Сьогодні, 9 січня, Верховна Рада провалила голосування за кабмінівський проєкт створення Вищого адміністративного суду. Натомість депутати підтримали альтернативний законопроєкт №12368-1.
Про це повідомляє Фундація DEJURE - аналітичний центр прямої дії, створений у 2016 році для сприяння розвитку правовладдя (верховенства права) та реформ у сфері правосуддя в Україні.
За оцінкою Фундації DEJURE, обидва законопроєкти є шкідливими для України, а підтримкою одного з них Верховна Рада поставила під загрозу євроінтеграцію України і отримання $1,1 млрд допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Зазначається, що проєкт закону №12368-1 — ініціатива Сергія Власенка із Батьківщини.
Що ж вимагає МВФ?
створення спеціалізованого адмінсуду, який захищатиме громадян і бізнес від незаконних актів центральних органів влади, як, наприклад Кабінету Міністрів України, міністерств, Національного банку. У ньому також зможуть оскаржувати результати конкурсів на керівника Спеціалізований антикорупційної прокуратури (САП), директорів Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Бюро економічної безпеки (БЕБ), Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
прозорий конкурсний відбір суддів за участі незалежних міжнародних експертів з вирішальним правом голосу або з комісією, яка повністю складається з незалежних експертів. Ефективність такої моделі вже показав конкурс до Вищого антикорсуду, куди добір проводила Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ).
перевірка кандидатів до суду на доброчесність.
Що пропонує Сергій Власенко у ЗП №12368-1?
Проєкт закону взагалі не передбачає створення нового адміністративного суду і участі незалежних експертів у доборі суддів. Натомість пропонує сформувати два адмінсуди, конкурс до яких буде ідентичним як до звичайного місцевого суду. Таким чином, замість незалежного нового суду отримаємо ручні суди, які виконуватимуть вказівки влади.
Фундація DEJURE нагадує, нещодавно він разом з однопартійцями й ОПЗЖ звернулись до Конституційного Суду, щоб прибрати участь міжнародних експертів у всіх комісіях по добору суддів й інших топдержслужбовців. Наголошується, що про це у своєму зверненні ще на початку повномасштабного вторгнення говорив Путін.