Людина, яка поверхнево знайома з алкогольними напоями, навряд чи зможе одразу відповісти, чим відрізняється ігристе від шампанського. Між тим ці два види алкоголю різняться не тільки назвою. Що саме відрізняє шампанське від ігристого вина, та чому не варто плутати ці два види алкоголю — дізнайтеся далі.

VVEUPqNhhK-8MtyPyXjWNLusCdCw-GAGJOaE5tv6sVgYWDdS8u25LkEfEftL_aaAZdRISZkdyibBm3EVKfWLkZMPo8zED3TML0BCQNMgP7e-v6mHBlFtcDkljY6VKSEh3mkDlivaNJo5

Основні відмінності між ігристим та шампанським

Походження

Шампанське — це найменування сорту вина, яке контролюється за походженням на законодавчому рівні. Тобто воно може бути виготовлене тільки з винограду, вирощеного в північному французькому регіоні — Шампань.

Ігристе — це загальна категорія для будь-якого вина з вираженою газацією, тобто з високим вмістом вуглекислого газу в пляшці. Ігристе може бути зроблено в будь-якій країні світу, мати власну назву за походженням, наприклад, кава. Або просто на етикетці вказують міжнародний термін Sparkling, італійською — Spumante, німецькою — Sekt та інші.

Збір врожаю

Весь виноград для шампанського збирають виключно вручну. Це суворе правило для всіх виноградників регіону, прописане на законодавчому рівні. Ручний збір передбачає зрізання грон, що важливо для збереження цілісності ягід, ароматів та високої кислотності соку.

У виготовлені ігристого вина не існує вимог щодо збирання врожаю на глобальному рівні, допустимі ручний та машинний способи.

Сорти винограду

Для виробництва шампанського використовують сім дозволених французьких сортів. Крім найпоширеніших Піно Нуар, Шардоне та Мене, використовують ще чотири менш популярні сорти: Піно Блан, Арбан, Пти Мельє та Піно Грі.

Для виробництва ігристого використовують найрізноманітніші сорти, включно з французькими. Винороби часто віддають перевагу місцевим сортам, наприклад:

  • для виробництва іспанської кави використовують сорти Макабео, Шарелло, Парел’яда;
  • для німецького зекта — Рислінг та Мюллер-Тургау; 
  • для просеко — сорт Глера.

Спосіб виробництва

Для виробництва шампанського дозволений лише класичний метод вторинної ферментації у пляшці з наступною витримкою на дріжджовому осаді.

Для виробництва ігристого допустимі всі технології, включно з класичним,  Шарма та трансферним  методами. Використовують й карбонізацію, тобто накачування вуглекислого газу в тихе вино.

Мінімальна витримка

Будь-яке шампанське проходить обов'язкову витримку мінімум 15 місяців у підвалах, з них хоча б 12 місяців на дріжджовому осаді.

Норми витримки відрізняються в кожній країні, а загальних глобальних вимог немає. Наприклад, для креманів, тобто ігристих вин, зроблених класичним методом у Франції за межами Шампані, — 9 місяців, для асті — кілька тижнів.

Престиж

Шампанське — це найдорожче і найперспективніше ігристе на біржі елітних вин Liv-Ex. До того ж  його ціна зростає стрімко, а пляшка шампанського є більш вигідною інвестицією, ніж золото чи цінні папери.