У Кривому Розі показали "Конотопську відьму" - виставу Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка, яка викликала ажіотаж в Україні, про яку пишуть у світі, режисером-постановником якої є наш земляк Іван Уривський, за яку, власне, команді творців і присуджено цього року "Шевченківську премію".
Про це повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на власну кореспондентку.
Нагадаємо, прем'єра вистави "Конотопська відьма" відбулась у театрі Франка ще навесні минулого року. З того часу цікавість до неї не вщухає. Як наслідок - аншлаги на цю виставу та дефіцит квитків, попри стрімке зростання ціни на них. Через "Конотопську відьму" темою "театру" зацікавились "Дія" та спекулянти! А ще місцевими театрами в Україні розпочав гастролювати зовсім інший колектив зі своєю, однойменною, постановкою.
«Конотопська відьма» - це повість про занепад Козаччини, коли Малоросійська колегія з Санкт-Петербурга, боячись зради, призначала в українські міста на чільні посади не надто розумних людей. І письменник створив пародію - висміяв містечкову владну верхівку, сенсом життя і основним заняттям якої були їжа, пиятика, інтриги та «боротьба з відьмами». Детально про виставу та зкладені у ній сенси можна прочитати ТУТ.
Додамо, що це не перше звернення режисера Івана Уривського до української класики – на сцені одеського театру ім.Василька він поставив "Тіні забутих предків", на франківській сцені у Києві йдуть його «Лимерівна» (за п’єсою Панаса Мирного) та «Безталанна» (за Іваном Карпенка-Карим), у Театрі на Подолі показують "Камінний господар" (за поемою Лесі Українки). Кожна з цих робіт Уривського відзначена престижними українськими театральними преміями. Але найважливіше, що глядачі різного віку пішли до театру дивитись українську класику.
Виставу "Конотопська відьма" вдалося поставити на такому художньому рівні, котрий не лише підкреслив актуальність у наші дні теми повісті Григорія Квітки-Основ’яненка, але й зробити українське театральне мистецтво популярним.
Показ вистави у Кривому Розі був особливим для режисера, який народився у Кривому Розі. Важливою назвав зустріч митців Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка з криворіжцями директор театру Євген Нищук, акцентуючи увагу на "важливості у найскладніші часи нашої історії... мати життєстверджуючу зустріч, у якій є любов, добро і є віра у нашу Перемогу".
Подивитись виставу у Кривому Розі прийшли також і рідні Івана Уривського, його друзі, однокласники. Серед них - Борис Бичков, який колись побував на виставі "Тіні забутих предків". У коментарі нашій кореспондентці він оцінив свої враження від перегляду одним словом: "Круто!". Перегляд "Конотопської відьми" його не розчарував.
Адміністраторка телеграм-каналу "Давай підемо, Кривий Ріг" Юлія Глущенко перед переглядом вистави розповіла нам, що готувалась до перегляду. Вона прочитала повість Григорія Квітки-Основ’яненка, аби краще розуміти зміст. Водночас навмисно не цікавилась відгуками глядачів, аби самій скласти враження про виставу.
Олена Смоліна, головна редакторка незалежного онлайн-медіа "Перший Криворізький 1KR.UA" вже після перегляду вистави зазначила, що дуже чекала на "Конотопську відьму" франківців і придбала квиток у перший же день продажу.
Поділилась своїми враженнями і Ольга Гончар Хвостова, головна редакторка незалежного інформаційного агенства "Експерт КР - Експертне відео про Кривий Ріг":
Ольга наголосила, що це є ще одним приводом пишатися Кривим Рогом а також висловила сподівання побачити у рідному місті й інші роботи режисера Уривського.
зауважила Євгенія Журавель, психологиня, керівниця напряму психологічної реабілітації у Просторі відновлення цивільних та військових "ГАРТ". За словами Євгенії, таке сцілення особливо необхідне зараз, "коли ми щодня пошкоджуємося внаслідок воєнних дій". Тож, на думку психологині, ця вистава допоможе сцілити душі, додасть сил для подальшої боротьби за Україну.
Забракло слів, аби описати власні враження від побаченого Юрію Понькіну - лідеру ГО "Рух без меж". Юрій зауважив, що він вперше на виставі такого рівня.
Більше про враження криворіжців дивіться на відео (нижче).
Після перегляду вистави криворіжці не скупились на оплески, дякуючи творцям вистави. Традиційно на мить вийшов на сцену режисер Іван Уривський, привітавшись з глядачами.
Водночас Євген Нищук подякував криворіжцям за теплу зустріч, за незламність. Він адресував слова подяки усім, хто на фронті, завдяки кому є можливість розвивати мистецтво, показувати вистави гладачам. Також він подякував організаторам показу вистави у Кривому Розі - Криворізькому Центру Сучасної Культури / KRCC спільно з партнером профспілкою "Оператор газотранспортної системи України".
Як дякували криворіжцям кияни (і не тільки) у день прем'єри "Конотопської відьми" у Києві, читайте ТУТ.
Світлана Романенко