До початку повномасштабного вторгнення активно просувалися законопроєкти, спрямовані на регулювання криптовалютного ринку. На жаль, система не змогла запрацювати так, як мала б на практиці.

Водночас через призупинення регулювання криптовалютного ринку Україна втратила 80 000 000 доларів у вигляді недоотриманих податків. Разом зі спеціалістами моніторингового сервісу Scanbit спробуємо розібратися з тим, чому сталися такі втрати та інші нюанси.

Недосконале законодавство та втрати податків із криптовалютної індустрії

У середу уряд України заявив про те, що через нерегульований статус криптовалютних бірж, які працюють у країні, бюджет втрачає десятки мільйонів податкових надходжень.

Згідно з заявою, лише за останні 10 років криптовалютні біржі, які працюють у країні, коштували державному бюджету близько 3 мільярдів доларів. Це 80 900 000 доларів у вигляді несплачених податків, які могли б піти на розвиток інфраструктури.

Проведений аналіз Українським бюро економічної безпеки показав, що в період з 2013 по 2023 рік обсяг угод із Bitcoin, Ethereum, Tether досяг загального обсягу 55 мільярдів доларів. З яких комісія в середньому становить від 0,1 до 1,5%. Біржі того ж періоду заробили близько 445,5 мільйона доларів.

І вся проблема полягає в тому, що на цей час не існує конкретних правил, які б регулювали оподаткування цих транзакцій. Тобто згідно із законом біржі не зобов'язані сплачувати податки з тих доходів, які одержують від цифрових активів в Україні.

Залишається відкритим питання щодо того, як бюро економічної безпеки дійшло таких висновків і звідки отримали такі цифри, враховуючи відсутність податкової бази для цифрових активів. Вони так і не змогли відповісти на запит у коментарях.

У лютому 2022 року у Верховній Раді України було ухвалено закон, який регулює та роз'яснює цифрові активи. Теоретично, це правильне рішення і все мало б працювати. Але набути закону може лише тоді, коли до Податкового кодексу України будуть внесені поправки, що включають положення про оподаткування операцій із цифровими активами.

Тобто, як зазначає бюро економічної безпеки України, ці правила не діють, внаслідок чого відбуваються постійні втрати як потенційні податкові надходження для штату. Заступник директора бюро Андрій Пащук заявив: «Є різні точки зору про те, яким чином ці операції мають оподатковуватись».

Також проблема полягає в тому, що операції з криптовалютами можуть використовуватися для обходу санкцій, ведення нелегального грального бізнесу, виведення коштів за кордон та скоєння різних кримінальних злочинів.

Чи є зиск для України від криптовалютного ринку?

Водночас сама Україна була бенефіціаром криптовалютних пожертв від співтовариства, якого прийшла допомога військовим після вторгнення Росії на територію України. Станом на 20 липня Україна отримала криптовалютні пожертвування на суму 225 мільйонів доларів у вигляді криптовалют. Більша частина суми йде на гуманітарну допомогу.

Як регулюється криптовалюта у країнах Європи?

Необхідно відзначити, що в країнах Європи регулювання криптовалюти, як і раніше, залишається недосконалим, як і в Україні. На цей час European Central Bank класифікує криптовалюту, у тому числі Bitcoin, як конвертовану децентралізовану віртуальну валюту.

Безпосередньо прямого регулювання поки що немає. Хоча ще в липні 2014 року European Central Bank радив усім місцевим банківським організаціям відмовитися від проведення операцій з використанням криптовалюту, поки для них не буде розроблено відповідну нормативну базу.

Висновок

Хоча до бюджету і не надходять гроші від діяльності криптовалютних бірж, їх робота на території України не може бути заборонена. Завдання чиновників доопрацювати Податковий кодекс, щоб забезпечити комфортні умови для всіх учасників ринку. Заради справедливості варто зазначити, що саме з криптовалюти надходила левова частина допомоги від людей та компаній зі США та Європи.