Івано-Франківський краєзнавчий музей висунув кандидатуру харківського художника Нікіту Тітова на отримання Шевченківської премії.
Митці відзначили серію політичних плакатів художника «Шлях Свободи», що була оприлюднена у 2023 році.
Івано-Франківський краєзнавчий музей висунув кандидатуру харківського художника Нікіту Тітова на отримання Шевченківської премії.
Митці відзначили серію політичних плакатів художника «Шлях Свободи», що була оприлюднена у 2023 році.
«Шлях Свободи» це авторська серія плакатів, присвячених російсько-українській війні та визвольній боротьбі українського народу за свою Незалежність. Кожен плакат автор розміщував на своїй сторінці у FaceBook як власну реакцію на події в Україні, ведучи своєрідний щоденник, який із персональних реакцій став одним із джерел інформаційного опору та можливістю поділитися з усім світом тим, що відбувається в Україні.
Плакати Тітова широко розповсюджуються у соціальних мережах, ще використовуються як плакати на різних акціях підтримки України у світі. Наразі серія, починаючи з 2013 року і по цей день, нараховує понад 1750 робіт.
«Позивний Україна» проект, який створювався разом з Українським ветеранським фондом у 2022 році. Був представлений на різних станціях метро в Києві, на стінах посольства України в Японії, на понівеченому внаслідок обстрілу наметі «Все для Перемоги» в Харкові, у кількох містах Литви. Німеччини, на батьківщині автора в Естонії, у Канаді. А також у Сполучених Штатах Америки у місті Чикаго та на паркані навпроти російського посольства у Вашингтоні. Виставка у Вашингтоні неодноразово знищувалася невідомими, але завдяки другу автора американському журналісту Бенджаміну Віттесу оновлювалася.
"Варто відзначити спільну художню акцію «#8SpecialMilitaryOperation», яку художник провів разом із Бенджаміном Віттесом, ветераном російсько- української війни Олександром Шевцовим, кураторкою та мистецтвознавицею Альоною Каравай у 2023 році, коли на стіни російського посольства у Вашингтоні були спрямовані світлові проекції плакатів Тітова. Художник упродовж двох годин розповідав про їхній зміст, історію створення та ті наслідки, які несуть дії росії не лише Україні, а й усьому світу. Олександр і Альона разом із автором ділилися своїм досвідом, думками, щоб донести світу не лише одну історію переживань цієї війни. Співробітники російського посольства всіма можливими силами намагалися перешкодити акції, засвічуючи проекцію прожекторами з літерами «V» та «2». викликали поліцію і намагалися налякати Бенджаміна. який знаходився безпосередньо у Вашингтоні, в той час коли інші учасники в Україні, але їхні голоси транслювалися через гучномовець. Подібні акції з плакатами Тітова Бенджамін провів на стінах посольств росії в інших країнах, але вже без участі художника.
Наприкінці 2023 року в рамках плакатної серії з’явився ше один проект «Чорна серія» або «Слова, які набули змісту». Серія чорно-білих зображень, у яких автор наповнив усім відомі та близькі слова, такі як «Любов». «Гордість». «Повага». «Гідність» та інші, які з початку війни і особливо після повномасштабного вторгнення росії в Україну набули ще більшого змісту і наповнення.
Сама об’єднуюча назва серії плакатів з’явилася в 2018 році під час виставки, яку організували Укрінформ, Український Інститут Національної пам’яті та Центр дослідження визвольного руху в музеї Революції Гідності.
Тітов є активним учасником соціальних та благодійних ініціатив. Його плакати за час після повномасштабного вторгнення стали не тільки історичною фіксацією подій цього часу, але й допомогли збирати чималі гроші та іншу допомогу для підтримки Збройних сил України, за що у 2023 році художник отримав почесний нагрудний знак «За сприяння війську» від тодішнього Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Нікіта Тітов експериментує з різними художніми формами та жанрами, створюючи інсталяції (зокрема одна з них «Крила» експонується в Івано-Франківському краєзнавчому музеї), ілюстрації до книг і поштові марки (плакат «Передова», який у 2020 році став водночас маркою та монетою Нацбанку; марка «Все буде UА!» у 2024 році), оформлюючи культурні та соціально важливі заходи. У 2023 році художник повернувся до живопису й публікує роботи у FaceBook так само, як і плакати.
"Плакати Нікіти Тітова стали впізнаваним символом для сучасного покоління українців, то робить його гідним претендентом на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка", - підсумували мистецтвознавці.
Довідка: Шевченківська премія, або Національна премія України імені Тараса Шевченка - державна нагорода, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва. Заснована 1961 року.