Сонячного жовтневого ранку керівники вищої розвідки країни, військових і дипломатичних служб зібралися в Овальному кабінеті для термінової зустрічі з президентом Байденом. Вони прибули з високосекретними даними розвідки, складеними на основі нещодавно отриманих супутникових зображень, перехоплених комунікацій і людських джерел, які свідчать про військові плани президента Росії Володимира Путіна щодо повномасштабного вторгнення в Україну.
Місяцями представники адміністрації Байдена насторожено спостерігали, як Путін скупчує десятки тисяч військ і вибудовує танки та ракети вздовж українських кордонів. Коли літо закінчувалося, Джейк Салліван, радник з національної безпеки, зосередився на зростанні обсягу розвідданих, пов’язаних з Росією та Україною. Він організував засідання в Овальному кабінеті після того, як його власне мислення змінилося від невпевненості щодо намірів Росії до занепокоєння, що він надто скептично ставився до перспектив військових дій, до тривоги.
Ця сесія була однією з кількох зустрічей, які офіційні особи мали щодо України тієї осені — інколи збираючись меншими групами, — але була примітна представленою детальною розвідувальною картиною. Байден і віце-президент Харріс зайняли свої місця в кріслах перед каміном, а держсекретар Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Остін і генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, приєдналися до директорів національної розвідки та ЦРУ. на диванах навколо журнального столика.
Отримавши завдання Саллівана скласти всеосяжний огляд намірів Росії, вони повідомили Байдену, що розвіддані про оперативні плани Путіна, додані до поточного розгортання сил уздовж кордону з Україною, показали, що всі частини готові для масованого нападу.
За словами офіційних осіб США, розвідувальне співтовариство США проникло в численні точки політичного керівництва Росії, шпигунського апарату та військових, від вищого керівництва до лінії фронту.
Набагато радикальніші, ніж анексія Криму Москвою у 2014 році та розпалювання сепаратистського руху на сході України, військові плани Путіна передбачали захоплення більшої частини країни.
Використовуючи мапи на мольбертах перед столом Resolute, Міллі показував позиції російських військ і українську територію, яку вони мали намір завоювати. Це був надзвичайно зухвалий план, який міг створити пряму загрозу для східного флангу НАТО або навіть зруйнувати архітектуру безпеки Європи після Другої світової війни.
Поглинаючи брифінг, Байден, який вступив на посаду, обіцяючи уберегти країну від нових воєн, був твердо налаштований, що Путіна потрібно або стримати, або протистояти йому, і що Сполучені Штати не повинні діяти поодинці. Проте НАТО було далеко не єдиним щодо того, як поводитися з Москвою, а довіра до США була слабкою. Після катастрофічної окупації Іраку, хаосу, який настав після виведення США з Афганістану, і чотирьох років, коли президент Дональд Трамп намагався підірвати альянс, було далеко не впевненим, що Байден зможе ефективно очолити відповідь Заходу на експансіоністську Росію.
Генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Джабін Ботсфорд/The Washington Post; iStock)Україна була неспокійною колишньою радянською республікою з історією корупції, і відповідь США та їхніх союзників на попередню російську агресію там була невизначеною та розділеною. Коли прийде вторгнення, українцям знадобиться значна нова зброя, щоб захистити себе. Надто мало могло гарантувати перемогу Росії. Але занадто багато може спровокувати прямий конфлікт НАТО з ядерною Росією.
Ця розповідь, у деталях, про які раніше не повідомлялося, проливає нове світло на підйом у гору, щоб відновити довіру до США, спробу збалансувати секретність розвідки з необхідністю переконати інших у її правдивості, а також завдання визначити, як найпотужніший у світі військовий альянс буде допомогти недосконалій демократії на кордоні Росії протистояти нападу без жодного пострілу НАТО.
Перша в серії статей, що досліджують шлях до війни та військову кампанію в Україні, вона взята з глибинних інтерв’ю з більш ніж трьома десятками високопоставлених чиновників США, України, Європи та НАТО про глобальну кризу, яка ще не закінчилася бути визначеним. Деякі говорили на умовах анонімності, щоб обговорити чутливу розвідку та внутрішні обговорення.
У Кремлі не відповіли на неодноразові запити про коментарі.
Коли Міллі того жовтневого ранку складав розстановку сил, він та інші підсумували наміри Путіна. «Ми оцінюємо, що вони планують здійснити значну стратегічну атаку на Україну з кількох напрямків одночасно», — сказав Міллі президенту. «Їхня версія «шоку і страху»».
За даними розвідки, росіяни наступатимуть з півночі, обабіч Києва. Одна сила рухатиметься на схід від столиці через українське місто Чернігів, тоді як інша буде облягувати Київ із заходу, просуваючись на південь від Білорусі через природний проміжок між «зоною відчуження» на покинутій Чорнобильській АЕС і навколишніми болотами. Атака відбувалася взимку, щоб тверда земля зробила місцевість легкопрохідною для танків. Охопивши столицю в кліщі, російські війська планували оволодіти Києвом за три-чотири дні. Спецназ, їхній спецназ, знайшов би і усунув президента Володимира Зеленського, убивши його, якщо потрібно, і встановив маріонетковий уряд, дружній до Кремля.
Окремо російські війська прийдуть зі сходу та пройдуть через центральну Україну до річки Дніпро, тоді як війська з Криму захоплять південно-східне узбережжя. Ці дії можуть тривати кілька тижнів, передбачали російські плани.
Зупинившись, щоб перегрупуватись і переозброїтися, вони наступним чином просунуться на захід, до лінії з півночі на південь, що тягнеться від Молдови до західної Білорусі, залишаючи на заході останню українську державу — територію, яка, за розрахунками Путіна, була населена непоправними неонацистськими русофобами.
Сполучені Штати отримали «надзвичайні подробиці» про секретні плани Кремля щодо війни, яку він продовжував заперечувати, як пізніше пояснила директор національної розвідки Авріл Хейнс. Вони включали не лише позиціонування військ, озброєння та оперативну стратегію, а й тонкі моменти, такі як «незвичайне та різке збільшення Путіним фінансування військових операцій на випадок непередбачених ситуацій і нарощування резервних сил, навіть якщо були інші нагальні потреби, такі як реагування на пандемію». недостатньо ресурсів”, – сказала вона. Це не було просто вправою із залякування, на відміну від широкомасштабного російського розгортання у квітні, коли сили Путіна загрожували кордонам України, але ніколи не атакували.
Деяким у Білому домі було важко уявити масштаб амбіцій російського лідера.
«Здавалося, що це не те, на що зважилася б розумна країна», — сказав пізніше один учасник зустрічі про заплановану окупацію більшої частини країни площею 232 000 квадратних миль і майже 45 мільйонами людей. Частина України була глибоко антиросійською, що створювало привид повстання, навіть якщо Путін скине уряд у Києві. І все ж розвідка показала, що все більше і більше військ прибували і розташовувалися для повної кампанії. У російських таборах зберігалися боєприпаси, продовольство та найважливіші припаси.
Байден тиснув на своїх радників. Невже вони справді думали, що цього разу Путін може завдати удару?
Так, вони підтвердили. Це реально. Хоча адміністрація публічно наполягала протягом наступних кількох місяців, що не вірила, що Путін прийняв остаточне рішення, єдине, що його команда не могла сказати президенту, що осінній день – це саме той час, коли російський президент натисне на курок.
Директор ЦРУ Вільям Дж. Бернс, який працював послом США в Москві та мав найпряміші контакти з Путіним з усіх в адміністрації Байдена, описав російського лідера іншим як зацикленого на Україні. Контроль над країною був синонімом путінської концепції російської ідентичності та влади. Точність планування війни в поєднанні з переконанням Путіна в тому, що Україна має бути знову поглинена батьківщиною, не залишили в нього жодних сумнівів у тому, що Путін був готовий до вторгнення.
«Я вірив, що він досить серйозний», — сказав Бернс через кілька місяців, згадуючи брифінг.
II
Розвідка підкреслила перспективність власних слів Путіна. За три місяці до цього, у липні, він опублікував есе на 7000 слів «Про історичну єдність між росіянами та українцями», насичене образами та сумнівними твердженнями. Росіяни та українці, стверджував він, були «одним народом» — ідея, яка бере свій початок у твердженнях Путіна про «кровні зв’язки», — і Москву «пограбували» її власну територію хитромудрий Захід.
“Я впевнений, що справжній суверенітет України можливий лише в партнерстві з Росією”, – написав Путін.
Лише за кілька тижнів до появи есе Байден і Путін провели 16 червня саміт, який обидва оголосили «конструктивним». На той момент Україна викликала занепокоєння, але чиновники Білого дому вважали, що з нею можна впоратися. Коли делегація Білого дому залишала зустріч, що проходила в Женеві, старший помічник Байдена пізніше згадував: «Ми не сіли в літак і не повернулися додому і не думали, що світ був на порозі великої війни в Європі».
Але наступна публікація Путіна «дуже привернула нашу увагу», — сказав пізніше Салліван. «Ми почали дивитися на те, що тут відбувається, яка його кінцева гра? Як сильно він буде тиснути?» В якості запобіжного заходу 27 серпня Байден дозволив вилучити із запасів США 60 мільйонів доларів переважно оборонного озброєння та відправити в Україну.
Наприкінці літа, збираючи дані розвідки з кордону та з Москви, аналітики, які присвятили свою кар’єру дослідженню Путіна, дедалі більше переконувалися, що російський лідер — сам колишній офіцер розвідки — бачить, що вікно можливостей закривається. Українці вже двічі повставали, вимагаючи демократичного майбутнього, вільного від корупції та втручання Москви, під час Помаранчевої революції 2004-2005 років і протестів на Майдані 2013-2014 років, які передували анексії Криму Росією.
Путін і Байден у Женеві в червні 2021 року. (Emily Sabens/The Washington Post; Brendan Smialowski/AFP/Getty; Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; iStock)Не будучи членом НАТО чи Європейського Союзу, Україна тепер впевнено рухалася до західної політичної, економічної та культурної орбіти. Цей дрейф підживив ширше обурення Путіна через втрату Росією імперії.
У похмурій актуарній оцінці аналітики дійшли висновку, що Путін, якому мало виповнитися 69 років, розумів, що йому не вистачає часу, щоб закріпити свою спадщину як одного з великих лідерів Росії — того, хто відновив перевагу Росії на євразійському континенті.
Аналітики сказали, що Путін підрахував, що будь-яка відповідь Заходу на спробу повернути Україну силою викличе велике обурення, але обмежене фактичним покаранням. За їх словами, російський лідер вважав, що адміністрація Байдена була покарана принизливим виведенням США з Афганістану та хотіла уникнути нових війн. Сполучені Штати та Європа все ще борються з пандемією коронавірусу. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, де-факто європейський лідер, залишала свій пост і передавала владу неперевіреному наступнику. Президент Франції Еммануель Макрон зіткнувся з боротьбою за переобрання проти відроджуваного правого крила, а Британія страждала від економічного спаду після Brexit. Великі частини континенту залежали від російської нафти та природного газу, які, як вважав Путін, він міг би використати як клин, щоб розколоти західний альянс.
На жовтневому брифінгу у Байдена були представлені нові розвідувальні дані та аналіз , у якого «загалом було дві реакції», – сказав Салліван. По-перше, щоб спробувати стримати Путіна, їм «потрібно було відправити когось до Москви, щоб поговорити з росіянами на високому рівні і сказати їм: «Якщо ви це зробите, такими будуть наслідки». »
По-друге, їм потрібно було поінформувати союзників про розвідку США та залучити їх до того, що, на думку адміністрації, має бути єдиною та суворою позицією загрозливих санкцій проти Росії, зміцнення та розширення оборони НАТО та допомоги Україні.
Бернса відправили до Москви, а Хейнса — до штаб-квартири НАТО в Брюсселі.
Кілька місяців потому Міллі все ще носив у своєму портфелі листівки з записками про інтереси та стратегічні цілі США, які обговорювалися на жовтневому брифінгу. Він міг декламувати їх на голову.
Проблема: «Як підтримати та забезпечити дотримання заснованого на правилах міжнародного порядку» проти країни з надзвичайним ядерним потенціалом, «не вступаючи в Третю світову війну?»
№ 1: «Не мати кінетичного конфлікту між армією США та НАТО з Росією». № 2: «Стримати війну в межах географічних кордонів України». № 3: «Зміцнювати та підтримувати єдність НАТО». № 4: «Розширте Україну та дайте їй засоби для боротьби».
Радники Байдена були впевнені, що Україна дасть бій. Сполучені Штати, Британія та інші члени НАТО витратили роки на навчання та оснащення українських військових, які були більш професійними та краще організованими, ніж до нападу Росії на Крим і східний регіон Донбасу сім років тому. Але навчання було зосереджено майже так само на тому, як створити внутрішній опір після російської окупації, так і на тому, як запобігти цьому. Зброя, яку вони постачали, була переважно малокаліберною та оборонною, щоб її не сприймали як провокацію Заходу.
Адміністрація також мала серйозні занепокоєння щодо молодого президента України, колишнього телевізійного коміка, який прийшов на посаду завдяки величезній хвилі народної підтримки та бажання фундаментальних змін , але втратив суспільний авторитет частково через те, що не виконав обіцянки мир з Росією. 44-річний Зеленський не здавався рівним безжальному Путіну.
Математика була не на користь України. Росія мала більше військ, більше танків, більше артилерії, більше винищувачів і керованих ракет і продемонструвала в попередніх конфліктах свою готовність підкорити своїх слабших супротивників, не зважаючи на втрати цивільних.
Можливо, Київ впаде не так швидко, як очікували росіяни, підсумували американці, але він впаде.
III
2 листопада Бернса супроводили в кремлівський офіс радника Путіна з питань зовнішньої політики і колишнього посла в США Юрія Ушакова. Бос Ушакова був на іншому кінці телефонної лінії і спілкувався з Бернсом із курортного міста Сочі, куди він переїхав під час чергової хвилі зараження коронавірусом у Москві.
Російський лідер продекламував свої звичні скарги на розширення НАТО, загрозу безпеці Росії та нелегітимне керівництво в Україні.
«Він дуже зневажливо ставився до президента Зеленського як до політичного лідера», — нагадав Бернс.
Потренувавшись слухати тиради Путіна за роки перебування в Москві, Бернс виступив із власним переконливим повідомленням: Сполучені Штати знають, що ви задумали, і якщо ви вторгнетеся в Україну, то заплатите величезну ціну. Він сказав, що залишає листа від Байдена, в якому підтверджується каральні наслідки будь-якого нападу Росії на Україну.
Директор ЦРУ Вільям Дж. Бернс. (Емілі Сабенс/The Washington Post; Джабін Ботсфорд/The Washington Post; Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; iStock)Путін «був дуже об’єктивним», – сказав Бернс. Він не заперечував інформацію розвідки, яка вказувала на російське вторгнення в Україну.
Директор ЦРУ також зустрівся з іншим радником Путіна, Миколою Патрушевим, колишнім офіцером КДБ з рідного міста Путіна Санкт-Петербурга, який керував Радою безпеки Росії.
Патрушев думав, що Бернс прилетів до Москви, щоб обговорити наступну зустріч Путіна і Байдена, і був здивований, що глава ЦРУ приїхав із попередженням щодо України.
Він майже точно повторив нарікання Путіна на історію та НАТО в його дискусіях з Бернсом. Здавалося, що місця для значущої взаємодії не було, і це змусило директора ЦРУ задуматися, чи Путін і його тісне коло помічників сформували власну ехокамеру. Путін не прийняв незворотного рішення розпочати війну, але його погляди на Україну затверділи, його апетит до ризику зріс, і російський лідер вірив, що його можливість скоро мине.
«Рівень мого занепокоєння зріс, а не знизився», — доповів Байдену голова розвідки.
IV
Коли Бернс розмовляв з Путіним, Блінкен сидів із Зеленським у Глазго, Шотландія, на полях міжнародного саміту з питань зміни клімату. Він виклав картину розвідки та описав російський шторм, який прямує на Україну.
«Ми були лише двоє, за два фути один від одного», — згадував Блінкен. Це була «важка розмова».
Блінкен раніше зустрічався з українським президентом і думав, що знає його достатньо добре, щоб говорити відверто, хоча це здавалося сюрреалістичним «сказати комусь, що ти віриш, що їхня країна буде захоплена».
Він вважав Зеленського «серйозним, свідомим, стоїчним», поєднанням віри та недовіри. Він сказав, що поінформує свої старші команди. Але українці «бачили кілька російських фінтів у минулому», знав Блінкен, і Зеленський явно переживав про економічний колапс, якщо його країна запанікує.
Презентація Блінкена та скептицизм Зеленського задали шаблон, який повторюватиметься як приватно, так і публічно протягом наступних кількох місяців. Українці не могли дозволити собі повністю відмовлятися від розвідки США. Але з їхньої точки зору інформація була спекулятивною.
Зеленський про отримання потрібної зброї для боротьби з Росією.Пізніше він згадав, що Зеленський почув попередження США, але сказав, що американці не пропонували ті види зброї, які потрібні Україні для захисту.
«Ви можете сказати мільйон разів: «Слухай, може бути вторгнення». Гаразд, може бути вторгнення — ви дасте нам літаки?» – сказав Зеленський. «Ви дасте нам ППО? «Ну, ви ж не член НАТО». О, гаразд, тоді про що ми говоримо?»
За словами Дмитра Кулеби, міністра закордонних справ Зеленського, американці запропонували мало конкретних розвідданих на підтримку своїх попереджень «до останніх чотирьох-п’яти днів до початку вторгнення».
Менш ніж через два тижні після зустрічі в Глазго, коли Кулеба та Андрій Єрмак, керівник апарату Зеленського, відвідали Державний департамент у Вашингтоні, високопоставлений чиновник США зустрів їх чашкою кави та посмішкою. «Хлопці, копайте окопи!» — почав чиновник.
«Коли ми посміхнулися у відповідь, — згадував Кулеба, чиновник сказав: — Я серйозно. Почніть копати траншеї. … На вас нападуть. Масштабна атака, і ви повинні підготуватися до неї». Ми запитували деталі; їх не було».
Якщо американці були розчаровані скептицизмом України щодо планів Росії, то українці були не менше збентежені дедалі більш публічними попередженнями США про наближення вторгнення.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Сергій Моргунов для The Washington Post; iStock)«Нам потрібно було знайти баланс між реалістичною оцінкою ризиків і підготовкою країни до найгіршого… і забезпеченням економічного та фінансового функціонування країни», — сказав Кулеба. «Кожен коментар зі Сполучених Штатів про неминучість війни одразу відображався на курсі [української] валюти».
Низка офіційних осіб США заперечували спогади українців, заявляючи, що вони надавали київському уряду конкретні розвідувальні дані на початку та під час підготовки до вторгнення.
Але коли мова зайшла про Україну, американська розвідка навряд чи була відкритою книгою. Офіційні вказівки забороняли розвідувальним службам ділитися тактичною інформацією, яку Україна могла б використати для наступальних атак на дислокації російських військ у Криму або проти підтримуваних Кремлем сепаратистів на сході.
Власний розвідувальний апарат України також був пронизаний російськими “кротами”, а офіційні особи США з недовірою ставилися до конфіденційної інформації, яка потрапляла в руки Москви. Після початку війни адміністрація Байдена змінила свою політику та поширювала інформацію про переміщення російських військ по всій Україні, мотивуючи це тим, що країна тепер захищалася від вторгнення.
V
На зустрічі під час конференції Групи 20 у Римі наприкінці жовтня Байден поділився деякими новими розвідданими та висновками з найближчими союзниками Америки — лідерами Великобританії, Франції та Німеччини.
У середині листопада Хейнс скористався попередньо запланованою поїздкою до Брюсселя, щоб поінформувати ширше коло союзників: Північноатлантичну раду НАТО, головний керівний орган 30-членного альянсу. Виступаючи у великій аудиторії, вона обмежила свої зауваження тим, що, на думку розвідувального співтовариства, показали докази, і не пропонувала політичних рекомендацій.
«Кілька членів підняли запитання та скептично поставилися до ідеї, що президент Путін серйозно готувався до можливості широкомасштабного вторгнення», — нагадав Хейнс.
Французькі та німецькі офіційні особи не могли зрозуміти, чому Путін намагався вторгнутися та окупувати велику країну лише з 80 000 до 90 000 військових, які, як вважають, скупчилися на кордоні. Супутникові знімки також показали рух військ туди-сюди від кордону. Інші стверджували, що росіяни виконували вправи, як наполягав сам Кремль, або грали в шутку, спрямовану на приховування мети, окрім вторгнення.
Директор національної розвідки Авріл Хейнс. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Меліна Мара/The Washington Post; iStock)Більшість сумнівалися та зазначали, що Зеленський, схоже, думав, що Росія ніколи не нападе з такими амбіціями та силою, які прогнозували американці. Невже Україна не найкраще розуміла наміри Росії?
Лише Британія та країни Балтії були повністю на борту. У якийсь момент чиновник із Лондона встав і жестом показав у бік Хейнса. «Вона має рацію», — сказав чиновник.
Але Париж і Берлін пам’ятають про рішучі заяви США щодо розвідки щодо Іраку. Тінь цього глибоко помилкового аналізу нависла над усіма дискусіями перед вторгненням. Дехто також вважав, що лише кілька місяців тому Вашингтон сильно переоцінив стійкість уряду Афганістану під час виведення військ США. Уряд розпався, як тільки таліби увійшли в Кабул.
«Американська розвідка не вважається надійним джерелом», — сказав Франсуа Гейсбур, експерт з питань безпеки та давній радник французьких чиновників. «Це вважалося схильним до політичних маніпуляцій».
Європейці почали осідати в таборах, які мало що змінювалися протягом кількох місяців.
«Я думаю, що в основному було три смаки», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації. Для багатьох у Західній Європі те, що робили росіяни, було «цілою дипломатією примусу, [Путін] просто нарощував, щоб побачити, що він може отримати. Він не збирається вторгатися… це божевілля».
Багато з нових членів НАТО у Східній та Південно-Східній Європі вважали, що Путін «може щось зробити, але це буде обмеженим за обсягом» , сказав чиновник, «… ще раз вкусить [українське] яблуко», подібно до того, що сталося в 2014 році.
Але Британія та країни Балтії, які завжди нервували щодо намірів Росії, вірили, що наближається повномасштабне вторгнення.
Коли скептично налаштовані країни-члени попросили більше розвідданих, американці надали деякі, але не ділилися всіма.
Історично склалося так, що Сполучені Штати рідко розкривали свої найделікатніші розвідувальні дані такій різноманітній організації, як НАТО, головним чином через побоювання витоку секретів. Хоча американці та їхні британські партнери дійсно поділилися значною кількістю інформації, вони приховали необроблені перехоплення або характер людських джерел, які були важливими для визначення планів Путіна. Це особливо розчарувало французьких і німецьких чиновників, які давно підозрювали, що Вашингтон і Лондон іноді приховували основу своїх розвідувальних даних, щоб зробити їх більш остаточними, ніж вони були насправді.
Деякі з країн альянсу надали власні висновки, сказав Хейнс. Сполучені Штати також створили нові механізми для обміну інформацією в режимі реального часу зі своїми іноземними партнерами в Брюсселі. Остін, Блінкен і Міллі розмовляли зі своїми колегами по телефону, ділилися, слухали, умовляли.
Згодом, згадував один високопоставлений європейський чиновник у НАТО, «розвідувальні дані передавалися неодноразово, послідовно, чітко, достовірно, з великою кількістю подробиць з дуже хорошим сценарієм і підтверджуючими доказами. Я не пам’ятаю жодного ключового моменту, коли лампочка згасла», – сказав чиновник у багатомісячних зусиллях переконати союзників. Зрештою, «це була гучність світла в кімнаті».
VI
Макрон і Меркель роками мали справу з Путіним і їм було важко повірити, що він був настільки ірраціональним, щоб розпочати згубну війну. За кілька тижнів після зустрічі Байдена в Женеві вони намагалися організувати саміт ЄС-Росія, але були зірвані скептично налаштованими членами блоку, які вважали це небезпечною поступкою агресивній позиції Росії.
Через кілька місяців, незважаючи на нові дані американської розвідки, французи та німці наполягали на тому, що є шанс для дипломатії. Американці та британці мало сподівалися, що будь-які дипломатичні зусилля окупляться, але були готові тримати двері відкритими — якщо європейці дадуть щось натомість.
«Велика частина нашої уваги, — згадував Салліван, — полягала в тому, щоб сказати їм: «Слухайте, ми візьмемо дипломатичний шлях і сприймемо це [як] серйозно… якщо ви приймете планування [військових] сил і санкції серйозно». »
Кожна сторона була переконана, що вона права, але була готова діяти так, ніби це могло бути неправильно.
Протягом наступних кількох місяців американці намагалися показати західноєвропейцям та іншим, що вони все ще готові шукати мирне вирішення, хоча в глибині душі вони були переконані, що будь-які зусилля Росії щодо переговорів були шарадою. «В основному це спрацювало», — сказав Салліван про адміністративну стратегію.
7 грудня Путін і Байден поспілкувалися під час відеозв’язку. Путін стверджував, що розширення Західного альянсу на схід було головним фактором його рішення направити війська до кордону України. Росія просто захищала власні інтереси та територіальну цілісність, стверджував він.
Репортери на брифінгу 7 грудня 2021 року з радником з національної безпеки Джейком Салліваном про відеодзвінок Байдена з Путіним. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Деметріус Фріман/The Washington Post; iStock)Байден відповів, що Україна навряд чи найближчим часом приєднається до НАТО, і що Сполучені Штати та Росія можуть домовитися щодо інших занепокоєнь Росії щодо розміщення систем озброєнь США в Європі. Теоретично було місце для компромісу.
Деякий час, поки Блінкен очолював дипломатичні зусилля США, неодноразово відвідуючи столиці НАТО та штаб-квартири альянсу в Брюсселі, українці продовжували свої контакти з європейськими урядами, які все ще були набагато менш переконані в намірах Путіна, ніж американці.
Кулеба та інші в уряді вірили, що війна буде, пізніше заявив міністр закордонних справ України. Але до передодня вторгнення «я не міг повірити, що ми зіткнемося з війною такого масштабу. Єдина країна в світі, яка наполегливо «з такою впевненістю» говорила нам, що ракетні удари будуть, це Сполучені Штати Америки. … Кожна інша країна не поділяла цей аналіз і [натомість] говорила, що так, війна можлива, але це буде радше локалізований конфлікт на сході України».
«Поставте себе на наше місце», — сказав Кулеба. «З одного боку, США говорять вам щось абсолютно неймовірне, а всі інші кліпають на вас очима і кажуть, що це не те, що, на нашу думку, станеться».
Насправді британські та деякі балтійські чиновники вважали повне вторгнення ймовірним. Але Кулеба був далеко не самотній у своєму скепсисі. За словами помічників Зеленського та інших офіційних осіб, які його інформували, це поділився ним.
«Ми серйозно ставилися до всієї інформації, яку нам надавали наші західні партнери», – нагадав Єрмак, глава адміністрації Зеленського. «Але давайте будемо чесними: уявіть собі, якби вся ця паніка, яку нагнітали так багато людей, мала місце. Створення паніки – метод росіян. … Уявіть, якби ця паніка почалася за три-чотири місяці до цього. Що б сталося з економікою? Чи змогли б ми протриматися так п’ять місяців?»
VII
На початку січня заступник держсекретаря Венді Шерман на чолі дипломатичної делегації відвідала Женеву і зустрілася зі своїм російським колегою Сергієм Рябковим, якого вона добре знала. Він повторив позицію Москви щодо України, офіційно запропоновану в середині грудня у двох запропонованих договорах, — що НАТО має припинити свої плани розширення та припинити будь-яку діяльність у країнах, які приєдналися до альянсу після 1997 року, до яких належать Польща, Румунія, Болгарія та країни Балтії. .
Відкинувши пропозицію закрити двері НАТО та зменшити статус існуючих членів, адміністрація замість цього запропонувала переговори та заходи зміцнення довіри в ряді сфер безпеки, включаючи розгортання військ і розміщення зброї на східному фланзі НАТО вздовж кордону з Росія. Пропозиція була обумовлена деескалацією військової загрози для України. Рябков сказав Шерману, що Росія розчарована американським ставленням.
Білий дім розглядав зустріч Шермана з Рябковим як «шанс перевірити, чи серйозно росіяни ставляться до суті занепокоєнь… і чи є шлях для будь-якої дипломатії», – сказала Емілі Хорн, тодішній речник Білого дому. Рада національної безпеки. «Я думаю, що досить швидко стало зрозуміло, що [росіяни] вели дипломатію, а не вели дипломатію. Вони навіть не робили це дуже серйозно».
Заступник держсекретаря Венді Шерман і заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков у Женеві.«Усі західні союзники хотіли донести, що існує альтернативний шлях, який передбачає діалог і повагу до Росії як великої держави», — сказав високопоставлений британський урядовець, який брав участь у переговорах. «Що ставало все більш очевидним, так це те, що Росія в цьому не зацікавлена».
Коли Сполучені Штати йшли дипломатичним шляхом, вони також розмістили сили для захисту НАТО, усі вони були помітні Москві та європейцям і демонстрували готовність Америки вкластися в гру. У той час як Байден неодноразово заявляв, що американських військ в Україні не буде, Пентагон збільшив заздалегідь розміщені запаси зброї в Польщі та перекинув туди гелікоптерний батальйон з Греції. До країн Балтії перекинули десантники 173-ї повітряно-десантної бригади. Більше військ було направлено з Італії до східної Румунії, а інші – до Угорщини та Болгарії.
Протягом наступних кількох місяців військова присутність США в Європі зросла з 74 тис. до 100 тис. Чотири ескадрильї повітряно-десантних винищувачів стали 12, а кількість надводних бойових кораблів у регіоні зросла з п’яти до 26. Бойове повітряне патрулювання та спостереження виконували цілодобові місії над східним флангом Альянсу з видимістю в глибині України.
«Ми казали: «Слухай, ми сприймаємо дипломатію серйозно, але ми настільки стурбовані цим, що фактично переміщуємо людей і матеріали», — згадує Салліван.
З дозволу Агентства національної безпеки Сполучені Штати встановили пряму лінію зв’язку між українськими військовими та Європейським командуванням США. Високозахищена система підтримуватиме прямий контакт американців зі своїми українськими колегами під час розвитку подій.
Адміністрація також посилала зброю в Україну. У грудні Байден дозволив отримати додаткові 200 мільйонів доларів на зброю із запасів США — навіть тоді, коли київський уряд, багато хто в Конгресі та деякі в самій адміністрації стверджували, що якщо Сполучені Штати справді вірять у повномасштабне вторгнення, було недостатньо.
Але кожен крок адміністративної кампанії був заснований на уникненні прямої участі США у військовому зіткненні. Головне занепокоєння Білого дому щодо провокацій впливало на кожне рішення про те, яку допомогу та яку зброю надати українцям для захисту.
«Я не вибачаюся за те, що одна з наших цілей тут — уникнути прямого конфлікту з Росією», — сказав Салліван про довоєнний період.
Росіяни збиралися робити те, що вони робили, незалежно від того, що робили союзники, сказав високопоставлений чиновник, який брав участь у прийнятті рішень, і адміністрація визнала «неймовірною» ідею, як деякі пізніше стверджували заднім числом, що «якби ми тільки дали “Українці більше зброї, “нічого б цього не сталося”.
Визначати, чи сприйматиме Росія військові навчання чи поставку зброї як провокаційні чи ескалаційні, було «більш мистецтвом, ніж наукою», – сказав чиновник. «Немає чіткої та легкої математичної формули. … Завжди існував баланс між тим, що потрібно для ефективного захисту, і тим, що буде розглядатися Росією як Сполучені Штати, які фактично гарантують вбивство величезної кількості росіян».
Українські офіційні особи висловили безмежну вдячність Сполученим Штатам за те, що вони надали з початку війни. «Жодна інша країна в світі не зробила для України більше, щоб отримати необхідну зброю, ніж США з 24 лютого. Ніякої іншої країни світу», – сказав нещодавно Кулеба. Але з самого початку, за його словами, він та інші українські чиновники вважали, що стратегія «непровокації» була неправильною.
«Куди це нас привело?» – сказав Кулеба. «Я думаю, що ця війна — з тисячами вбитих і поранених, втраченими територіями, зруйнованою частиною економіки… — найкраща відповідь тим, хто все ще виступає за непровокації Росії».
VIII
У рамках своєї триваючої кампанії з переконання світу в тому, що насуває — і переконання росіян — Білий дім наприкінці 2021 року вирішив кинути виклик своєму власному небажанню та небажанню розвідувальних служб оприлюднити частину своєї найбільш конфіденційної інформації. громадськість.
Розвідка США підхопила операції під «фальшивим прапором», заплановані росіянами, під час яких вони влаштовували б напади на власні сили, ніби вони прийшли з України. Публічне оприлюднення цих планів може позбавити Путіна можливості вигадати привід для вторгнення, міркували представники адміністрації.
В якості першого кроку Білий дім вирішив розкрити масштаби нарощування військ, які тривають на кордонах України. На початку грудня адміністрація оприлюднила супутникові фотографії, а також карту, створену американськими аналітиками, що показує позиції російських військ, і аналіз російського планування розвідувальною спільнотою.
В аналізі говориться, що росіяни планували «велике переміщення» 100 батальйонних тактичних груп із залученням до 175 000 військовослужбовців разом із бронетехнікою, артилерією та обладнанням. Картина, яку чиновники адміністрації таємно створювали тижнями, тепер побачила весь світ.
Радник з національної безпеки Джейк Салліван. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Деметріус Фріман/The Washington Post; iStock)В очікуванні більш вибіркового оприлюднення розвідданих Салліван започаткував у Білому домі регулярний процес, у ході якого команда визначала б, чи може певна інформація, якщо її оприлюднити, перешкодити російським планам чи пропаганді. Якщо відповідь буде ствердною, його буде передано розвідувальному співтовариству для отримання рекомендацій щодо того, чи і як його оприлюднити.
Наприкінці січня британський уряд публічно звинуватив Росію у змові встановити в Києві маріонетковий режим. Звинувачення, засноване на даних розвідки США та Великобританії, було оприлюднено в дуже незвичайній заяві для преси міністра закордонних справ Ліз Трасс, зробленій пізно ввечері в Лондоні, але саме вчасно для недільних ранкових газет.
А на початку лютого адміністрація Байдена розкрила, що Москва розглядає можливість зняти фейковий український напад на територію Росії або російськомовне населення — помилковий прапор, який виявила розвідка. Пропагандистський фільм буде дуже видовищним, за словами офіційних осіб, із графічними сценами вибухів, які супроводжуватимуться трупами, виданими за жертв, і скорботними, які вдають, що сумують за загиблими.
«Я надто багато разів спостерігав, як Путін неправдиво викладав наратив», — сказав інший американський чиновник. Тепер, «ви могли бачити, як він планує досить конкретно на [східній Україні] фальшиві прапори. Це було досить точно».
Самі розкриття розвідки були театральними. Початкове оприлюднення супутникових знімків можна було підтвердити комерційними записами, хоча аналіз був унікальним для розвідувального співтовариства. Але чи повірить громадськість наступним розкриттям інформації, залежить від довіри до уряду. І представники адміністрації Байдена знали, що вони зіткнулися з громадськістю вдома та за кордоном, яка могла глибоко скептично поставитися до «розвідки» після війни в Іраку та захоплення Талібаном влади в Афганістані.
Загалом, інформаційна кампанія США спрацювала. Увага світу прикута до нарощування російських військ. Ідея про те, що Путін фальсифікує причини свого вторгнення, здавалася правдоподібною, можливо, через те, що в 2014 році він повністю заперечував, що його війська знаходяться в Криму, і це твердження призвело до описів «зелених чоловічків» у військовій формі без знаків розрізнення, які окупували частину України. .
Зважаючи на те, наскільки скептично деякі союзники залишалися щодо розвідки, найпотужнішим ефектом від її розкриття було формування поведінки Росії та позбавлення Путіна права використовувати дезінформацію, заявили офіційні особи США.
IX
12 січня Бернс зустрівся в Києві із Зеленським і дав відверту оцінку. Розвідувальна картина лише прояснилася, що Росія мала намір завдати блискавичного удару по Києву та обезголовити центральну владу. Сполучені Штати також виявили ключову частину планування на полі бою: Росія намагатиметься висадити свої сили спочатку в аеропорту в Гостомелі, передмісті столиці, де злітно-посадкові смуги можуть прийняти великі російські транспорти з військами та зброєю. Там би почався штурм Києва.
У якийсь момент їхньої розмови Зеленський запитав, чи не загрожує особисто йому або його родині. Бернс сказав, що Зеленський повинен серйозно поставитися до своєї особистої безпеки.
Ризики для президента зростали. Розвіддані того часу вказували, що російські групи вбивць могли вже перебувати в Києві й чекати на активізацію.
Зеленський про применшення загрози війни для українцівАле Зеленський опирався закликам перемістити свій уряд і був категоричним, що не панікує громадськість. На цьому шляху, подумав він, лежала поразка.
«Ви не можете мені просто сказати: «Слухай, ти повинен зараз почати готувати людей і сказати їм, що їм потрібно відкласти гроші, їм потрібно запастися їжею», – нагадав Зеленський. «Якби ми про це повідомили — а цього хотіли деякі люди, яких я не буду називати, — тоді я б втрачав 7 мільярдів доларів на місяць з жовтня минулого року, і в той момент, коли росіяни напали, вони б забрали нас. через три дні. … Загалом, наше внутрішнє відчуття було правильним: якщо перед вторгненням ми посіємо хаос серед людей, росіяни нас зжеруть. Тому що під час хаосу люди тікають з країни».
Для Зеленського рішення залишити людей в країні, де вони могли воювати, захищаючи свої домівки, було ключем до відбиття будь-якого вторгнення.
“Як би цинічно це не звучало, це люди, які все зупинили”, – сказав він.
Українські офіційні особи залишилися роздратовані тим, що американці не розповіли більше про свої джерела в розвідці. «Інформація, яку ми отримали, була, я б її назвав, викладенням фактів без розкриття походження цих фактів або передісторії цих фактів», – нагадав Кулеба.
Але західна розвідка не була єдиною в тому, що Зеленський мав готуватися до повномасштабного вторгнення. Деякі співробітники української розвідки, хоч і скептично ставилися до того, що Путін завдасть удару, планували найгірше. Начальник військової розвідки України Кирило Буданов сказав, що він вивіз архіви зі свого штабу за три місяці до початку війни та підготував запаси палива та боєприпасів.
Державний секретар Ентоні Блінкен (ліворуч) під час зустрічі 21 січня в Женеві з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим (не показано). (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Anadolu Agency/Getty; iStock)Американські попередження були повторені 19 січня, коли Блінкен здійснив короткий візит до Києва для очної зустрічі із Зеленським і Кулебою. На розчарування секретаря, Зеленський продовжував стверджувати, що будь-який публічний заклик до мобілізації спричинить паніку, а також втечу капіталу, що підштовхне економіку України, яка й так коливається.
Хоча Блінкен, як і в попередніх розмовах, наголошував на важливості збереження Зеленського та його уряду в безпеці та недоторканості, він був одним із кількох високопоставлених чиновників США, які спростували повідомлення про те, що адміністрація закликала їх евакуюватися зі столиці. «Ми сказали Україні дві речі», — згадував пізніше Блінкен. «Ми підтримаємо вас у всьому, що ви захочете зробити. Ми рекомендуємо вам подивитися… на те, як ви можете забезпечити безперервність урядових операцій залежно від того, що відбувається». Це може означати присідання в Києві, переїзд до Західної України або перенесення уряду до сусідньої Польщі.
Зеленський сказав Блінкену, що залишається.
Він почав підозрювати, що деякі західні офіційні особи хочуть, щоб він утік, щоб Росія могла встановити маріонетковий уряд, який досяг би домовленості з державами НАТО. «Західні партнери хотіли — я впевнений, що хтось дуже переживав, що буде зі мною та моєю родиною», — сказав Зеленський. «Але хтось, мабуть, хотів швидше покінчити з цим. Я думаю, що більшість людей, які мені дзвонили — ну, майже всі — не вірили, що Україна зможе протистояти цьому і вистояти».
Подібним чином, за його словами, попередження українців про те, щоб вони готувалися до війни, як цього хотіли деякі партнери, економічно послабило б країну та полегшило б її захоплення росіянам. «Нехай надалі дискутують, правильно це було чи ні, — нагадав український лідер, — але я точно знаю, і інтуїтивно — ми кожен день це обговорювали на РНБО і так далі — у мене було відчуття, що [Росіяни] хотіли підготувати нас до м’якої капітуляції країни. І це страшно».
X
На прес-конференції 19 січня Байден сказав, що думав, що Росія вторгнеться. Путін зайшов занадто далеко, щоб відступити. “Він повинен щось зробити”, – сказав президент.
Байден пообіцяв, що Захід відповість на напад Росії. «Наші союзники та партнери готові накласти серйозні витрати та завдати значної шкоди Росії та російській економіці», — сказав він, передбачивши, що якщо Путін віддасть наказ про вторгнення, це стане «катастрофою» для Росії.
Це було одне з найсильніших попереджень Байдена на той момент. Але президент також замутив воду, припустивши, що «незначне вторгнення» російських військ, на відміну від повномасштабного вторгнення, може не викликати жорсткої відповіді, якою він і союзники погрожували.
«Одна справа, якщо це незначне вторгнення, і тоді нам доведеться сперечатися про те, що робити, а що не робити тощо», — сказав Байден, сигналізуючи, що НАТО не є єдиним у своїй протидії будь-якому застосуванню сили Росією. «Якщо є щось, де російські війська перетинають кордон, вбивають українських бійців тощо, я думаю, це все змінює», — сказав Байден, коли пізніше під час прес-конференції репортер попросив його пояснити, що він має на увазі під «незначним вторгненням». .”
«Але це залежить від того, що він [Путін] насправді зробить, наскільки ми зможемо досягти повної єдності на фронті НАТО».
Байден на прес-конференції 19 січня, де він сказав, що думає, що Росія вторгнеться. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Деметріус Фріман/The Washington Post; iStock)Коментарі Байдена виявили тріщини в плануванні його власної адміністрації, а також у НАТО. Блінкен був у Києві, пообіцявши, що Сполучені Штати підтримають Україну всіма способами, окрім залучення власних сил, у разі нападу на країну. Але в приватному порядку чиновники адміністрації тижнями обмірковували, як вони будуть відповідати на «гібридну» атаку, під час якої Росія може завдати руйнівних кіберударів по Україні та обмежений напад на східну частину країни.
Зеленський і його помічники, які все ще не були впевнені, що Путін піде на війну, відповіли на коментарі Байдена про «незначне вторгнення» їдким твітом.
«Ми хочемо нагадати великим державам, що не буває дрібних вторгнень і малих націй. Так само, як немає дрібних жертв і мало горя від втрати близьких. Я кажу це як президент великої держави».
Наступного дня Байден уточнив, що якщо «будь-які зібрані російські підрозділи перейдуть через український кордон, це є вторгненням», за яке Путін поплатиться. Але офіційні особи Білого дому тихо розлютилися, що в той час як адміністрація намагалася заручитися підтримкою України, Зеленський був більше зацікавлений тицьнути президента в очі через незручний коментар.
“Це було розчарування”, – сказав колишній чиновник Білого дому. «Ми робили кроки, які намагалися допомогти йому, і було відчуття, що він захищав свій власний політичний бренд, або заперечуючи, або демонструючи впевненість, тому що це було для нього важливо в той час».
Помічник Зеленського, який допомагав створювати твіт, сказав, що він мав на меті спростувати Байдена, а також бути легким і жартівливим, способом розрядити зростаючу напругу. Найближче оточення Зеленського хвилювалося, що прогнози Вашингтона про те, що війна не за горами, матимуть непередбачені наслідки.
Як уточнив Байден, команда Зеленського намагалася заспокоїти Вашингтон примирливим повідомленням.
«Дякую @POTUS за безпрецедентну дипломатичну та військову допомогу [США] для [України]», – написав Зеленський у Twitter із емодзі прапорів США та України.
XI
21 січня був холодний похмурий день у Женеві, поривчастий вітер шмагав поверхню звичайно спокійного озера, яке має назву швейцарського міста. Коли Блінкен і його помічники сиділи навпроти своїх російських колег за столом, накритим у бальній залі прибережного розкішного готелю, секретар запропонував білі шапки як метафору. Можливо, як сказав Блінкен міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову, вони зможуть заспокоїти бурхливі води між двома країнами.
Вони обмінялися напруженими люб’язностями та обговорили інші питання — сперечалися про розмір і діяльність своїх посольств у столиці одне одного, ядерну угоду з Іраном — перш ніж звернутись до України. Блінкен знову виклав позицію США. Якби у Путіна були законні занепокоєння щодо безпеки, Сполучені Штати та їхні союзники були готові про це говорити. Але як тільки почнеться вторгнення в Україну, західні санкції будуть швидкими та безжальними, ізолюючи Росію та завдаючи шкоди її економіці, а альянс надасть Україні величезну військову допомогу. Якби один російський солдат або ракета торкнулися одного дюйма території НАТО, Сполучені Штати захистили б своїх союзників.
Блінкен знайшов відповіді Лаврова різкими та непохитними. Після півторагодинної безрезультатної бесіди здавалося, що більше нічого сказати. Але коли їхні помічники почали виходити з бальної зали, Блінкен стримався і попросив російського міністра поговорити з ним наодинці. Двоє чоловіків увійшли до невеликої сусідньої конференц-зали та зачинили двері, оскільки команди США та Росії незручно стояли поруч.
Блінкен і Лавров перед зустріччю 21 січня в Женеві. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Алекс Брендон/AFP/Getty; iStock)Протягом майже 18 років перебування Лаврова на посаді міністра закордонних справ Росії низка американських дипломатів вважала його відвертим і доктринерським, але часом відвертим і реалістичним щодо відносин між їхніми двома країнами. Знову розглянувши ситуацію в Україні, Блінкен зупинився і запитав: «Сергію, скажи мені, що ти насправді намагаєшся зробити?» Чи справді все це було пов’язано з проблемами безпеки, які Росія знову і знову піднімала – щодо «зазіхання» НАТО на Росію та уявної військової загрози? Чи йшлося про майже богословську віру Путіна в те, що Україна була і завжди була невід’ємною частиною матінки-Росії?
Нічого не відповівши, Лавров відчинив двері й пішов геть, тягнучись за собою посохом.
Це був останній раз, коли високопосадовці національної безпеки Росії та Сполучених Штатів зустрілися особисто перед вторгненням.
Байден знову поговорив з Путіним по телефону. 12 лютого Білий дім заявив, що він сказав російському президенту, що «хоча Сполучені Штати залишаються готовими брати участь у дипломатії, у повній координації з нашими союзниками та партнерами, ми однаково готові до інших сценаріїв».
XII
Днем раніше британський міністр оборони Бен Уоллес прилетів до Москви, щоб зустрітися зі своїм російським колегою Сергієм Шойгу, який давно пережив Кремль і допоміг виліпити образ Путіна.
Уоллес хотів ще раз запитати, чи є місце для переговорів щодо вимог Путіна щодо розширення НАТО та діяльності альянсу у Східній Європі. За його словами, росіяни не виявили жодного інтересу до участі.
Воллес попередив Шойгу, що Росія зіткнеться з шаленим опором, якщо вторгнеться в Україну. «Я знаю українців — я був в Україні п’ять разів — і вони будуть воювати».
«Моя мама українка», — сказав Уоллес, — відповів Шойгу, маючи на увазі, що він краще знає людей. «Все це частина нашої країни».
Потім Уоллес підняв перспективу санкцій. Шойгу відповів: «Ми можемо страждати, як ніхто». І я сказав: «Я не хочу, щоб хтось страждав». »
Шойгу опублікував довгий і вже знайомий список скарг і сказав, що Росія не може терпіти західну траєкторію України. «Це було в деяких аспектах незрозумілим», — сказав британський чиновник, який був присутній на зустрічі. «Усі хотіли продовжити переговори — ми відкидали рампи, але вони їх не брали».
Коли британські чиновники збиралися йти, Шойгу поговорив безпосередньо з Воллесом. «Він подивився мені в очі і сказав: «У нас немає планів вторгнення в Україну», — згадує Воллес. «Це показує, наскільки це була брехня».
Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес (праворуч) з російським колегою Сергієм Шойгу. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Тім Хаммонд/MoD Crown Copyright/Getty; iStock)Через тиждень, 18 лютого, Байден зателефонував лідерам кількох країн-союзників по НАТО і розповів їм останні аналізи США. Пізніше того ж дня Байден сказав журналістам у залі Рузвельта в Білому домі: «На даний момент я переконаний, що він прийняв рішення» про вторгнення. «У нас є підстави це вважати».
Французи, однак, продовжували шукати вихід із кризи.
20 лютого Макрон подзвонив Путіну і попросив його погодитися на зустріч у Женеві з Байденом. Ця розмова змусила президента Франції повірити, що Путін нарешті готовий до врегулювання.
«Це пропозиція, яка заслуговує на те, щоб її взяти до уваги», — сказав Путін, згідно із записом розмови, який вийшов через кілька місяців у документальному фільмі France TV «Президент, Європа і війна».
Макрон дотиснув російського лідера. «Але чи можна сьогодні, наприкінці цієї розмови, сказати, що ми принципово згодні? Я хотів би отримати від вас чітку відповідь на цей рахунок. Я розумію ваш опір призначити дату. Але чи готові ви піти вперед і сказати сьогодні: «Я хотів би зустрічі [віч-на-віч] з американцями, а потім розширити її на європейців»? Чи ні?”
Путін не взяв на себе зобов’язань і, здавалося, мав під рукою більш нагальні справи. «Якщо бути абсолютно відвертим з вами, я хотів піти [пограти] в хокей, тому що зараз я в спортзалі. Але перед тим, як розпочати тренування, запевняю вас, я спершу зателефоную своїм консультантам».
«Je vous remercie, Monsieur le President», — підсумував Путін, подякувавши французькою мовою.
Чути, як Макрон сміється від захоплення, коли він кладе трубку. Президент Франції та його радники вважали, що вони зробили прорив. Дипломатичний радник Макрона Еммануель Бонне навіть потанцював.
Але наступного дня у телезверненні Путін офіційно визнав дві сепаратистські українські області на Донбасі, включно з територією, контрольованою Києвом, незалежними державами. Це був яскравий знак того, що Путін — якщо не брати до уваги його франкомовні люб’язності — має намір розчленувати Україну.
XIII
Поки Британія та Франція доклали останніх зусиль у дипломатії, світові лідери зібралися в Мюнхені на щорічну конференцію з безпеки. Зеленський був присутній, що викликало занепокоєння у деяких офіційних осіб США, що його відсутність може дати Росії ідеальний момент для удару. Інших цікавило, чи вірив український лідер, що Росія нападе, і чи скористався можливістю покинути країну до того, як почали падати бомби.
У своїй промові Зеленський нагадав присутнім, що його країна вже перебуває у стані війни з Росією, а українські війська воюють проти східних сепаратистів з 2014 року.
«Щоб реально допомогти Україні, не потрібно постійно говорити лише про дати ймовірного вторгнення», – сказав Зеленський. Натомість Європейський Союз і НАТО мають прийняти Україну до своїх організацій.
Деякі європейські чиновники все ще не були впевнені, що напад має бути. Один із них сказав репортеру: «Ми самі не маємо чітких доказів того, що Путін вирішив, і ми не бачили нічого, що вказувало б на протилежне».
“Це було відчуття потойбічного”, – сказав британський чиновник. Під час кулуарних розмов офіційні особи США та Великобританії були впевнені в неминучому вторгненні, але «це просто не було настрою в залі».
Деякі в Лондоні почали сумніватися в собі, сказав британський чиновник. «Люди казали, що [ми] помилилися щодо Афганістану. Ми повернулися і знову відчистили [українську] розвідку».
Зеленський в інтерв’ю The Post у своєму офісі в Києві 8 серпня. (Єгор Данилов/The Day Communication для Дейком; Емілі Сабенс/The Washington Post; Хайді Левін для The Washington Post; iStock)Вони дійшли такого ж висновку — Росія вторгнеться. Але, незважаючи на дипломатичну та розвідувальну кампанію США, її було важко продати.
«Якщо ви дізнаєтеся про плани когось напасти на країну, і ці плани здаються абсолютно божевільними, велика ймовірність, що ви відреагуєте раціонально і подумаєте, що це так божевільно, що цього не станеться», — сказав Хейсбург, француз експерт з безпеки.
«Європейці переоцінили своє розуміння Путіна», – сказав він. «Я припускаю, що американці… замість того, щоб спробувати ввійти в голову Путіна, вирішили, що вони будуть діяти на основі даних і не хвилюватися про те, чи має це сенс чи ні».
Було багато приводів для містифікації. Дані американської розвідки показали, що військові плани Кремля не дійшли до командувачів на полі бою, які мали б їх виконувати. Офіцери не знали своїх наказів. Війська з’являлися на кордоні, не розуміючи, що вони йдуть на війну. Деякі урядові аналітики США були здивовані відсутністю комунікації в російській армії. Аналітики вважали, що все було настільки погано, що плани Росії могли зазнати краху. Але це залишалося явною точкою зору меншості.
Для Кулеби переломний момент настав у дні після Мюнхенської конференції 18-20 лютого, коли він знову поїхав до Вашингтона. «Це були дні, коли я отримав більш конкретну інформацію», – згадував він. Вони сказали йому, що в конкретному аеропорту А в Росії п’ять транспортних літаків уже перебувають у стані повної готовності, готові в будь-який момент взяти десантників і відправити їх у напрямку конкретного аеропорту В в Україні.
«Тут ви бачите послідовність подій і логіку того, що відбувається», – сказав він.
Офіцери західної розвідки, оглядаючись на те, що виявилося хаосом, напад Росії на Київ, визнають, що вони переоцінили ефективність російської армії.
«Ми припускали, що вони вторгнуться в країну так само, як ми вторглися б у країну», — сказав один британський чиновник.
XIV
Ввечері 23 лютого Білий дім отримав термінову розвідувальну інформацію. Існувала «висока ймовірність», що вторгнення почалося. Війська рухалися, і росіяни обстріляли ракетами цілі в Україні. Головні радники президента зібралися; деякі зустрілися в ситуаційній кімнаті, а інші приєдналися по безпечній лінії.
Салліван поспілкувався з Єрмаком, керівником штабу Зеленського. У Києві був «надзвичайно високий рівень ажіотажу», сказав співрозмовник, знайомий з дзвінком. «Вони не виходили з-під контролю. Просто надзвичайно емоційно, але так, як ви очікували».
Єрмак сказав Саллівану почекати — він хотів привести Зеленського до телефону, щоб поговорити безпосередньо з Байденом. Салліван підключив дзвінок до кімнати договорів, частини другого поверху резиденції Білого дому, яка використовується як робочий кабінет, і підключив президента.
Зеленський закликав Байдена негайно зв’язатися з якомога більшою кількістю інших світових лідерів і дипломатів. Він повинен сказати їм висловитися публічно, зателефонувати Путіну напряму і сказати йому «вимкнути це».
«Зеленський був стривожений», – згадує співрозмовник. Він попросив Байдена «надати нам усі розвідувальні дані, які ви зараз можете». Ми будемо битися, ми будемо захищатися, ми можемо втриматися, але нам потрібна ваша допомога»».
Гарріс повідомляв з Вашингтона та Лондона; ДеЯнг із Вашингтона, Брюсселя та об’єднаної бази Рамштайн і Штутгарт у Німеччині; Хуршудян з Києва; Паркер з Вашингтона; і Слай з Лондона. Пол Сонн та Олів’є Нокс у Вашингтоні, Суад Мехеннет у Берліні, Рік Ноак у Парижі та Сергій Моргунов у Києві зробили свій внесок у цей звіт.
Матеріал опублікований за темою:
- амбіції Пригожина у боротьбі за Бахмут затьмарили стратегічну логіку. "Регулярні сили Путіна позаду"
- Депутати розділилися щодо нового вступу України до НАТО
- Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Джозефом Байденом