Криворізькі екологи попереджали профільні міністерства та керівників місцевих військових адміністрацій про те, що будівницто водозабору на річці Інгулець, нижче зони впливу південного промислового вузла, а головне – нижче точки скидання шахтних вод зі ставка-накопичувача в балці Свистунова спричинить проблему якості води та пропонували перенести точку водозабору вище по течії Інгульця – до початку зони впливу південного промислового вузла Кривбасу. Однак їх ніхто не послухав.
Про це йдеться у заяві Громадської спілки "Екологічна рада Криворіжжя", опублікованій у Facebook.
"І через рік вони прокинулись", - зазначають екологи.
Заява екологів опублікована після виїзної наради, яка відбулась 1 серпня 2024 року на території ставка-накопичувача шахтних вод в балці Свистунова, участь у якій взяли і міністри, і керівники військових адміністрацій, і керівники підприємств.
Одним з питань наради було напрацювання рішень з покращення якості води для міст, джерелом водопостачання яких є р. Інгулець.
На фото з Telegram Сергія Лисака - під час наради 1 серпня
"Нагадаємо, що внаслідок руйнування дамби Каховської ГЕС, для забезпечення наповнення Південного водосховища м. Кривий Ріг, яке є джерелом питного водопостачання для більшості криворіжців та промислових підприємств, було прийняте безглузде рішення щодо будівництва водозабору на річці Інгулець нижче зони впливу південного промислового вузла, а головне – нижче точки скидання шахтних вод зі ставка-накопичувача в балці Свистунова.
Щойно отримавши цю інформацію, Громадська спілка "Екологічна рада Криворіжжя" одразу направила листи до Мінінфраструктури, Міндовкілля, Дніпропетровської ОВА, Держводагентства, Держагентства з відновлення, Криворізької міської ради, Народних депутатів, Офісу Президента з проханням звернути увагу, що будівництво водозабору нижче точки скиду високомінералізованих шахтних вод породить ще одну величезну проблему та запропонувала перенести точку водозабору вище по течії Інгульця – до початку зони впливу південного промислового вузла Кривбасу.
Схема з Facebook-сторінки ГС "Екологічна рада Криворіжжя"
Крім того, аналогічне звернення до Мінінфраструктури, Міндовкілля, Дніпропетровської ОВА, Держводагентства, Держагентства з відновлення підписали керівники гірничорудних підприємств.
Але тоді ніхто не звернув на це увагу.
І ось минуло більше року і Міндовкілля виявило стурбованість якістю води та необхідністю перенесення точки скиду шахтних вод нижче точки водозабору. Звісно, якість води в Південному водосховищі це аж ніяк не покращить, але хоча б дозволить не призупиняти водозабір на період скиду шахтних вод в р. Інгулець", - зазначають екологи.
"Хто і з яких міркувань у червні 2023 року прийняв рішення про будівництво водозабору в місці, де збираються фільтраційні води хвостосховищ ПАТ АМКР, ПАТ ПІВДГЗК та балки Свистунова, не дослухаючись до порад фахівців, достеменно невідомо. Але тепер необхідно виділити ще сотні мільйонів гривень для того щоб хоч частково нівелювати наслідки безглуздих рішень", - додали у ГС "Екологічна рада Криворіжжя".
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News.
Листи з Facebook-сторінки ГС "Екологічна рада Криворіжжя"