На Дніпропетровщині перейменували 8 з 9 топонімів, названих на честь Макаренка. У Кривому Розі відмовились

Колаж з Facebook Сергія Волинця

Антон Макаренко був НКВСником. Такий висновок днями оприлюднив Український інститут національної пам'яті.

"На те, щоб встановити очевидне, знадобився рік", - зазначив у Facebook Сергій Волинець - керівник Українського центру історико-культурних стратегій, член Робочої групи з подолання наслідків імперської та тоталітарної політики у Дніпропетровській області.

Він повідомив, що на Січеславщині вже перейменовано 8 з 9 топонімів, названих на честь Антона Семеновича.

А протягом останніх двох місяців триває робота щодо перейменування Комунального закладу "Гімназія №4 ім. А.С.Макаренка" Кам’янської міської ради. 

"Принципово відмовились перейменовувати вулицю Макаренка лише у Кривому Розі. Просто дехто досі вважає "героями" НКВДистів, учасників встановлення радянської влади та окупації України, червоних маршалів та генералів, на честь яких поки що названо близько 50 топонімів міста", - зазначив Волинець.

Нагадаємо, перейменуванням вулиць, до яких "не дійшли руки" у криворізьких посадовців та депутатів, тепер переймаються у області.

Раніше Український інститут національної пам'яті повідомив, що радянський письменник і педагог Антон Макаренко був співробітником НКВС. Про це свідчать матеріали архівної справи МВС УРСР № 2400, яку дослідила Експертна комісія Українського інституту національної памʼяті.

Справу надав Департамент з питань режимно-секретної діяльності Міністерства внутрішніх справ України на запит Інституту.

Згідно з матеріалами справи, Антон Макаренко з 1 липня 1935 року обіймав посаду помічника начальника відділу трудових колоній НКВС УРСР – начальника ІІ відділення цього ж відділу. 14 липня 1936 року він подав рапорт на звільнення з НКВС УРСР. А з жовтня 1936 року виконував обовʼязки керівника колонії НКВС № 5 у місті Бровари Київської області.

В УІНП нагадали, що Закон «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» забороняє глорифікацію у публічному просторі осіб, які були працівниками радянських органів державної безпеки всіх рівнів. А обʼєкти на їхню честь зараховує до символіки російської імперської політики.

Керуючись цією нормою закону, члени Експертної комісії ухвалили фаховий висновок, що подальше використання імені Антона Макаренка в назвах географічних об’єктів, юридичних осіб, об’єктів права власності, перебування в публічному просторі встановлених на його честь пам’ятників, пам’ятних знаків є пропагандою російської імперської політики.

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News.