Як ГАРТовані відповідальністю криворіжці від локальних проєктів та волонтерства перейшли до творення унікального в масштабах України, - ФОТО

10 років виповнилося з того часу, як на мапі громадських організацій з'явилося "Об'єднання відповідальних громадян" (надалі - ОВГ). Це стало нагодою для зустрічі криворіжців, причетних то створення цієї організації та до її діяльності. У колі однодумців йшлося про те, як розпочиналась діяльність ОВГ, які проєкти було реалізовано за час її існування та як позначилось вторгнення російської армії на діяльності ОВГ.

Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на власну кореспондентку.

ГО "Об'єднання відповідальних громадян" згуртувала криворіжців, які були готові з альтруїстичних міркувань довгостроково працювати на розвиток громади Кривого Рогу. До процесів ОВГ причетні люди з різних професійних середовищ - бізнесмени, журналісти, митці, громадські діячі, науковці і просто небайдужі мешканці Кривого Рогу, котрі поділяють спільні цінності, а це - демократія (повага до законів і невідворотність справедливого покарання в разі порушення; повага до прав і свобод кожної людини, рівність можливостей для всіх); альтруїзм та готовність брати на себе відповідальність за ініціативу і за результат.

У громадському середовищі ОВГ багато хто оцінює як об'єднання людей з «несовковим мисленням», тих, хто виявляє громадську активність, ініціює важливі для громади проєкти і реалізує їх, має такий досвід у минулому або серйозні наміри в найближчому майбутньому. У витоків організації стояли брати Морозови - Юлій та Роман, подружжя Гончар - Ольга та Володимир, Сергій Мокряков, Ольга Костіна, Ірина Роік, Алла Муравик, Валерій Подколзін. Згодом долучилися Євген Каріс Світлана Сова, Ірина Голоднова та інші криворіжці, об'єднані відповідальністю. Нині ОВГ очолює Анна Ємельянова.

«Несовковий» характер ОВГ протиставляє цю організацію купі так званих "кишенькових", що імітують активність громадськості, насправді ж створені представниками органів влади, політиками чи бізнесменами з політичними амбіціями. 

Власну відкритість об'єднання відобразило у своєму лого, в основі якого - зображення туристичного карабіна, як символа надійності та поєднання різних елементів. Їхній «карабін» трохи розімкнуто, відкрито, що означає відкритість об'єднання, до якого може вчепитися кожен, кому "по дорозі".

У своїх ініціативах ця організація показує приклад сучасних підходів до організації, системності та креативу. За десятирічний період було проведенокупу цікавих мистецьких заходів. Активісти з ОВГ влаштовували у Кривому Розі масштабні форуми, зокрема - Форум громадянського суспільства за участі предстаників органів центральної влади, відомих українських політологів та медійників, Форум просторових змін з залученням відомих експертів у галузі ефективних урбаністичних рішень. Організовували заходи з підвищення правової обізнаності громадян. Підтримували молодіжні ініціативи. Працювали в напрямку підвищення рівня комфорту у місті для маломобільних груп населення. Результатом різноманітних екологічних акцій та набутого у них досвіду  стало створення об'єднання екоактивістів - ГО "Досить труїти Кривий Ріг". Власне ключові агенти українського культурно-суспільного фронту побували у нашому місті також на запрошення ОВГ.  

Відкриваючи зустріч членів ОВГ 20 листопада, один з лідерів об'єднання Юлій Морозов зауважив, що упродовж десятиріччя діяльності їхня організація активно підтримувала багато громадських ініціатив, деякі з яких "повиростали" в окремі організації. 

"Ми займалися тим, що боролися за доступність, інклюзію ще тоді, коли про це  мало хто говорив, - зазначив Морозов, наголосивши, що з 2022-го року "фокус" змінився, адже відповідальність спонукала до пошуку можливостей ефективного реагування на нові виклики. Команда сконцентрувалися на допомозі постраждалим громадам, переселенцям, людям, які опинилися у Кривому Розі у  важких життєвих обставинах. Згодом організація все більше почала допомагати військовим, ветеранам і членам їхніх сімей.

"Це не було колись прописано, це не було настратеговано, мовляв, о'кей, тепер фокус "Об'єднання відповідальних громадян" змінюється... Ми просто розуміли, що якщо ми лишаємося тут, якщо хтось з нас не на фронті, чи не увесь час на фронті, то ми маємо робити максимум того, що ми можемо, для того, щоб бути корисними прямо зараз. А коли вийде, то і для майбутнього", - додав Юлій Морозов.

На цей час у місті вже наповну функціонує Центр підтримки "ВПО 24", у якому надається цілий спектр допомоги людям, котрі переселилися до нашого міста з окупованих територій.

Наразі ж ключовим проєктом для команди ОВГ став "ГАРТ" - простір відновлення для військових і цивільних, де і відбувалась зустріч членів та друзів об'єднання 20 листопада. Створення "ГАРТУ"  стало результатом оперативного реагування на виклики, пов'язані з широкомасштабною збройною агресією російської федерації.

За словами Юлія Морозова, 22 лютого 2022 року "Об'єднання відповідальних громадян" мало публічно оголосити про старт великого проєкту, в межах команда мала зайнятися ревіталізацією постіндустріальної спадщини і перетворити один з об'єктів на великий центр сучасного мистецтва. Йшлося про тристоронній меморандум, до міста мали приїхати високі європейскі представники. Та все це відтермінувалось.

Під час зустрічі у "ГАРТі"

Спочатку для ОВГ був період волонтерства, коли активісти робили все, що могли (від автівок з Європи - до сотень пар шкарпеток, від тепловізорів - до організації харчування 500 чоловіків зі Львова, підрозділ яких лише формується, і треба їх нагодувати через 2,5 години тощо). Невдовзі ж побільшало запитів про реабілітацію - спочатку фізичну, згодом і психологічну.

"Ми зрозуміли, що історія системи реабілітації в Україні і без великої війни ніколи не була достатньо розвинутою - і не кількісно і не якісно. Невдовзі ж на нас чекатиме катастрофа. За усвідомленням цього прийшло також розуміння, що, якщо ми хочемо бути корисними армії як спільнота, то нам треба ставати значно більш професійними у цій сфері", - зауважив Морозов, додавши, що далі були серйозні і нелегкі процеси переговорів з європейськими партнерами. Адже ресурси були зарезервовані іншу мету - сучасне мистецтво. Все ж згоди було досягнуто на умовах, що про мистецтво у центрі відновлення не забудуть і арт-терапія застосовуватиметься як  один із методів соціально-психологічної реабілітації.

Прямо посередні війни було куплене приміщення для Простору відновлення військових та цивільних "ГАРТ", де наразі тривають ремонті роботи. Тут намагаються втілити найбільш ефективні рішення і з точки зору економії енергоресурсів, і з точки зору інклюзивності.

Мистецький захід у "ГАРТі"

Пріоритетом на початковому етапі функціонування простору є реабілітація військових. Водночас, враховуватимуться зміни, які відбуватимуться в країні, на які у майбутньому відповідно реагуватимуть. Серед планів на майбутнє - і ліцензування закладу.

Нині ж у "ГАРТі" триває робота по відновленню будівлі у відповідності до усіх сучасних вимог та викликів сьогодення. Водночас діє "Пре ГАРТ", фахівці вже займаються психологічною, фізичною реабілітацією та відбуваються мистецькі події на базі облаштованих приміщень.

Все це стало можливим завдяки фінансовій допомозі партнерів.

Онлайн долучились вчора до зустрічі у "ГАРТі" представники двох партнерських організацій - представниця американського благодійного фонду For Peace пані Брітта Елвангер та Сергій Притула.

Пані Брітта Елвангер привітала учасників зустрічі

"...Ми маємо велику честь називати "Об'єднання відповідальних громадян" своїми партнерами. І ми особливо були натхненні їхнім баченням та сміливістю у створенній "ГАРТу". Особливо відразу нас вразило їхне прагнення зробити його не лише реабілітаційним центром, але і активним та інтегрованим осередком відновлення для усіх в місті. Тому ми стали одними з перших, хто допомогав профінансувати купівлю приміщення", - сказала пані Брітта, звертаючись до криворіжців.

Вона також зауважила, що "ГАРТ" є унікальним проєктом серед усіх реабілітаційних ініціатив в Україні та запевнила у довгостроковій підтримці проєкту.

Сергій Притула звернувся до криворіжців

Привітавши криворіжців, Сергій Притула зазначив:

"...Ми раді, що свого часу долучилися до збору коштів на придбання цього приміщення, в якому тривають ремонтні роботи і в якому розгорнеться реабілітаційний центр, який буде надавати і фізіологічну, і психологічну допомогу тим, хто цього буде потребуватиме. Моя найбільша мрія - це, щоб цей реабілітаційний центр показав відмінні результати своєї роботи. Як і протоколи допомоги, які там будуть задіяні, щоб вони виявилися ефективними. Якщо так трапиться, ми будемо мати за честь разом з нашими криворізькими колегами масштабувати цей проект по всій Україні". 

Керівниця служби фізичної реабілітації в "ГАРТі" - фізична терапевтка, ерготерапевтка Дарина Полозок презентувала аудиторії діяльність з відновлення військових у "Пре ГАРТі" - спеціально обладнаній невеликій залі, де вже зараз військові проходять реабілітацію.

Надання допомоги у фізичному відновленні ветеранам які потребують нейровідновлення, ортопедичного або комплексного відновлення відбувається у відповідності до індивідуальних планів відновлення, складених фахівцями. Ця допомога  спрямована на те, аби допомогти пацієнтам "ГАРТу" стати максимально незалежними у житті шляхом відновлення втрачених функцій. Окрім цього, фахівці Простору навчають своїх пацієнтів, їхніх рідних та доглядачів особливостям догляду.

Суттєвою відмінністю між Простором відновлення "ГАРТ" у який в майбутньому виросте "Пре ГАРТ", є те, що терміни відновлення пацієнтів тут не обмежені, як у реабілітаційних медичних закладах. Реабілітація триватиме до періоду максимально можливого для пацієнта відновлення.

Дарина презентувала декілька історій, які проживаються у "ГАРТі" прямо зараз

Керівниця напрямку психологічної реабілітації Євгенія Журавель розповіла про роботу служби психологічного відновлення. За її словами у "Пре ГАРТі" спільно з ОВГ вже втілюються  проєкти, у межах яких надаються послуги з психологічного відновлення, допомоги, підтримки військовим ветеранам, як людям, які зараз переживають найбільші складнощі, долають найсерйозніші виклики у своєму житті, а також їхнім родинам. Не відмовляють тут у допомозі і усім, хто вкрай її потребує. 

Йдеться про індивідуальну роботу з психологом, заняття у групах підтримки різного рівня, едукаційні заходи. Тут надається допомога і фахівцям - людям, які самі допомагають, відновлюють постраждалих - медикам, психологам, соціальним працівникам. Також застосовуються сеанси біосугестивної терапії, під час яких відновлюють не лише психічне здоров'я, а й фізичне. Адже, за словами психологині, фізичні симптоми можуть бути наслідком саме психологічних переживань і проблем.

Євгенія Журавель під час презентації

Як зазначила Євгенія, у "Пре ГАРТі" вже працюють і артмайстерні, де можна провести час - весело, у колі друзів (знайти нових друзів, зі старими друзями зустрітися), щось створити своїми руками. Це допомагає віднайти коло підтримки для себе, щоб не почуватися покинутими у складний час.

Загалом і психологічний напрямок реабілітації у "ГАРТі" хочуть розвинути до максимально можливого прогресивного рівня, використавши найбільш успішні досвіди та практики.

Для тих, хто вже зараз потребує психологічної підтримки, варто перейти за ПОСИЛАННЯМ.

Відомий криворізький митець Ренато Ортіс, котрий очолив мистецький напрямок діяльності Простору відновлення, представив аудиторії логотип та пояснив зміст використаних ним художніх засобів.

Ренато Ортіс показав учасникам зустрічі логотип

Після презентацій "відповідальні" та їхні друзі мали змогу поспілкуватися неформально, погомоніти про буденні справи, обговорити важливе.

Світлана Романенко

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News