Криворізькі екологи з ГО "Досить труїти Кривий Ріг" (ДТКР) оцінили якість води з криворізького водопроводу за критеріями ДСанПіН 2.2.4-171-10 і показниками фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води (критерії Всесвітньої організації охорони здоров’я - ВООЗ).
Про результати оцінки повідомляється на сайті ДТКР.
Зазначається, що тільки одна з проб (відібрана у Центрально-Міському районі) на час відбору відповідала санітарно-гігієнічним критеріям та несла низькі санітарно-гігієнічні ризики.
Екологи припускають, що ця вода пройшла найменший шлях криворізькими мережами від споруд водопідготовки до споживача.
Водночас саме ця проба по трьом з 5 досліджених параметрів не відповідала критеріям ВООЗ (концентрації іонів кальцію, магнію та загальний солевміст).
Інші проби несли високий та дуже високий санітарно-гігієнічний ризик для їх споживачів, оскільки в них були встановлені часткові перевищення показників безпечності та якості питної води. Ці проби не відповідали критеріям ВООЗ по двом показникам з 5 досліджених (концентрація іонів кальцію та загальний солевміст).
Зазначається, що солевміст в питній воді з водопровідних мереж Кривого Рогу дещо знизився в порівнянні з минулорічними показниками. Зараз найвищий показник у 1220 мг/л зафіксований у Довгинцівському та Тернівському районах. Екологи нагадали, що норматив складає до 1000 мг/л у звичайних умовах та 1500 мг/л в умовах надзвичайних ситуацій.
Як повідомили екологи, наприкінці липня 2024 року ДТКР спрямувала запити на отримання публічної інформації до виконкому Криворізької міської ради та КП «Кривбасводоканал». Ми питали:
– чи відповідає вода, яка подається в систему водопостачання міста, показникам якості та безпеки питної води;
– чи здійснюється контроль відповідності питної води показникам якості та безпеки питної води у кінцевого споживача;
– які заходи розроблено на місцевому та державному рівні по вирішенню проблемних питань з питного водопостачання міста Кривий Ріг та строки реалізації таких заходів;
– чи існує загроза погіршення ситуації з забезпеченням питною водою міста Кривий Ріг і які заходи розроблені для усунення та подолання таких загроз;
– гарантовані строки забезпечення питного водопостачання для м. Кривий Ріг, які райони та вулиці можуть потрапити в зону ризиків відсутності належного питного водопостачання;
а також просили надати результати контролю показників якості та безпеки питної води за воєнні 2022-2024 роки.
Обидва адресати відповіли, що вони все роблять і контролюють, а конкретної інформації не нададуть, адже монополіст має на це право, встановлене законодавством.
Також без відповіді залишилось питання про кількість джерел нецентралізованого водопостачання (колонки, бювети, каптажі, свердловини, пункти розливу і т.ін), які перебувають на балансі КП «Кривбасводоканал», і місця їх розташування.
"Тож в разі припинення з будь якої причини (а ми живемо у воєнну добу) централізованого водопостачання в місті криворіжці можуть розраховувати тільки на себе і свої знання", - наголосили екологи.
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News