Їх об'єднують спогади і віра у майбуття: новокаховці у Кривому Розі відзначили День "Міста тисячі джерел", - ФОТО

В суботу, 28 вересня, у Кривому Розі в парку "Саксаганський" відбулось святкування Дня міста Нова Каховка. Це свято новокаховці відзначають традиційно у четвертий тиждень вересня, проте вже два роки багато його жителів відзначають його поза межами рідного міста.

Про захід 0564.ua повідомляє з посиланням на власного кореспондента.

Щорічно у четвертий тиждень вересня у "Місті тисячі джерел" відзначають День міста. Проте реалії війни внесли свої корективи. Від 24 лютого 2022 року місто Нова Каховка перебуває під російською окупацією. Багато його жителів були змушені покинути власні домівки та шукати прихисток в інших містах України. Серед таких міст і Кривий Ріг. 

В суботу, 28 вересня, біля ПК "Мистецький" у Саксаганському районі Кривого Рогу новокаховці, яким довелося стати "новими криворіжцями" зібралися, аби разом відзначити День рідного міста. Разом з ними були й мешканці інших населених пунктів Новокаховської громади, до якої входять Дніпряни, Корсунка, Нові Лагері, Піщани, Райське, Тополівка, Обривка, Маслівка, Козацьке, Веселе.

Попри те, що війна розкидала новокаховців по різних містах та селах України, дехто з них приїхав 28 версеня до Кривого Рогу для того, аби відзначити День Нової Каховки у колі земляків.

Всі вони мали змогу привітати один одного, погомонти про життя та плани на майбутнє, відвідати вітальний концерт, підготовлений творчим колективом ПК "Мистецький". 

Захід розпочали виконанням Державного Гімну України та вшануванням пам'яті загиблих захисників України. 

Для новокаховців цього дня виступали криворізькі творчі колективи та виконавці. Зокрема, для них співали Народний вокальний ансамбль "Факультет", вокалісти Микола Кілінецький, Злата Денисенко, Володимир Сергєєв, Тетяна Дацко. Красою своєї творчості ділилися також юні криворіжці із Народного ансамблю народного танцю "Гірник", Зразкового ансамблю бального танцю "Натхнення", Зразкового хореографічного ансамблю "Юність", Зразкової естрадної студії "Ля-ля-фа".

Учасників урочистостей вітали: Валерій Брусенський - начальник Новокаховської міської військової адміністрації, Володимир Коваленко - міський голова міста Нова Каховка, Наталя Стаднік - начальниця Каховської районної військової адміністрації, Микола Різак - начальник Таврійської міської військової адміністрації.

Від криворіжців учасників заходу привітала Надія Ставицька - заступниця голови Саксаганської районної у Кривому Розі ради.

Як зазначив міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко у коментарі нашому кореспонденту, зараз жителі міста "розлетілась" по всій Україні, значна кількість новокаховців проживає в Одесі, Києві, Кривому Розі та за кордоном. 

"Нас об'єднують спогади про минуле, єднання сьогоднішнього дня і надії на майбутнє. Нам є за чим сумувати. Тому ми зібралися, щоб "звірити годинники" і спрямувати свої погляди, а надалі - і рух - у бік Нової Каховки", - каже пан Володимир.

На фото: Володимир Коваленко - міський голова Нової Каховки

У Кривому Розі нині представники Новокаховської громади зайняті у медичній, освітній, культурній сферах, бізнесі, торгівлі. Також багато людей пенсійного віку.  У нашому місті новокаховці мають свій управлінський офіс, де працюють керівники структурних підрозділів міської влади.

Серед них - начальниця відділу культури виконкому Новокаховської міськради Наталя Зарудна. Вона сподівається, що у 2025 році свято рідного міста новокаховці відсвяткують вдома.

Сама пані Наталя знаходиться у Кривому Розі від липня 2022 року, переживши 4 місяці окупації.

На фото: Наталя Зарудна

Лариса Квітка приїхала до Кривого Рогу у лютому 2023 року, до того перебувала в окупації у селі Зміївка Бериславського району. Вона зазначає, що не хотіла виїздити, бо не могла покинути там сина, який був священником у місцевому храмі. Виїхали вони з окупації після того, як ворожий снаряд поцілив у будинок кумів її сина, що знаходився на березі Дніпра, та обірвав їхні життя. Саме в той час, коли в місцевому храмі син пані Лариси правив панахиду за своїми друзями, почався обстріл самої церкви. Після того родиною було вирішено їхати на підконтрольну Україні територію.

В окупованій Новій Каховці у жінки залишилися друзі та колеги, які не змогли виїхати, бо мають літніх батьків чи родичів.

На фото: Лариса Квітка

Всіх учасників відзначення Дня міста цього дня єднали спільні спогади про рідне місто на Херсонщині, яке часто називають "Містом тисячі джерел". Пояснюють, така назва не метафорична - у береговій зоні міста вздовж Дніпра свого часу фахівці нарахували близько 1200 струмків.

Місто було засноване у 1950 році і розташоване на лівобережжі Дніпра. Раніше у ньому жило близько 60 тисяч містян. А виникло воно із села Ключове, яке почало стрімко розростатися під час будівництва Каховської ГЕС. Так і місто нарекли – Новою Каховкою. Ця назва була затверджена Верховною Радою у 1952 році.

Навокаховці пригадують, що головна подія Дня міста традиційно відначалася на головній площі. А традиційним атрибутом свята був Фестиваль виноградарства, в межах якого  відбувалися безкоштовні дегустації різних сортів вина та концерти колективів міста. 

З 24 лютого 2022 року у місті Нова Каховка пролунали перші вибухи. Російські війська вранці обстріляли військову частину, обстріл відбувся з боку тимчасово окупованого Росією Криму. Того ж дня Нова Каховка була окупована російськими військами, захоплені Каховська ГЕС та Північнокримський канал. Через декілька годин після окупації біля міста трапилась трагедія: на дамбі Каховської ГЕС російські війська розстріляли автомобіль з родиною, яка намагалась виїхати з Нової Каховки. Загинула ціла родина - дідусь, бабуся, мама і діти віком 6 років і півтори місяці.

Відтоді місто перебуває під тимчасовою окупацією російськими військами.

А вже 6 червня минулого року сталася подія, яка також не залишила байдужими жодного українця - підрив греблі Каховської ГЕС. Внаслідок цього воєнного злочину росіян затопило і Нову Каховку.

Під час цьогорічного відзначення Дня міста у Кривому Розі згадували  про усі населені пункти Новокаховської громади - про їхню історію, географічні особливості, автентику.

Сьогодні представники Новокаховської міської громади сумують за рідним містом, мальовничими херсонськими селами і селищами, адміністративно та історично пов'язаними з Новою Каховкою, людьми, подіями мирного благополучного минулого. Водночас їхні серця сповнені й віри у майбуття. Вони сподіваються, що невдовзі над Новою Каховкою замайорить Синьо-жовтий стяг Української Перемоги. Тож, попри гіркі обставини, дорослі разом з дітьми збираються для відзначення Дня Нової Каховки - Дня "Міста тисячі джерел".

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News