Улун – один з найяскравіших представників китайських чаїв, проте в Україні це досі ще екзотика. Що таке улуни і чим особливі два знаменитих «представники» улунської родини, розповіли консультанти чайного магазину New Tea.

66f28444e224e.webp

Улуни, як й інші листові чаї, з’явилися в Китаї. Проте, на відміну від зелених або чорних сортів, залишились суто локальним чаем – виробляються виключно в Китаї, хоча відомі вони на весь світ. В Україні з кожним роком прихильників улунів все більшає, адже цей чай привозять до нас з Піднебесної. Сьогодні познайомимося з двома сортами улунів – легендарним Да Хун Пао і сучасним Gaba.

Як відрізнити улуни від інших чаїв?

За ступенем окислення чайного листя улун відноситься до напівферментованих чаїв і посідає місце між мінімально окисленими зеленими сортами і ферментованими чорними чаями. Улуни – величезна група чаїв, що складається з десятків різноманітних сортів.

При виборі певного сорту завжди звертайте увагу – це темний чи світлий улун. Темні улуни за кольором листя і настою схожі на чорний чай, адже ступінь ферментації листя сягає 50%. Знаменитий чай Да Хун Пао – представник темних улунів. А ось Габа-чай виробляється на основі як темних, так і світлих улунів.

Світлі сорти ферментовані менш, ніж наполовину і зберігають світло-зелений колір листя з характерним блакитним відтінком, через яких улун ще називають «бірюзовим чаєм». На етапі виготовлення листя світлих сортів зазвичай скручують в кульки, а для темних улунів використовують скрутку в джгутики.

Улун Да Хун Пао – чай-рекордсмен

Про цей сорт відомо, що він став найдорожчим в чайній історії: 20 г заварки з материнських кущів було продано за 40 тисяч доларів – це 2 млн. доларів за 1 кг! Дахунпао входить до десятки найвідоміших китайських чаїв, а їх понад 1500.

Да Хун Пао в перекладі з китайської означає «Великий Червоний Халат», а в світі чаю цей сорт часто називають скорочено – ДХП. Як і сотні років тому, цей темний улун вирощують і виготовляють в горах Уі, що в провінції Фуцзянь. Збирають урожай тільки вручну, адже техніка не в змозі працювати на крутих скелях, де ростуть чайні кущі.

Як виготовляють ДХП

Листя для чаю збирають навесні, врожай тонким шаром розстеляють на відкритому повітрі і підв’ялюють. Після цього сировину сушать в спеціальному пристрої, який крутиться, і розташований над деревним вугіллям. Під час сушіння з листя випаровується волога, чай ферментується та набуває характерного підкопченого аромату. Листя зминають і знову підсушують, щоб остаточно видалити вологу. Останній етап – сировину складають у великі кошики і томлять на вугіллі добу або більше.

Готовий Дахун Пао залишають в такому вигляді або пресують у спеціальні форми – цеглинки, точі, млинці, як пуери.

Який він – справжній Да Хун Пао

Це чай сильного обжарювання, тому листя темне, в настої напій за кольором нагадує прозорий бурштин чи коньяк. Листя одного розміру, скручене в джгутики, в розсипу немає гілочок, крихт. Справжній Да Хун Пао пахне димком, смаженими горішками, прянощами. Смак – інтенсивний, глибокий, спочатку терпкуватий, а потім з’являються солодкуваті фруктові ноти. Це напій приваблює не тільки смаковими властивостями, а ще й незвичайним ефектом – це природний енергетик: з одного боку, прояснює та перезавантажує свідомість, з іншого – знімає напругу, розслаблює і піднімає настрій.

Габа – незвичайний улун

В лінійці улунів чай Габа займає особливе місце. Це наймолодший серед улунів, адже технологію його виготовлення розробили лише в середині 80-х років минулого століття. Відмінність технології полягає в особливому етапі – анаеробній ферментації. Простіше кажучи, листя ферментуються не в звичайних умовах, а без доступу повітря. Завдяки цьому в чайному листі синтезується підвищена кількість ГАМК – гама-аміномасляної кислоти.

Цінність ГАМК

ГАМК в чаї Габа дивовижним чином впливає на самопочуття:

  • підвищує концентрацію уваги;
  • прояснює свідомість;
  • покращує настрій;
  • тонізує;
  • приводить до норми артеріальний тиск;
  • виводить токсини, покращує обмін речовин;
  • допомагає подолати алкогольну інтоксикацію;
  • позбавляє від безсоння, тривожності.

А ще Габа – чай, який не викликає звикання, тобто його можна пити щодня.

66f284729e08e.webp

Де виготовляють чай GABA

Технологія виготовлення габаронів була розроблена японськими вченими, але вже в 90-х роках ХХ століття цей чай стали виготовляти на Тайвані і в материковому Китаї. Найбільш цінним вважається тайванський Габа – улун з регіону Алішань, вирощений на висоті понад 1,5 км.

Якщо відчуваєте спад сил, хронічну втому, «незібраність», скуштуйте китайський Да Хун Пао чи улун Габа, і відчуєте, що життя заграло новими яскравими барвами. Тільки рекомендуємо купувати чай в спеціалізованих чайних магазинах, щоб бути впевненим, що куштуєте справжній улун.