Одним із найважливіших символів Різдва є різдвяна зірка. Її поява на вечірньому небі 24 грудня символізує початок святкування. Саме з миті сходження першої зорі більшість українців сідають за святковий стіл.
Як пише Universemagazine, у 2024 році «різдвяною зорею» стане Венера, яку можна буде побачити неозброєним оком одразу після заходу Сонця.
Найраніше вона засяє на сході України, зокрема на Луганщині, о 15:31, а найпізніше — на Закарпатті, о 16:39.
Коли засяє перша зірка на Криворіжжі, дивіться тут:
Коли засяє перша зірка на Святвечір 24 грудня в різних областях України / universemagazine
Біблійна історія про зірку
Згідно з Біблією, три волхви побачили на сході зірку, яка вказувала їм шлях до місця народження Ісуса Христа. Цей образ глибоко закарбувався у християнській традиції, хоча в самому тексті Святого Письма не йдеться про точний опис явища.
Наприклад, слова «зірка… зупинилася над місцем, де було Немовля», вказують на те, що це могло бути не стільки астрономічне явище, скільки прояв Божої сили.
Вчені та історики впродовж століть намагалися знайти пояснення, що саме могла символізувати Вифлеємська зірка — чи це була нова, комета, чи рідкісне сполучення планет.
Картина Жана Фуке «Поклоніння волхвів» (XVI ст.) зображує біблійну сцену. У верхньому правому куті ми бачимо яскраву зорю, яка, зазвичай, асоціюється з Вифлеємською, що привела мудреців до Ісуса. Цікаво, що на задньому плані художник зобразив замок і солдатів, що може бути натяком на реальну історичну подію — битву при Кастійоні, яка відбулася у 1453 році. Джерело: Вікіпедія
Символіка зірки у святкових традиціях
Різдвяна зірка стала одним із головних атрибутів свят. Вона прикрашає верхівку ялинки та є центральним елементом у традиціях колядників. На різдвяні свята в Україні колядники носять велику восьмикутну зірку, що символізує народження спасителя.
Поштовий випуск «Нова радість стала», який «Укрпошта» створила до Різдва 2024 року. На марці зображена витинанка, що оповідає про традиції свята: дівчата з Вифлеємською зіркою співають колядки, волхви несуть дари, від хати до хати ряджені «водять Козу», а українські воїни захищають нашу свободу, наші свята й звичаї. Джерело: Укрпошта
Ці традиції відрізняються залежно від регіону.
Парафіяни громади Різдва Пресвятої Богородиці (ПЦУ) колядують у Свято-Миколаївському храмі ПЦУ (2024 рік)
У біблійних текстах немає точного опису, що саме являла собою Вифлеємська зоря. Однак науковці пропонують кілька гіпотез:
1. Нова або наднова зоря
Час від часу на небі з’являються зореподібні об’єкти, які суттєво збільшують свій блиск. У давнину такі явища називали новими або надновими зорями.
Відомо, що 23 лютого 4 року до нашої ери в сузір’ї Орла з’явилася яскрава «зайва» зірка, яка могла привернути увагу волхвів. Згодом, у ХХ столітті, астрономи виявили приблизно в цьому місці подвійний пульсар (нині відомий як пульсар Галса-Тейлора), що міг утворитися в результаті вибуху наднової. Однак сучасні оцінки свідчать, що її блиск навряд чи був настільки яскравим, щоб викликати значний інтерес.
2. Комета
Яскраві комети з довгими хвостами завжди привертали увагу людей. Наприклад, комета Галлея, яка наближалася до Землі в 12 році до нашої ери, могла слугувати джерелом натхнення для біблійної історії.
Одним з яскравих прикладів є фреска Джотто ді Бондоне «Поклоніння волхвів» (1267–1337), створена під враженням від комети Галлея, яку художник спостерігав у 1301 році. Джерело: Вікіпедія
Ще одне можливе пояснення — загадкова комета, згадана в китайських і корейських хроніках 5 року до нашої ери. Вона спостерігалася протягом трьох місяців і з’являлася вранці на сході, що відповідає опису з Біблії.
3. Сполучення яскравих планет
17 червня 2 року до нашої ери відбулося унікальне явище: Юпітер і Венера злилися в одну яскраву точку на небі. Проте ця подія відбувалася на заході, а не на сході, тому вона не зовсім відповідає біблійному опису.
Велике сполучення Юпітера та Сатурна у грудні 2020 року. Джерело: Pete Lawrence
1614 року Йоганн Кеплер розрахував, що за 7 років до нашої ери Юпітер і Сатурн утворили сполучення, що могло тлумачитися астрологами як знак народження царя. Можливо, волхви трактували цю подію як провісник народження Ісуса.
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News.