
"Лінія Маннергейма" - для країни, громадян, Президента, - коротка розмова з Сергієм Жаданом, - ФОТО

Все, що і далі лишається з тобою –
Рваний простір для любові та бою...
Де твоя лінія Маннергейма?
Сергій Жадан
Нещодавно у столичному клубі відбувся концерт гурту "Лінія Маннергейма". Як відомо, вокалістом та автором текстів проекту "Лінія Маннергейма" є Сергій Жадан - український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст.
Криворіжці знають ще один музичний колектив, до створення і творчості якого Сергій має безпосереднє відношення - "Жадан і Собаки". В червні 2016 року у Кривому Розі відбулась презентація його альбому "Пси".

Окрім літератури і музичної творчості, Сергій Жадан не лишається осторонь суспільно-політичного життя країни. Він був активним учасником обох революцій останнього двадцятиліття - Помаранчевої та Гідності. 2020-го став ведучим волонтерського радіо "Тризуб ФМ", що базується у Карлівці та здійснює мовлення і на окуповані території Донбасу. А восени минулого року, разом з Олегом Сенцовим та Єгором Соболєвим, запустив YouTube-канал «Все про єдинорогів», де обговорюються теми участі громадян в управлінні державою, перемоги у війні, саморозвитку та багато інших.
Здається, у "майстерні під небом" скоро не лишиться жанрів, до яких не мав би таланту наш непересічний сучасник! З таким людьми завжди цікаво поговорити. Хочеться почути від них відповіді на складні запитання, на запитання, відповідей на які, часом, і немає. Бо ж кому, як не їм - талановитим чи геніальним - знати про все, що так турбує нас, простих українців, у ці непрості часи.
Перед концертом у Києві журналістці сайту 0564.ua вдалося поговорити з Сергієм, зокрема поставити йому питання, навіяні його ж творчістю.
Отож, розмова:
- "Де твоя лінія?" - назва альбому музичного колективу "Лінія Маннергейма". Цікаво, чи отримана відповідь на питання: "Де та "лінія Маннергейма" в українців?, "Чи достатньо вона міцна та непорушна?".
- Мені здається слід розуміти метафоричність цього означення і не сприймати "лінію Маннергейма" як щось суто фізичне. Тому що, на відміну від реальної "лінії Маннергейма", яка була у Фінляндії на початку другої світової війни, мені здається, це - лінія цінностей, лінія переконань і вона, все-таки, є чимось суто емоційним, чимось суто внутрішнім. Відповідно вона повинна мати якусь варіативність, повинна мати певну пластичність і не має бути "залізобетонна".
Мені здається, людина, яка має чіткі відповіді на всі свої питання, очевидно позбавлена якихось дуже важливих рецепторів, важливих речей. Наприклад, такої речі, як сумніви, як постійна спроба щось зрозуміти, постійна спроба до чогось докопатися. Людина, яка нічого не шукає, чогось позбавлена.

- "Лінія нового року" - назва сьогоднішнього концерту. Якщо би йшлося про Вашу пропозицію українцям, то де і яка цього року має з'явитися в нашій країні "лінія Маннергейма", аби зменшити ризики для української державності?
- Одна з найважливіших "ліній", яку мабуть важко оцінювати з точки зору варіативності, це лінія фронту. Вона є, вона чітка, вона не є чимось метафоричним - вона проходить нашими двома областями і якраз дуже важлива "червона лінія".
- "Лінія Маннергейма" для відповідальної частини суспільства? Здається, ми прямуємо до "совка". Що мали би робити зараз відповідальні громадяни, котрі дбають про свою державність, яку "лінію Маннергейма" вибудовувати?
- Відповідальні громадяни, мені здається, мали би зберігати свою відповідальність. Очевидно, що це якийсь перехідний період, і на мою думку, ці імпульси, чи ці вектори, які пробують задатися сьогодні деякими не надто сумлінними політиками, навряд чи вони будуть знаходити підтримку в суспільстві. Ситуація так чи інакше відкрита, і я думаю у нас попереду дуже багато всього - і цікавого, і не дуже, і складного, і, сподіваюся, оптимістичного. Тому слід бути готовими до того, що у нас попереду - багато роботи.
- "Лінія Маннергейма" для нашого Президента, аби також зменшити ризики для всіх нас і нашої державності? Від чого Ви порадили б нею відмежуватися? Де її звести?
- Мені здається, він мав би, все-таки, визначитися - бачить він вектор розвитку країни, чи ні. А якщо бачить, то який? У мене іноді таке враження, що в нього не "лінія Маннергейма", а велика "розтяжка". Він сів на цей шпагат, і, по-перше, йому дуже незручно, і нам всім незручно, коли очільник країни "сидить на шпагаті", не маючи можливості рухатись.
Тому всі ці спроби якогось реваншу, це повернення в країну людей режиму Януковича, спроби загравати з проросійським електоратом – мені здається, що це саме та лінія, за яку йому навряд чи варто заступати, якщо він якось думає про своє політичне майбутнє.

- Які риси Кривого Рогу Ви бачите у нашому Президенті?
- Скоріше, якісь загальні, соціокультурні. Мені здається, що великою мірою Президент України сьогодні якраз є дитиною свого середовища, своєї родини, своїх батьків. Що природно. Схоже, це люди, які далі знаходяться в певній пострадянській соціокультурній парадигмі. І не було б це так страшно, якби він просто далі займався шоу-бізнесом, робив свої комедії, які комусь подобаються, комусь не подобаються....
Але біда в тому, що він очільник країни, очільник багатомільйонної держави, в якій є різні настрої, яка платить дуже високу ціну за те, щоб врешті визначитися з напрямком свого руху і розвитку, платить за це вже сьомий рік. І тут раптом з'являється цей молодий хлопець з такими от поглядами.
Мені здається, він опинився не на своєму місці. Він не знає, що йому робити і не справляється зі своїми обов'язками.
- У Ваших текстах на сьогоднішньому концерті ми почуємо якісь словесні формули - відповіді на питання щодо "ліній Маннергейма" для нас усіх? Чи все буде "поза політикою"?
- Та немає нічого поза політикою. Ми всі страшенно політизовані. Ми живемо в нашій країні - з її зовнішньою політикою, з іі внутрішньою політикою, з її соціальними проблемами. Ми намагаємось про все це говорити. Інша річ, що ми не займаємось пропагандою, ми намагаємось про це говорити за допомогою якихось образів, якихось метафор, якогось рефлексування. Так чи інакше, але те, що ми робимо в межах "Лінії Маннергейма", важко назвати аполітичним мистецтвом. Тому будемо говорити про те, про що говоримо завжди. Ми не будемо займатися агітацією, але й робити вигляд, що не маємо стосунку до того, що тут відбувається, теж не будемо.
Читайте також: Рок-группа "Линия Маннергейма" качает столицу "Линией нового года", - ФОТО, ВИДЕО.
Следите за новостями в Telegram.
Подписывайтесь на нашу страницу в Facebook.
Читайте нас на Google News.