"Воїнам світла - світла пам'ять!": у Кривому Розі спільнота родин загиблих захисників вимагає громадського обговорення проєкту Меморіалу, - ЗВЕРНЕННЯ, - ФОТО

Сьогодні, 13 грудня, криворіжці зібралися біля Народної стели Героїв на акцію "Воїнам світла - світла пам'ять!".

Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на власну кореспондентку.

Акцію ініціювала спільнота родин загиблих захисників України. Вони і прийшли сьогодні увечері до Народної Стели Героїв. За словами співорганізаторки заходу Тетяни Резніченко - матері загиблого бойового медика Олексія Різниченка, запрошення долучитись до акції було надіслане депутатам Криворізької міської ради. Але на акцію приїхала лише одна депутатка - Наталя Шишка ("Сила людей"). Пані Тетяна подякувала депутатці Шишці за підтримку та назвала її "голосом спільноти родин загиблих захисників України" у міській раді.

На початку учасники акції виконали Гімн України та вшанували пам'ять полеглих захисників, поклавши квіти до стели і запаливши лампадки. Криворіжці сьогодні принесли на акцію білих папрових янголят, як символ того, що "Воїни світла заслуговують на світлу пам'ять та світлий, гідний меморіал". 

Під час акції з промовами виступили Валентина Серьогіна - сестра полеглого воїна Олега Отрубяннікова. Вона зазначила:

"...Я пишаюся, що я українка. І я дякую цим людям (полеглим воїнам - ред.) за те, що ми з вами сьогодні тут стоїмо. Я дякую цим людям за кожен день в Україні. Ми мусимо говорити про те, що їх вбила російська федерація. Це дуже важливо. Тому що росія свідомо прийшла нас з вами вбивати. І доки ми шануємо наших героїв, пам'ять про них жива і передається наступним поколінням. Це і є наша ідентичність, ідентичність боротьби за нашу свободу. Тому кожного дня ми з вами дякуємо тим, хто поклав свої життя за нашу свободу. І ми дякуємо тим, хто кожного дня, у будь-які погодні умови, тримає фронт від навали росії".

Тетяна Різниченко - мати загиблого бойового медика Олексія Різниченка у своїй промові зауважила:

"Дуже добре, що попри холод і виття сирени нас зібралося сьогодні досить багато. Але хочеться сказати, що нас мало. Бо сьогодні біля нас має бути кожен, хто проходить чи проїжджає повз. Таким чином ми з вами чітко бачимо, як відбулося розділення людей, для яких ця війна - це щось особисте і дуже болюче і людей, для яких війна - це щось те, що відбувається не з ними і не з їхніми рідними. Тому донесення тези про те, що героїв мають пам'ятати, це найважливіша наша місія, адже ми втратили найдорожчих. Більшої біди, аніж втратити рідну людину, котру вбили, бути не може. Тож ми й прийшли сьогодні зі свтлими янголами - символами наших хлопців.

"Світлі хлопці - світла пам'ять, пам'ять про світлий вчинок, про світлий народ... Ми з вами - частина світлої нації, частина нації, яка витримає все, яка має залишитись самостійною,  незалежною. Адже за самостійність, незалежність і світло боролися наші хлопці".

Жінка закликала продовжити боротьбу за меморіал задля гідного вшанування подвигу "воїнів світла".

Далі пані Тетяна зупинилась на ситуації, яка виникла з будівництвом Меморіалу у секторі почесних поховань на Центральному кладовищі Кривого Рогу (читайте у нашій спецтемі). Вона нагадала про усі звернення та петиції, з якими спільнота родин зверталась до представників влади різних рівнів, та зачитала Звернення до Криворізької міської ради, у якій, зокрема, зазначено:

"Ми, представники родин загиблих Захисників України, які поховані у Секторі почесних поховань, вчергове звертаємося до вас для вирішення актуальних і наболілих питань пов’язаних із Сектором почесних військових поховань. 

Протягом вже п’ятьох місяців наша спільнота, яка налічує понад 550 осіб, регулярно звертається до різних органів місцевого самоврядування, Офісу президента, Міністерства у справах ветеранів. Проте, наші питання та переживання залишаються невирішеними"...

У зверненні наведено перелік питань, пов'язаних з будівництвом Меморіалу у секторі почесних поховань на Центральному кладовищі Кривого Рогу, які обговорювалися під час зустрічей представників місцевої влади з родинами загиблих воїнів у серпні-вересні цього року та, за словами спікерів, залишились без належної реакції. 

Зокрема, говорили  про:

-розташування могил, передбачене  проєктом будівництва, не відповідає їх реальному розміщенню. Представники спільноти родин загиблих воїнів заявили, що після активного обговорення цього питання, вони так і не отримали оновлений проєкт, який враховує реальне розташування могил. Також не була проведена геодезична аерофотозйомка. Через це спільнота вважає, що не має гарантій збереження місць розташування могил;

- передбачений проєктом, розробленим місцевою владою, червоний граніт та форма надмогильних споруд не сприймається рідними полеглих воїнів - вони мають інші пропозиції щодо цього, які неодноразово озвучували раніше;

- запропонований матеріал покриття простору між могилами є непрактичним та таким, що становить небезпеку. Після зустрічей владою також не було запропоновано альтернативи і не внесено змін до проєкту;

- відкритого конкурсу на кращу скульптуру для Мемоіалу у секторі почесних поховань досі не оголошено; 

- запропонований владою проєкт не відповідає нормам інклюзивного простору (нормального туалету, парковки, безбар’єрного доступу не передбачено);

- відсутність широкого обговорення проєкту будівництва Меморіалу та безпосередньої комунікації із замовником та виконавцем проєкту. Чат у WhatsApp, який анонсувався представниками влади, як канал для прямого спілкування, став закритим і слугує засобом для інформування, здебільшого, про речі, які не мають відношення до сектору почесних поховань.

Учасники акції нагадали, що під час зустрічей з представниками влади всі ці питання неодноразово порушувались. Проте, ні конкурсу, ні альтернативних варіантів, ні широкого громадського обговорення питань не відбулося. 

Зважаючи на необхідність широкого обговорення викладених вище питань, спільнотою родин загиблих воїнів було проведено внутрішнє обговорення, результати якого вони оформили додатком 1 до Звернення (див. нижче).

Загалом озвученим під час акції Зверненням рідні загиблих захисників України вимагають: 

"Виконкому Криворізької міської ради та депутатам Криворізької міської ради VІІІ скликання вжити вичерпних дій для проведення конкурсу на кращу проєктну пропозицію щодо пам’ятника (монумента) у Меморіальному комплексі сектору почесних військових поховань на земельній ділянці, призначеній для розширення кладовища «Центральне» ІІ черга.

Замовнику конкурсу провести відкритий конкурс в один тур та включити до складу журі членів родин загиблих військовослужбовців, які поховані у секторі почесних військових поховань на земельній ділянці, призначеній для розширення кладовища «Центральне» ІІ черга.

Виконкому Криворізької міської ради оголосити громадське обговорення в онлайн форматі із залученням широкої громадськості та експертів у сфері містобудування, архітектури, історії та мистецтв. Врахувати під час обговорення результати внутрішнього опитування спільноти родичів загиблих військовослужбовців, які поховані у секторі почесних поховань, які викладені в додатку 1 до Звернення.

Внести зміни до поточного договору із підрядником щодо виконання робіт  у Меморіальному комплексі сектору почесних військових поховань на земельній ділянці, призначеній для розширення кладовища «Центральне» ІІ черга, та оголосити тендер на Коригування проєкту з урахуванням результатів громадського обговорення (в онлайн форматі)".

За словами Тетяни Різничекно, для формулювання побажань щодо того, яким має бути Меморіал, у спільноті провели анкетування. Обробивши 238 анкет, пропозиції рідних загиблих захисників, викладені у додатку 1 до Звернення, виглядають так:

Бажана кольорова гама: світла 92,7%.

Бажаний матеріал:

  • граніт 43,3%
  • мармур 29,9%
  • пісковик 25,1%.

Бажне покриття простору між могилами:

  • тротуарна плитка 52,6%,
  • трава  30,3%

Збереження квітників:

так 68,4%.

Розташування фото: на додатковій плиті 71,7%

Розташування стаціонарних лавок між могилами: так 87%

Необхідні додаткові елементи Меморіалу:

  • парковка,
  • доступні крани з водою,
  • інклюзивний стаціонарний туалет,
  • колумбарій,
  • каплиця,
  • схема розташування могил,
  • музей,
  • якісна охорона.

Учасники акції підписували оприлюднене Звернення прямо під час заходу.

Зі словами подяки до родин загиблих героїв звернулась депутатка Наталя Шишка, наголосивши, що вони сьогодні роблять суспільно-важливу справу - справу, яка стосується кожного - формують українську традицію вшанування, меморіалізації захисників України.

Депутатка розповіла про те, у яких умовах їй довелося виконувати доручення спільноти родин, а саме - зачитувати їхнє звернення на пленарному засіданні сесії міськради; про реагування керівництва міськради на звернення. Вона повторно наголосила на важливості для усього суспільства діяльності спільноти з меморіалізації і запевнила у тому, що й надалі готова підтримувати родини загиблих захисників і сприяти їм у межах депутатських повноважень.

Обурення поведінкою представників міської влади, які брали участь у зустрічах з родинами загиблих героїв і брехали родинам про урахування побажань спільноти щодо конкурсу на кращу скульптуру, обурення поведінкою очільників міської влади, висловили Данило Давиденко - брат загиблого захисника "Азовсталі" Дениса Комара,

Марина Колєснік - матір загиблого захисника Богдана Колєсніка, Олена - дівчина військовослужбовця, котрий нині боронить країну на фронті. Криворіжці називають таку поведінку предстаників місцевої влади ганебною і мають намір продовжити свою боротьбу за гідне вшанування героїв.

Насамкінець вони усі разом виголосили промову, яку склав для спільноти родин загиблих Данило Давиденко. У ній, зокрема, є й такі слова:

"В наших серцях душі героїв,

Вони - наші янголи - охоронці - 

Додають нам силу -

Ту силу, яку мали вони... 

Ми боротимемось так, 

Як боролись вони..."

Світлана Романенко

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News

Новини компаній
13:00, Сьогодні