Біткойн — це криптовалюта та платіжна система, яка працює в усьому світі. Біткойн є децентралізованим і незалежним, незалежним від конкретного банку чи держави. Це так звана однорангова платіжна система, заснована на блокчейні. Мережа перевіряє кожну транзакцію за допомогою комп’ютерів і математичних рівнянь. Біткойн використовується для безпечної передачі цінностей через Інтернет без участі третьої сторони. Кожна транзакція біткойнів публічно документується та перевіряється, що забезпечує прозорість і безпеку. За допомогою багатьох платформ і бірж, приміром, Обміфай, ви можете придбати біткойн і отримати його протягом 20 хвилин.

Як це почалося?

У 2008 році документ був опублікований в Інтернеті (так званий технічний білий документ). Документ включав пояснення концепції криптовалюти та того, як працює біткойн. Запис мав назву «Біткойн: однорангова електронна готівкова система» під псевдонімом Сатоші Накамото. Біткойн був запущений наступного року з відкритим кодом. Це дозволило розробити нові монети та нові технології. Засновник Сатоші співпрацював з кількома іншими розробниками в 2008-2010 роках, поки вони не передали Гевіну Андресену. Існує велика спільнота, де розробники діляться кодом один з одним і допомагають тестувати та розробляти Bitcoin. Відкритий вихідний код, відданість розробників і їхнє обслуговування програмного забезпечення гарантують, що Bitcoin працює та є безпечним.

Коротке технічне пояснення

Блокчейн побудований навколо мережі вузлів, тобто комп’ютера, на якому працює програмне забезпечення. Ці комп’ютери спілкуються один з одним за допомогою програмного забезпечення Bitcoin. Майнери (цифрові майнери) та їхні комп’ютери змагаються за здійснення цих транзакцій, заробляючи їм винагороду в біткойнах. Новий блок створюється приблизно кожні десять хвилин. Саме за допомогою майнінгу створюються нові біткоіни. Коли відбувається транзакція біткойнів, інформація надсилається через мережу. Потім вузли в мережі перевіряють транзакцію. Цей процес гарантує, що відправник біткойнів дійсно володіє сумою, яку він намагається надіслати, і що ця сума не була надіслана комусь раніше.

Після підтвердження інформації транзакція включається в так званий блок разом з кількома іншими транзакціями. Після розміщення передачі в блок доказ цього залишається в мережі блокчейн назавжди. Блоки є лінійними, де нові транзакції вставляються в кінці ланцюжка. Кожен блок містить частину блоку, завершеного перед цим. Завдяки структурі блокчейна з часом стає все важче змінити або видалити блок. Технологія блокчейн дозволила створити багато нових проектів. Ethereum є прикладом багатообіцяючий реалізації технології блокчейн.

Де зберігати біткоіни, якщо немає банку?

Щоб зберігати свою криптовалюту, вам потрібен цифровий гаманець (так званий валлет). Саме гаманець відстежує всі транзакції та генерує нові адреси. Ваша цифрова валюта насправді ніколи не знаходиться у фізичному гаманці. Цифровий гаманець відображає лише інформацію, яка вже зберігається в блокчейні. Кожен цифровий гаманець має відкритий ключ, який поєднується з секретним приватним ключем, що дозволяє надсилати криптовалюту кому завгодно. Кожна криптовалюта має гаманці, розроблені для цієї конкретної валюти, але багато компаній створили гаманці, які можуть працювати з кількома криптовалютами одночасно.

Вартість біткоіна визначається ринком: чи це правда?

Вартість біткойна визначається ринком: попитом і пропозицією. Біткойн зазвичай має високу волатильність, що означає, що курс може сильно коливатися.  Існує певна кількість біткойнів, які можуть бути в обігу, загалом 21 мільйон. Це вирішили засновники, які написали код під час створення Bitcoin. Обмежена пропозиція створює високий попит на біткойн. Оскільки неможливо заробити більше біткойнів, коли досягнуто максимального рівня, теоретично не може бути інфляції, з якою мають проблеми інші поширені валюти. Багато хто порівнює біткойн із золотом, вартість якого з часом може зростати. Біткойн можна розбити на безліч менших компонентів.

Для чого можна використовувати біткоіни?

В основному біткойн використовується в Інтернеті для оплати товарів і послуг. Зараз все більше і більше компаній приймають біткоіни як оплату, наприклад кафе та інтернет-магазини. Біткойн допоміг людям у всьому світі, які не можуть відкрити банківський рахунок, здійснювати платежі без залучення третьої сторони. Тобто люди без посвідчення особи чи банківського рахунку можуть використовувати біткоіни та інші криптовалюти.