали, приміщення групи продовженого дня. Прибирати наслідки прильоту прийшли й вчителі, і батьки, і діти.
"Розпочинали зразу з розпачу, а потім наводили порядки. І от якраз почали прибирати, тому що всі зошити вчителя фізкультури, всі кеди наші висіли на наших деревах, конспекти, м'ячі, навіть канат, який дуже важкий, всі знаряддя, ракетки, всі вони були розкидані аж до старостату. Одразу було таке відчуття: а чому ? а за що? Потім уже на другий день почали збирати наші зошити, почали збирати м'ячі. Діти приходили і плакали".
Школу руйнували російські війська неодноразово і різними видами зброї:
"Перше - це в нас руйнування були із гаубиці, яка стояла дуже близько. Наступний - це були касетні снаряди, це були й танкові снаряди, у нашу школу цілилися ракети чотири. Перший раз ракета влучила на півночі приблизно в 100-150 метрах від школи. Другий снаряд був у нас поруч, у паркову зону, яку ми так любили. І якраз із 10-го на 11 жовтня це були два такі величезні удари - одне поцілили та попали в школу. Тобто, вижити в нашої школи шансів не було, тому що вони цілили не один раз у неї".
Прямим влучанням ракети були зруйновані всі кабінети початкової школи. В цих кабінетах був зроблений ремонт, напередодні завезли нові меблі, якими діти встигли покористуватись лише кілька місяців.
Крім кабінетів початкової школи, були також зруйновані кабінет іноземної мови, кабінет інклюзії, психологічного розвантаження - туди попали танком. В той день було чутно близько 26 гучних звуків, схожих на постріли.
"Я ніколи так од самого серця, от самої душі ніколи я так не молилася".
Ольга Дашко показала журналістам, як зараз виглядає гімназія зсередини:
"Зараз ми з вами із дітками зайшли із запасного виходу до нашої їдальні. Це саме краще, що в нас збереглося - і вікна, і стеля, яка ще тримається на місці, а далі варвари-рашисти залишили зовсім другий негативний слід. Зліва в нас розташовується актовий зал, де діти проводили різні виховні заходи, полюбляли прикрашати сцену. Їдальня була улюбленим місцем і вони тільки сьогодні зайшли, говорять: коли ж у нас вже буде піца? Так, діти, буде, обов'язково буде, відбудуємося і буде".
Колектив школи вірив до останнього, що їх навчальний заклад збережеться, але після влучання в жовтні 2022 року стало зрозуміло, що потрібно рятувати те, що залишилося.
"Вже до цього ми вивезли всю комп'ютерну техніку, в нас було два комп'ютерних класи, ми вивезли цінні підручники, які були, музей трудової бойової слави був на високому рівні, патріотична робота велася, зібрано дуже величезний матеріал про Першу і Другу світові війни, про наших АТОвців-односельчан, про наших захисників. Тому це нам було дуже важливо зберегти. І саме головне, ми не знали, де його зберегти, тому зберігали в себе вдома. І прапори нашого села, нашої школи, все в нас було вдома запаковано. Дещо вдома досі, а дещо зберігається у сейфах і частково зберігається в нас у Зеленодольську. Нас прийняли наші колеги. Ми вивезли всі матеріали, комп'ютерну техніку, також меблі, які нові залишилися і ті, що не зруйновані, вивезли станки і таким чином зберегли. Коли відбудуємося, то повернемо наше все обладнання до нашої школи".
Пані Ольга каже, що дуже важко все це знову згадувати й сльози навертаються на очі, але думка про те, що зараз весь світ допомагає зібрати кошти на відбудову гімназії, дає надію.
“Ми кидали в усі різні інтернет-джерела інформацію для того, щоб розповсюдити, що нашим дітям потрібна школа, нам потрібна школа. Діти - це наше найцінніше. Не буде дітей, не буде нашої школи, а, значить, не буде і села”.
Начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко зазначив, що коли ворог стояв дуже близько до території Криворізького району і діставала ствольна артилерія, РСЗВ Ураган, Смерч, наші території, особливо Зелендольська та Апостолівська громади потерпали від щоденних обстрілів. В результаті цих обстрілів було частково зруйновано п'ять шкіл і одна школа повністю зруйнована у місті Апостолове.
"У Великій Костромці, де ми зараз знаходимося, частково зруйновано, але повністю зруйновано спортивний зал. Школа, дякуючи Богу, була вціліла, але вона також пошкоджена і потребує ремонту".
Євген Ситниченко додав, що наразі за державні кошти тяжко відбудовувати школу, тому що зараз держава працює в напрямку збільшення військового потенціалу, а такі відбудови плануються коштом інвесторів.
"І зараз ми працюємо в цьому напрямку і дуже багато з'являється закордонних інвесторів, які готові допомагати. В процесі ідуть підготовка документів, прорахунки щодо можливих відновлень, то поки ще все на стадії прорахунків. Ми ж всі бачимо, що на Євробаченні, де беруть участь наші українські співачки Альона Альона і Джері Хейл вони також беруть участь у зборі коштів для відновлення нашої школи у Великій Костромці".
Яка сума необхідна для відновлення гімназії, Євген Ситниченко не зміг сказати, адже для цього необхідні підрахунки підрядника, який буде займатись відбудовою. Начальник Криворізької РВА додав, що зараз від Великої Костромки орієнтовно у 25 км знаходяться окуповані території.
"Відбудовувати цю школу ніхто не буде, поки не буде безпечна зона, а це 80 кілометрів від лінії фронту".
Староста Великокостромського старостинського округу Зеленодольської територіальної громади Ольга Шайтанова розповіла, що навчальний заклад тричі піддавався обстрілам - артилерійському обстрілу в серпні, після цього було ракетне влучання неподалік і ось потім вже було пряме влучання.
"На даний час говорити про те, щоб завести дітей в цей навчальний заклад не може бути і мови. Зруйнована частково покрівля, тобто дах, а під покрівлею балки, інша деревина, на яких тримається дах, вибиті всі вікна, система опалення зруйнована, система водопостачання зруйнована, підлога теж постраждала, стіни, несучі конструкції. Тобто на сьогодні можливості вивести дітей на офлайн навчання немає".
Коли було зруйновано навчальний заклад, місцеві мешканці почали говорити про це з різними благодійними фондами, громадськими організаціями для того, щоб почув весь світ про те, що відбулося в їхній громаді. Пані Ольга додала, що для неї досі залишається загадкою, як вони взагалі стали комунікувати зі співачками-учасницями Євробачення.
"Я так розумію, що це титанічна робота нашого міського голови, всіх відділів виконавчого комітету, педагогічного колективу, батьківського колективу дала ось такий результат. А якщо ми говоримо про спілкування і з Альона Альона та Джері Хейл, то наші колежанки з Великокостромської гімназії уже двічі особисто зустрічалися з ними в місті Київ. Перший раз це були відеозйомкикліпа, який співачки презентували під час свого виступу і другий раз вони їздили на пресконференцію, яка відбувалася на залізничному вокзалі в місті Київ, присвячена була проводам дівчат на Євробачення. Там вони особисто спілкувалися, відповідали на питання журналістів і говорили, звичайно, про ту проблему, яку ми маємо на сьогодні в нашій громаді".
Ольга Шайтанова зазначила, що вона не фахівчиня із будівництва, але на сьогодні вона знає про суму приблизно в 70 мільйонів, яка необхідна для відбудови гімназії. Адже необхідно буде перекрити дах навчального закладу, вставити вікна, зробити реконструкцію всіх систем водопостачання, електропостачання, купити меблі.
"Знаєте, великою такою бідою було для нас те, що коли почався проєкт нової української школи в кожний клас початкової школи були завезені нові меблі, сучасне обладнання… все це водночас було зруйновано і знищено, жодної вцілілої парти, жодної вцілілої шафи, тобто все пішло в прірву і тепер для того, щоб його відновити, треба, звичайно, кошти".
До того, як стати старостою, Ольга Шайтанова 34 роки пропрацювала в цьому навчальному закладі вчителем початкових класів.
"Коли я побачила ці руйнування, мені хотілося просто кричати на весь білий світ. Питання: чому руйнується освіта, чому руйнується те, що таке надважливе для нашого сьогоднішнього дня?"