Міськрада Кривого Рогу потрапила до переліку органів місцевого самоврядування, де порушують мовне законодавство

24% органів місцевого самоврядування з числа тих, які підпали під моніторинг Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови, порушують вимоги мовного законодавства під час пленарних засідань.

Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь за результатами моніторингу 50 місцевих рад з 10 областей України, проведеного Секретаріатом.

Зазначається, що моніторинг здійснювався щодо дотримання статті 12 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” (робочою мовою діяльності органів місцевого самоврядування, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова) та  ч. 6 ст. 27 (веб-сайти та веб-сторінки в соціальних мережах органів місцевого самоврядування мають бути державною мовою).

Уточнюється, що моніторингом охоплено громади 10 регіонів, а саме - Київської, Дніпропетровської, Запорізької,  Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей.

"Нами проаналізовано діяльність місцевих рад територіальних громад тих областей, з яких раніше надходили повідомлення про порушення вимог Закону", -

йдеться у офіційному повідомленні.

Моніторинг виявив ознаки порушень у 12 місцевих радах, де зафіксовано використання недержавної мови. Серед них:

  • Білгород-Дністровська міська рада та Болградська міська рада (Одеська область);
  • Вишгородська міська рада (Київська область);
  • Запорізька міська рада;
  • Зміївська міська рада та Донецька селищна рада (Харківська область); 
  • Кролевецька міська рада та Шосткинська міська рада (Сумська область);
  • Кропивницька міська рада (Кіровоградська область);
  • Новгород-Сіверська міська рада (Чернігівська область);
  • Самарська (Новомосковська) міська рада та Синельниківська міська рада (Дніпропетровська область);

Уточнюється, що порушення фіксуються як з боку представників органів місцевого самоврядування, так і громадськості.

"Спостерігається тенденція: чим нижчий рівень органу місцевого самоврядування, тим більше порушень мовного законодавства",

– зазначається у звіті.

Наголошується, що окремою проблемою залишається якість оприлюднених записів пленарних засідань. Погана якість звуку, незадовільні зображення та демонстрація доповідачів не лише ускладнюють фіксацію порушень, але й підривають довіру громадян до органів місцевого самоврядування.

Щодо інтернет-представництв місцевих рад, то моніторинг охопив 177 сайтів і сторінок у соціальних мережах. У 13 виявлено випадки поширення інформації недержавною мовою. Втім, такі випадки переважно поодинокі та незначні. Більшість сайтів (58%) мають виключно українськомовну версію, 38% надають інформацію українською та мовами Європейського Союзу. Лише Харківська та Одеська міські ради зберігають російськомовну версію сайту поряд з українською та англійською.

У Секретаріаті мовного омбудсмена нагадали, що з 14 серпня 2024 року набули чинності положення Закону №3590-ІХ “Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування”, зокрема в частині відеофіксації та оприлюднення пленарних засідань місцевих рад. Відповідно до цих змін кожна місцева рада, незважаючи на дію воєнного стану, має вести відеофіксацію, зберігати та оприлюднювати відео своїх пленарних засідань. Однак  всупереч вимогам чинного законодавства, на кінець 2024 року низка місцевих рад не оприлюднює записи пленарних засідань або оприлюднюють лише деякі з них.

Як приклад, де є порушення мовного законодавства, у звіті наведено Криворізьку та Конотопську міські ради.

Ми уточнили, чи дійсно було зафіксовано порушення мовного законодавства Криворізькою міською радою і отримали підтвердження. Нас проінформували, що моніторинг дотримання мовного законодавства Секретаріатом Уповноваженого із захисту державної мови здійснюється постійно. Тож під час моніторингу і були зафіксовані відповідні порушення.

За результатами моніторингу органам місцевого самоврядування рекомендовано розробити та впровадити правила фіксації та мінімальні стандарти для технічного обладнання, які використовуються для запису пленарних засідань, а також продовжити моніторинг місцевих рад невеликих територіальних громад.

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News