Між фізичними і юридичними особами постійно відбуваються різного роду угоди. Стосуються вони продажу товарів і поставки послуг. Чи бере участь в подібних заходах держава? Так, вона теж час від часу щось набуває для суспільних потреб. Нерідко в медіа-джерелах ми чуємо термін держзакупівля. Подив слово у нас не викликає – воно саме по собі роз'яснює своэ значення. Але що закуповує держава, у кого і за яким принципом? Давайте розберемося.

Госзакупка – це особлива система розміщення замовлень на поставку ресурсів або продукції. Також таким чином можуть шукати виконавця будь-яких робіт. Послуги останніх потрібні не так приватним особам, а держструктурам або комунальним підприємствам. Виробляються закупівлі за рахунок державного бюджету – під ці потреби відведено спеціальні засоби. Припустимо проводити їх і від імені громадської організації. Тоді фінансування відбувається вже за рахунок виділеного їй бюджету.

Ким регулюється цей процес? Правовою основою його є закон про держзакупівлі, прийнятий Верховною радою в 2014 році. В акті розкриті всі порядки щодо придбання товарів або замовлення послуг. До речі, всі заходи проходять в рамках затвердженого річного плану.

Що стосується здійснення самої процедури закупівлі, то вона може відбуватися за допомогою відкритих або двоступеневих торгів, через запит цінових пропозацій і т.д. В основному вибір постачальника проходить на конкурсній основі. Розігрується тендер, а потім держава оголошує особу, яка отримала право на надання товарів або послуг. Головне завдання тут – забезпечити відкритість угод, щоб уникнути будь-яких маніпуляцій. Для контролю держзакупівель, а також оскарження створені спеціальні державні структури. Завдяки їх діяльності в цій галузі підтримується порядок.

Де можна ознайомитися з уже проведеними угодами або залишити заявку з пропозицією своїх послуг? Для цього є веб-портал DZO. Тут проходять закупівлі онлайн, йже пошук постачальників або ж покупців. Тут же на ресурсі представлена ​​інформація про всі нюанси, які стосуються даної галузі, наведено поточний рейтинг постачальників і т.д.

Чи можна зв'язатися з органом, який курирує держзакупівлі не в віртуальному форматі? Так, є реальні представництва, куди можна звернутися з усіх питань. Так, одне з них знаходиться в Києві за адресою вул. Воздвиженська 10-Б. Є й регіональні офіси. Інформацію про них можна отримати в розділі «Контакти» на порталі DZO.

До речі, тут же ви можете заповнити договір, які дозволить вам приєднатися до регламенту авторизованого веб-ресурсу «держзакупівлі.онлайн».

Багатьох користувачів напевно зацікавило питання про цінові ліміти держзакупівель. Треба сказати відразу, якихось обмежень по вартості на товари і послуги не накладається – кожен постачальник називає свою ціну, а потім, в рамках конкурсу, проходить вибір виконавця. Однак є ліміт на загальну вартість закупівель. Так, товари допустимо купувати не більше, ніж на 200 тисяч гривень. Що стосується ціни на послуги, то у них ліміти лояльніше – 1 мільйон 500 тисяч гривень. Ким визначені дані показники? Всі ці нюанси регламентуються законом про держзакупівлі. Він є головним джерелом і саме на нього треба спиратися в даному питанні. До речі, врахуйте що щорічно встановлені ліміти переглядаються Верховною Радою та коригуються під поточне економічне становище.

До речі, в законі обумовлені також товари і послуги, які не можуть бути предметом для державних закупівель. Так що, якщо ви хочете спробувати себе в ролі постачальника, насамперед ознайомтесь з правовими актами. Це дозволить уникнути вам помилок.