• Головна
  • Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості, – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати від Садового
Политические новости
11:00, 4 грудня 2018 р.

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості, – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати від Садового

Политические новости

Днями  Кривий Ріг відвідав народний депутат України Роман Семенуха. Він зустрівся зі студентcтвом та жителями міста, поспілкувався з місцевими журналістами.

Народний депутат відповів на декілька запитань.

 - Воєнний стан в Україні. Дніпропетровську область не включили у цей перелік, однак всі розуміють, що ситуація не може не позначитися на житті всієї країни. Чи вчасне це рішення? Що чекає далі Україну та українців? Чи не перейдемо у ситуацію безкінечного воєнного стану?

 - Не можу не процитувати Андрія Садового про те, що «Самопоміч» з першого дня говорить про воєнний стан, фактично з лютого 2014 року. Конституція України дуже чітко говорить – є зовнішня загроза, факт агресії – є підстави для запровадження воєнного стану.  Президент (на той момент виконувач обов’язків президента Турчинов, а згодом президент Порошенко) мав внести на розгляд ВР укази про воєнний стан і про застосування Збройних Сил. Але дотягли аж до сьогодні, коли є непроста дискусія, насамперед, через недовіру до Порошенко. Звісно, час мине, процес прийняття Верховною Радою рішення про воєнний стан забудеться, а залишиться результат.

 - Як ухвалювалося це рішення? Поділіться враженнями.

- За наполяганням «Самопомочі» народні депутати дослухалися і зменшили кількість регіонів, де буде запроваджено воєнний стан, до 10 областей. Я вважаю таке рішення правильним, бо в ньому є логіка. По-перше, воєнний стан запроваджено в областях, які межують з Російською Федерацією або окупованими територіями. По-друге, він не застосований на всій території України, тобто є більше користі для економіки. По-третє, люди переживають, як це торкнеться їх, що буде потім. Найперше, що слід розуміти громадянам - це те, що Президент не має права самостійно, без рішення парламенту, продовжувати воєнний стан, який діє до 26 грудня. А враховуючи те, що парламент в той же самий день визначив термін 30 днів і президент призначив вибори на 31 березня (а в парламенті є чимало кандидатів в президенти), якщо не буде неймовірно великого загострення на фронті, я не думаю, що знайдуться причини для продовження воєнного стану. 

З іншого боку, це величезний тест для української влади. Не тільки для військових структур, а й для цивільних і, насамперед, для Кабінету Міністрів - що вони зможуть продемонструвати за ці 30 днів. Зазначу, що Законом «Про правовий режим воєнного стану» чимало повноважень покладається на Кабмін, на його рішення. Наразі мені відомо, що й досі немає рішення Кабміну (розмова відбувалась у четвер, 29 - го листопада – ред..). Зокрема, передбачається створення Рад безпеки в регіонах, в яких запроваджений воєнний стан, можуть бути затверджені керівники воєнно-цивільних адміністрацій. І тут вже багато залежатиме від мудрості цих керівників.

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості,  – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати..., фото-1

 - Тобто поки українці можуть спати спокійно?

- Гадаю, що громадяни можуть спати спокійно – для них навряд чи щось зміниться. Жодних підстав для розхитування економічної ситуації, якщо враховувати макроекономічні показники, виконання бюджету, соціальні виплати, я не бачу. Так само як не бачу якихось речей, пов’язаних з майном, заборонами чи обмеженням у веденні підприємницької діяльності…

Сьогодні слід розуміти, що воєнний стан дає можливість захистити наших солдат. Міноборони може здійснювати значно більшу низку заходів, Нацгвардія перейшла в підпорядкування Міноборони, здійснюється координація між усіма силовими відомствами, посилено роботу прикордонної служби, введено обмеження щодо перетину кордону громадянами Російської Федерації… 

На мою думку, введення воєнного стану - це правильне рішення. Таке рішення не буває добрим, як і будь-яке інше рішення, яке обмежує права і свободи громадян. Але якщо у вершину кута ми ставимо питання безпеки держави, я вважаю, це дуже правильне рішення.

- Зараз у соцмережах люди отримують розсилки з залякуваннями у звязку з воєнним станом.

- Спецслужби Російської Федерації не сплять. Вони дуже близько. Безумовно, будуть використовувати цю ситуацію для того, аби посіяти серед людей паніку, зневіру.

Сьогодні, як ніколи, потрібна єдність у цьому питанні. Мене точно важко зарахувати до прихильників Петра Порошенка, але, подобається це комусь сьогодні, чи не подобається, він – Головнокомандуючий. Ми можемо змінювати Президента на виборах, я переконаний, що Садовий би, як Президент, відреагував би на ситуацію зовсім по-іншому і набагато раніше. Але, тим не менше, ми маємо зберігати єдність, якщо дбаємо про Державу.

- Зрив опалювального сезону в країні. Чому це сталося?

- Насамперед слід сказати, що такої  огидної підготовки до опалювального сезону громадяни України не пам’ятають вже давно.

Причина  №1 – недбалість міських голів, які роками, а дехто і каденціями, не вкладали гроші в інфраструктуру, зокрема, тепломереж. Не проводили модернізацію, заходи по енергозбереженню, по реконструкції, банально не вкладали в це гроші, не залучали кредити… І ці проблеми накопичуються у багатьох містах. Спеціалісти стверджують, що коефіцієнт зношеності інфраструктури тепломереж складає більше 75%. Замість того мери вкладають гроші у якісь там, знаєте, піарні зовнішні проекти. Бо ж люди не бачать, що ти закопав під асфальт. Через такі проблеми, коли приходить зима, подається тепло, знижується температура, мережі рвуться, і цілий мікрорайон або  місто залишається без тепла.

Причина №2. Ми повинні говорити, що сьогодні частина людей, в тому числі через підвищення вимог для призначення субсидій, реально не зможуть повністю сплачувати, тож борги накопичуються і зараз вже складають більше 10 млрд гривень. Ми можемо говорити, що все о’кей, люди зобов’язані,  але насправді це не так. Накопичення боргів тягне за собою інші проблеми, в тому числі і відключення тепла.

Є й третя причина – Уряд не виконує умов законодавства і тарифну різницю, яка утворилася після 2014 року, не компенсує. Тим самим заганяються в борги комунальні підприємства, які опікуються тепломережами, що спричиняє банкрутство і повне, чи часткове припинення постачання тепла.

Четверта причина: Уряд вже декілька років системно недофінансовує медичну і освітню субвенції. Простими словами, Уряд не виконує своїх прямих обов’язків по фінансуванню заробітної плати. Тож дофінансовувати доводиться місцевим бюджетам, тоді як ці кошти могли б якраз бути вкладені в інфраструктуру.

Тому є низка причин. Те, що сталося у місті Сміла, має п’яту причину. Та ж сама історія у Шепетівці Хмельницької області, де теплопостачальне підприємство було передане у приватні руки багато років тому. Люди сплатили за тепло, гроші надійшли на рахунок приватного підприємства, воно мало розрахуватися з НАК «Нафтогаз України», але були виведені, тобто, фактично вкрадені. Таким чином люди і мер міста стали заручниками ситуації. Тут мали би  вчасно включитися правоохоронні органи, зокрема, прокуратура, для повернення коштів. Тож є ще й така, кримінальна, причина відсутності тепла у окремих містах. 

- Рада ухвалила бюджет. Чому не голосувала «Самопоміч»?

- «Самопоміч» не голосувала, бо цей бюджет не має нічого спільного ані з бюджетом розвитку, ані з бюджетом зростання. Більше того, є всі ознаки, що це бюджет підготовки до тотальної фальсифікації і підкупу людей та збереження влади.

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості,  – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати..., фото-2

- В яких положеннях це проявляється?

3% зростання ВВП. Існує величезний сумнів щодо того, що 3% нас задовольняє. Бо якщо ми рухатимемося з таким повільним зростанням, то ми просто не наздоженемо найближчих сусідів – західних, східних – будемо безкінечно відставати.

Є велике питання, яке пов’язане  з видатками на оборону. Ми чуємо про 5% ВВП на оборонний сектор. Але якщо проаналізувати по статтям, то майже половину займають МВС, СБУ, прокуратура. Більше того, вони значно збільшують свої бюджети! Скажімо, МВС - майже на чверть у порівнянні з поточним роком. Коли ж ти бачиш, як збільшуються видатки МВС, СБУ і водночас неспівставно зростає бюджет на освіту і медицину, задаєш питання: «В якій ти країні абсурду живеш?».

Це, звичайно, допустили депутати провладної більшості своїм голосуванням по бюджету.

Те ж саме стосується і економіки. Я не бачу жодного сектора, за рахунок чого Уряд збирається зростати, стимулювати економіку, створювати робочі місця. Сьогодні Гройсман хизується 55 мільярдами гривень на дороги. Так, дороги треба робити, але ж структура наших доріг, здебільшого, бітумна, а бітум ми найчастіше імпортуємо (переважно з Білорусії). А це означає, що ми й надалі будуватимемо економіки чужих країн. То ж, на жаль, ремонти доріг мають дуже-дуже мале відношення до розвитку нашої економіки.

Зверніть увагу, яке принизливо мізерне фінансування виділено на кредитування молодіжного житла. Сумарно за трьома програмами - трохи менше 100 мільйонів гривень на всю країну! І це при тому, що упродовж року ми чуємо від багатьох депутатів про те, як вони піклуються про молодь. Та коли справа доходить до реалій, цифри бюджету просто катастрофічні!

- Ви представляєте партію «Об'єднання «Самопоміч», лідер якої Андрій Садовий оголосив про те, що балотуватиметься в Президенти. Кривий Ріг - велике промислове місто, є проблеми з опаленням, транспортним сполученням, екологічні негаразди. Що запропонує ваш лідер жителям нашого міста зокрема та українцям загалом?

- Мені проблеми Кривого Рогу дуже близькі. Я народився у Харкові і майже все життя, до 2012 року, прожив в ньому, є там такий район – ХТЗ (Пролетраський), який був збудований після Другої світової війни і дуже подібний до Кривого Рогу, бо всі поселення розташовані навколо великих промислових підприємств.

Та все ж зазначу, що Президент – це не мер. Ми обираємо не президента Кривого Рогу чи Харкова, ми обираємо Президента країни.

Я переконаний, що всі політики, які керували державою протягом останніх 15-20 років, мають піти. Всі, хто був президентами, міністрами, двічі прем’єр-міністрами… Ці люди довели, що неспроможні керувати країною, бо під їхнім керівництвом ми докотилися до того, що стали однією з найбідніших країн Європи і фактично, втратили частину території. Якби раніше була така заборона (йти у владу тим, хто вже керував), була б інша історія, і можливо не сталося того б, що сталося у нас з Донбасом. Тому я думаю, має прийти людина, котра, з одного боку, має певний управлінський досвід, має команду, з іншого, не була жодного дня в центральних органах виконавчої влади.

Друге, що має запропонувати будь-який Президент -  це дати відповідь на питання: «Як бути з війною?». Не можна уникнути  цього питання. Має бути чесна відверта розмова з суспільством, що війну почали не ми. І не лише від нас залежить, коли вона закінчиться. Але точно від нас буде залежати, як вона закінчиться. І чим сильнішим ставатиме оборонний сектор, чим сильнішою ставатиме економіка, тим більшу ціну заплатить Росія. І це друге питання для Президента Садового наступного року.

Третє питання. Фактично сьогодні Президент відповідає за ГПУ і СБУ, адже згідно Конституції саме він подає кандидатури очільників цих відомств. І будь-який обраний Президент подасть ці кандидатури на фоні тієї довіри, яку виявлять громадяни. Тоді парламент, навіть цієї каденції, не зможе не затвердити ці кандидатури. А ми бачимо, як сьогодні від найвищих посадових осіб – і Генпрокурора і Голови СБУ – залежить боротьба з корупцією.

За всіма опитуваннями люди називають питання боротьби з корупцією пріоритетним.

Переконаний, що Садовий має якісні кандидатури на посади  Генпрокурора і Голови СБУ. І боротьбу з корупцією реально  можна почати  вже завтра, після зміни перших осіб цих відомств і призначення тих, хто справді буде боротися.

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості,  – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати..., фото-3

Ну і четверте, найважливіше, - це економічна модернізація країни. Ми з вами вже вище говорили про дороги. Якщо ми не модернізуємо країну, то просто не з’єднаємо її частини. Наведу один приклад. Мені розповідали, що на початку війни 70% мешканців Луганської області ніколи не були в Луганську. Роками, десятиліттями нас цькують, бо ми дуже критично мало знаємо одне одного - зі сходу, заходу, півдня, півночі… 

Вчора в Харкові я зустрівся з колишнім одногрупником, який каже, що  виграв тендер у Львові на постачання вікон, але його, нібито, «відбривають». «Я подумав, можливо це через те, що в них там інша ментальність і вони не люблять східняків», - каже. Чому таке в головах людей? Звідки такі міфи? А все просто – так все робилося, я не виключаю, що штучно, щоб ми просто не бачили і не розуміли одне одного. Навіть сьогодні немає жодного прямого рейсу  в деяких напрямках. Скажімо, з Кривого Рогу неможливо літаком дістатися Львова (і це ж в 21 столітті!). Неможливо з Харкова дістатися Львова, чи з Одеси дістатися Харкова… Це просто катастрофа! Ми сьогодні не маємо повноцінних доріг, я вже не кажу між райцентрами, між обласними центрами, між містами-мільйонниками. Приміром, дороги «Херсон-Дніпро» як не було, так і нема. Уявіть, коли б в Європі між півмільйонним і семисоттисячним містом була відсутня дорога. Про яку комунікацію, про який бізнес може йти мова?

Тому ще одна важлива задача -  запустити модернізацію країни. Це, насамперед, залізниця, дороги, мости, аеропорти  і, безумовно, річка. Річка має в Україні запрацювати – це неймовірно важливий потенціал, який ми продовжуємо втрачати. І, власне, економіка. Якщо ми не досягнемо зростання 7-9% ВВП щороку, то нас чекає просто величезна біда. Її  погіршує трудова міграція.

Андрій Садовий має чітке розуміння, як боротися з корупцією, має план, як запроваджувати нову  економічну  доктрину. А ще головне, що його відрізняє, це команди людей, які є у багатьох містах України. Так, переважно, це молоді люди. А може й, слава Богу, що у них немає значного досвіду.

- Ви сказали про призначення Президентом ключових посадовців ГПУ, СБУ. Але насправді  тут на місцях ми побачили, що про реформи в правоохоронній системі більше говорилось, аніж робилось. У правоохоронних органах у нас залишились усі ті самі кадри, довіри до яких люди не мають. Справедливість починається з судів, з правоохоронної системи. Як бути?

- Слід визнати реальність. В Україну ані  правосуддя, ані справедливість, ані правопорядок не повернулися. Ще одна непопулярна річ, про яку треба сказати, - судова реформа завершилася, не розпочавшись. І її доведеться робити.

Логіка була проста, почавши з Верховного Суду, створювати прецеденти правосуддя і справедливості саме на третій ланці для того, щоби це передавалося на першу і другу інстанцію. А немає ради, доведеться робити все спочатку. Слід визнати, що так, як в нас є, діла не буде – потрібна  нова судова реформа, і якщо з системи піде більша частина суддів, це добре.

Я не є людина, яка піддає обструкції реформу в МВС, вважаю, дуже правильно було зроблено з патрульною службою, вважаю, правильними були зрушення в Нацгвардії. Але патрульний лише фіксує правопорушення. Якщо далі він передає справу і  слідчий просто її саботує, не розслідує, то правосуддя не здійсниться. Згадаймо, які очікування були на початку. Мені здається, краще б таку реформу взагалі не робили, бо в результаті отримали величезну порцію розчарування як тієї молодої когорти людей, які пішли працювати, так і всього суспільства.

Зрідка я маю змогу спілкуватися з детективами НАБУ. Я вам скажу, що те саме відчувається і в них. Уявляєте, коли набрали молодих людей, їм сказали: «Ви проти системи». І система їм сьогодні відповідає з усієї залпової зброї!  А коли вони зустрічають опір у їхній профільній спеціалізованій Антикорупційній прокуратурі, коли вони бачать, що відбувається в судах, як ви думаєте, чи не відчувають вони  розчарування? Тому це не проста історія. От дуже багато фільмів знято, книг написано, як, наприклад, в Америці створювалось ФБР – те ж саме – був неймовірно шалений опір системи, неймовірна корупція… Без перебільшення – це другий фронт і нам його доведеться  пройти.

В кожному з міст я зустрічаюсь зі студентами і правниками, я їм розказую: «Друзі, саме від вас буде залежати справедливість в суспільстві, якщо ви вирішите пов’язати свою долю зі службою в правоохоронних органах чи  в судах».

Модернізація країни, справжня боротьба з корупцією та відновлення справедливості,  – народний депутат у Кривому Розі розповів, чого чекати..., фото-4

Наразі ж можемо констатувати, що маємо критично малу кількість змін, яка не дозволяє нам говорити про системні перетворення.

- Якщо в другий тур виборів виходять «Порошенко і Тимошенко», як би Ви проголосували?

- Цей нібито вибір - великий обман. Не вірте соціологічним дослідженням! Сьогодні влада працює за певним сценарієм, на це працює і штаб Юлії Володимирівни - показати безальтернативність  двох кандидатів. Це не відповідає дійсності, адже обидва політики мають найбільший рейтинг недовіри, вони майже 20 років є при владі, вони обидва мають піти. Більше того, я скажу це  відповідально,  між Порошенко і Тимошенко нема жодної різниці.  Щоби не було, ми маємо робити інший вибір. Не менше третини людей в нашій країні розуміє, що всі ці люди – Вілкул, Бойко, Порошенко, Тимошенко – люди однієї когорти. Вони перефарбовуються в різні прапори, вони міняються місцями – влада – опозиція – влада - але суть одна – ці люди нічого доброго нашій країні не принесуть. Між ними, підкреслюю, немає жодної різниці. Шукайте іншого кандидата. Мій кандидат – Андрій Садовий.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривойРог #новости #0564ua #романСеменуха #самопоміч
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
ТОП новини
Не довівши до ладу меморіал військових поховань, у Кривому Розі "на віки" створять "єдиний на всю Україну" "Куб пам’яті" за 10 млн, - ВІДЕО
Погода у Кривому Розі: тиждень почнеться опадами, температура знизиться
Попередньо, внаслідок обміну 6 травня повернулись додому 18 захисників з Дніпропетровщини
"Запитайте у Президента!": у міській раді Кривого Рогу таки розглянули депутатський запит Наталі Шишки до Вілкула - батька стосовно Вілкула-сина, - ВІДЕО
Оголошення
live comments feed...