Розподіл та планування особистих фінансів потрібні кожній людині в усі часи. Тим більше в кризові, коли треба зберегти вже досягнутий рівень життя. Багато хто банально ліниться складати фінансовий план, хоча розуміють його необхідність. Отже, слід проявити відповідальність: це напевно себе окупить.

Етапи планування

Плануючи фінанси, можна заощаджувати та витрачати відкладені кошти на казино без ліцензії, подорожі або інші приємні розваги. А також мати «копійку за душею» на випадок форс-мажорів. Складання особистого фінансового плану передбачає такі етапи:

  • постановку конкретних цілей, що потребують грошей;

  • ретельний аналіз усіх існуючих активів і пасивів, а також прибутків та витрат;

  • вибір способів, що допоможуть досягти бажаного.

Варто розглянути кожен пункт більш детально, аби все було чітко зрозуміло. Нижче приведена інструкція щодо складання плану особистих фінансів.

Сформулювати конкретні фінансові цілі.

Для цього достатньо лише… помріяти! Чи хочеться мати своє житло та/або автомобіль? Мандрувати? Зробити ремонт? При описі мети слід докладно їй охарактеризувати, а також  визначити точний термін її здійснення, поточну та майбутню вартість з урахуванням інфляції.

Аналіз активів і пасивів

Активи – це майно або гроші, що приносять прибуток зараз або здатні це зробити в перспективі. До активів відносяться банківські вклади, нерухомість, що здається в оренду, цінні папери, транспортні засоби – все, що можна продати. Пасиви – це фінансові зобов'язання людини, наприклад кредити, позички, іпотеки, векселя тощо. Слід подумати, чи відповідає поточний стан справ поставленим цілям.

Аналіз витрат та доходів

До останніх окрім заробітної плати можна віднести соціальні виплати (пенсія, допомога по догляду за дитиною тощо), а також прибуток від активів. Витрати слід записувати кожно дня – хоча б протягом місяця. Можна робити записи у звичайному зошиті, таблиці Ехсеl або спеціальній програмі для особистої бухгалтерії.

Отримавши необхідні дані (за один-три місяці), потрібно ретельно проаналізувати витрати:

  • обов’язкові (на комунальні послуги, ліки, харчування, транспорт, погашення кредиту, освіту тощо);

  • періодичні (товари/послуги, подарунки друзям та родичам, відпустка та інше);

  • необов’язкові (придбання дрібниць, витрати на цигарки, похід у кафе).

Після цього слід з'ясувати, скільки грошей йде в «нікуди», і подумати, як це змінити. Ціль – зменшити зайві витрати, оптимізувати їх. Як наслідок, різниця між прибутком та витратами зміниться, тобто залишиться більше «вільних» коштів. Їх можна просто накопичувати, покласти на процентний депозит або інвестувати в надійний проект.

Складання плану витрат

Він має відображати поточну грошову ситуацію. Якщо скорочення витрат дозволяє здійснити задумане, достатньо залишатися дисциплінованим і дотримуватися плану. Але не можна забувати про своєчасне погашення заборгованостей (за їх наявності). Йдеться про комунальні послуги, навчання та банківські кредити.

 

Коли стає очевидним, що досягти поставлених цілей поки що неможливо, слід подумати про збільшення свого фінансового потенціалу. Може, придбати авто вдасться пізніше, якщо замінити одні активи на інші, змінити місце роботи або скоротити витрати, наприклад на розваги. У такому разі варто скласти оновлений план та приступити до його здійснення, прорахувавши всі деталі.