Бійці "Кривбасу" ніколи в багнюку обличчям не падали, - позивний "Восток", - ФОТО
Сьогодні у Кривому Розі особливий день. Рівно два роки тому, 15 травня 2014 року, для охорони стратегічних об'єктів на території області, для оборонних заходів на території області наказом Міністра оборони було створено 40 батальйон територіальної оборони "Кривбас". Але наші земляки не були в тилу, їх кинули в "найгарячіші точки" на карті АТО, де вони гідно боролися не тільки за цілісність нашої країни, а за кожного з нас.
Напередодні 2-ї річниці створення БТО "Кривбас" ми поспілкувалися з бійцем, який не просто побував у "гарячих" боях, а й героїчно проявив себе в них. Знайомтесь, боєць БТО "Кривбас" - старшина Микола, позивний "Восток".
- Миколо, розкажіть, будь ласка, коли ви вирішили йти добровольцем в АТО?
- Я записався десь наприкінці квітня-початку травня у добровольці. Я пішов у військкомат, бо загострилася ситуація і я не міг просто сидіти вдома і бачити по телевізору, що діється у нас у країні, навіть не те, що в країні, а в Донецькій та Луганській областях.
- Чому ти пішов і записався саме до батальйону територіальної оборони?
- Я не йшов до батальйону територіальної оборони, я просто записався у військкоматі у добровольці. А там уже, як кажуть, вирішили куди посилати.
- Коли тобі повідомили, що тебе беруть до БТО?
- Зателефонували одного дня і запитали, чи не передумав я, чи готовий йти далі і коли я сказав, що готовий, мене запросили до військкомату і сказали: Ви йдете служити! Мене призвали не 15 травня, а 17. На той момент у батальйоні числилися лише троє людей. Основна частина прийшла вже 17-го числа, а не 15-го.
- Ти з самого початку знав, що тебе записали до батальйону територіальної оборони?
Ні, я не знав. Про це нам сказали, коли ми вже були на Макулані. Говорили, що це батальйон територіальної оборони і він має знаходитись лише в області. Я хотів писати заяву про переведення з цього батальйону, оскільки мене більше цікавив Схід України – Донецьк, Луганськ. Але на це мій командир відповів, щоб я не поспішав, бо ми скоро там будемо.
- Ти мав досвід служби, коли ти йшов у БТО?
- Так, я "строкову" служив і мені довелося саме служити з офіцерами з бойовими, які брали участь у бойових операціях і в принципі вони мене навчали. Ми стріляли з усієї стрілецької зброї, мені не треба було навіть згадувати, я це все дуже добре пам'ятав.
- З чим вас, як бійців батальйону територіальної оборони, відправляли з міста? Що у вас було з амуніції, техніки?
– Що в нас могло бути? Коли ми входили до Донецької області, у нас дехто ще був у тапочках, бо не було у що взутися. Ну а техніка… Все найгірше, що надали комбінати, що їм не треба було, надали нам. Те, що ламалося, багато навіть не доїжджало, на Донеччині деяку техніку навіть доводилося підривати, бо вона була неробочою і ставила під загрозу життя всіх бійців.
– У яких боях ти брав участь у складі БТО «Кривбас»?
- На початку наші перші бої були під Новим світом, коли почали будуватися укріплення, то, за нашими розвідданими, це були перші бої, коли ми захопили їхній прапор.
- Який саме прапор?
- Прапор так званої «Новоросії», цей прапор досі зберігається у мене вдома, це перший наш такий серйозний бій. Під Іловайськом ми були розвідгрупою, як кажуть, найпершими давали розвіддані, що Іловайськ – це дуже укріплений район. Він не те, що укріплений, він був "забетонований". Там професійно все було зроблено, і його просто так, як командування говорило, наявними силами взяти було нереально.
Читайте также: Олександра Мотрія відсторонили від командування батальйоном "Кривбас" та порушили кримінальну справу, - ФОТО
- Ви, як розвідгрупа, повідомляли про це командування?
- Звісно. Ми говорили, що Іловайськ – це укріплений район.
Читайте також: Замкомбата про ситуацію з 40-м батальйоном "Кривбас: помилки командування очевидні
- Миколо, страшно було в АТО, чи ти був готовий до всього?
- Я розумів, куди я йшов. Я розумів, що буде страшно, але я завжди більше переймався тими людьми, які були мобілізовані, які не служили навіть термінову службу і навіть не знали, що таке зброя. Вони не вміли стріляти, не було жодної підготовки. Їх усіх набирали в батальйон територіальної оборони, але всі вони опинилися в «найгарячіших точках». Люди, які не мали жодного поняття, що таке тактика, що таке стрілянина, що таке наступ і таке інше.
Читайте також: Боєць батальойну «Кривбас»,який втратив руку і ногу: «Я повинен навчитися сам себе обслуговувати, щоб не бути тягарем батькам», - ФОТО
- Який момент за час служби у батальйоні територіальної оборони найбільше запам'ятався?
- Мені все запам'яталося. Бо кожен бій, кожен вихід – це своя пам'ять. Воно все запам'ятовувалося навіть через те, що ми в розвідку їздили не на тяжкій техніці, не на БТРах, ми їздили на легкових машинах, на "Нивах", бо більше нічого не було. Я думаю, якби нас американці побачили, вони були б вражені чи нашим почуттям гумору, чи нашою безстрашністю.
Читайте також: Батальйон «Кривбас» утримує позиції з автоматами проти танків
- Чим ти зайнявся після демобілізації?
– Продовжив допомагати нашим захисникам, тільки вже як волонтер. Їздили до пацанів, підтримували їх. На даний момент, після того, як демобілізувалася 4-а хвиля, як кажуть, на передовій більшою мірою залишилися «необстріляні» пацани, тому зараз укладаю контракт і ось 15-го числа їду в "учєбку", де мене повинні вчити воювати (інтерв'ю записувалося 12.05 – авт.). А судячи з того, що зараз там пацани дзвонять і розповідають, ми голосно сміємося через те, що вони в "учєбкє" встають вранці, роблять зарядку, потім марширують, тягнуть "носочок", у вільний час вони сидять і вчать Статут, ну і заправляють ліжечка. .Так, був вихід на полігон, вони зробили по 20 пострілів. Це з урахуванням того, що у нас у країні війна, а ми тягнемо "носочок" і вчимося марширувати. Це, напевно, щодо тактики ведення бою, дуже важливо зараз.
Читайте також: Криворіжці побачили фото батальйону «Кривбас» із передової, зроблені самими бійцями (ФОТО)
Читайте також: Криворожіжці побачили фото батальйону "Кривбас" із передової, зроблені самими бійцями, - ФОТО
- Як часто ти бачишся з побратимами?
- Та з багатьма хлопцями бачуся дуже часто. З багатьма ми зідзвонюємося, підтримуємо стосунки. Підтримуємо хлопців, бо хтось морально виявився сильнішим, хтось слабшим. Багатьом знадобилася і підтримка, і допомога. Що б там не розповідали, усі залишились не потрібні. Багато хто залишився без роботи, у багатьох почали руйнуватися сім'ї через те, що немає грошей. Тому ми всіх намагаємось підтримувати, допомагаємо чим можемо. Зараз організували спеціально охоронну фірму, щоб працевлаштовувати бійців, щоб усі були разом і так ми зможемо дивитися один за одним, щоб не було ніяких неприємностей. Ми приймаємо до себе всіх бійців, не тільки з «Кривбасу», але ще й з 17-ї, з 25-ї, ми всі служили однаково.
Читайте також: Дружина бійця БТО «Кривбас»: Рік тому, коли ми просили допомогти нашим чоловікам в Іловайську, нас називали проплаченою акцією
- Що змінилося з того часу, як ти пішов на дембель? Адже ти стежиш за подіями в АТО?
- Те, що там діється, можна назвати перемир'ям, але тільки в односторонньому порядку. Ми дотримуємося, а вони – ні. Техніки дуже багато з їхнього боку, як важкої, так і легкої, як снайпера працювали, так і працюють. Якби перемир'я дотримувалося, то госпіталі не були б переповнені пораненими і не було загиблих.
Читайте також: Старший лейтенант 40-го батальйону Юрій Брехаря розповів про Іловайськ, - ФОТО
- Миколо, у вас є інформація про те, скільки ще бійців БТО «Кривбас» перебуває в полоні і що робиться для їхнього звільнення? Чи підтримуєте ви зв'язок із сім'ями, чиї рідні опинилися в полоні терористів?
– Ми підтримуємо з усіма сім'ями зв'язок. Конкретно сказати, скільки людей у полоні, я не можу, тому що багато хто ще як безвісти зниклі. І якось розділити їх… За останніми підтвердженими даними, дві людини ще з-під Іловайська у полоні. Наразі ведуться переговори, але там все заполітизовано і на такому простому рівні це не вирішується. Там з російського боку все вирішується на дуже високому рівні, а, судячи з нашого Президента, він особливо не поспішає щось для хлопців робити.
Читайте також: Дружини та діти загиблих бійців батальйону «Кривбас» отримали їхні нагороди (ФОТО)
- Щось можеш сказати про батальйон "Кривбас", що тобі запам'яталося?
- Я хочу сказати одне: ніхто не зможе дорікнути батальйону «Кривбас», що ми десь впали обличчям у багнюку. Навіть після розформування батальйону багато хто з нас був переведений в інші батальйони. Я був у 37-му батальйоні і брав участь у боях і під Авдіївкою, і під Маріуполем, і на Широкиному. Я думаю, що ми ніде в багнюку обличчям не впали і сподіваюся, ніколи не впадемо.
Читайте також: Командир батальйону «Кривбас» про вихід із Дебальцевого: Батальйон виконав завдання, я вважаю, у повному обсязі, - ВІДЕО
Від себе додам, що ніколи криворіжцям не було соромно за своїх захисників, які неодноразово виявляли свою мужність та героїзм у найстрашніших боях за незалежність та цілісність нашої держави.
Читайте також: Президент України посмертно нагородив 17 бійців батальйону «Кривбас» орденом «За мужність»
Сьогодні вранці Микола вирушив на службу, щоб у черговий раз довести, що в місті, яке за легендою, засновано Козаком, живуть справжні козаки, сильні духом, готові до останнього захищати свій народ.
Нагадаємо, що 21 травня об 11:00 у Палаці молоді та студентів відбудеться захід, присвячений 2-м роковинам заснування "Залізного Кривбасу".
Журналістка - Тетяна Якушевська