• Головна
  • "Повернення боргу": Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО
13:10, 14 жовтня 2021 р.

"Повернення боргу": Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО

Відомий журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані у Кривому Розі в Культурно-громадському центрі «Шелтер +» презентував свою книгу  «Країна жіночого роду». 

Про це повідомляє 0564.ua.

Книга «Країна жіночого роду» вийшла більше місяця тому і Кривий Ріг став третім містом, де Вахтанг Кіпіані її презентував:

Я виступив лише упорядником цих 26-ти текстів, бо я замовляв ці публікації різним авторам «Історичної правди». Частина з них є на сайті і ви можете їх там зайти, частина – тексти, яких не існує в Інтернеті, ми їх замовляли спеціально під цю книжку і люди з різних країн (українські, польські, російські автори) писали статті або переробляли якісь попередні публікації.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-1

Приміром, у квітні цього року у Києві померла жінка – Ольга Лядська. Старші люди згадають це прізвище, ви її добре знаєте з книжки Олександра Фадєєва «Молодая гвардия». В цій книжці Ольга Лядська – «главная прєдатєльніца», «фашистская пособніца» і так далі. Це не псевдонім, це реальна людина, яка після книжки Фадєєва була засуджена на 10 років ГУЛАГу і відсиділа ці 10 років. В 56-му році вона сиділа у таборі Кенгір в Казахстані і стала учасницею і очевидцем відомого повстання, яке відбулось на хвилі дестабілізації.

Повстання почалось з того, що кримінали – урки залізли в жіночу зону і спробували напасти на жінок, зґвалтувати. Про це почули в чоловічій сусідній зоні, а оскільки 90% жінок – це були так звані «бандерівки» (це не обов’язково були жінки з УПА, але українського походження), то чоловіки, які в більшості були українцями, але тими, хто воював, тобто мали бойовий і політичний досвід, вони вирішили зупинити насильство. Вони зламали стіни між таборами і об’єднали фактично дві зони. Перебили частину адміністрації і перебили урок, які почали це насильство. І на 42 дні дві колонії – чоловіча і жіноча були такою своєрідною республікою. І ця республіка закінчується «танковим маршем». Близько 500 людей було розчавлено, частину розстріляли потім як заводіїв, частину порозкидали по таборах, частину випустили на волю, бо вони там вже досиджували свій термін.

І от Лядська була учасницею усіх цих подій і в неї народилась дитина. Річ в тім, що з початком оцієї повстанської республіки там були створені умови і для навчання (там же були професори), а оскільки там були і священники, там могли взяти легальний шлюб. І частина жінок і чоловіків за ці 40 днів взяли шлюб – односельчани, які знали один одного і давно хотіли взяти шлюб, або люди незнайомі, але в цьому таборі познайомились і закохались. І от Ольга Лядська в цьому таборі познайомилась з угорським націоналістом Ференсом Барком. Вони познайомились, одружились легально. Їх розкидали в різні табори, а через 9 місяців після повстання у Ольги народилась дитина. ЇЇ назвали Олена. Цю людину ви теж може, заочно знаєте. Вона – Олена Бондаренко, депутатка кількох скликань, соратниця В’ячеслава Чорновола. Її донька написала історію своєї мами і ця історія є в цій книжці.

Тобто фактично, останні 10 років ми системно надаємо слово жінкам- історикам, які досліджують жіночі студії. І в нас накопичилась величезна маса публікацій з жіночим поглядом на доволі відомі події, або історії про різних жінок.

Я придумав таку концепцію – від 1917 до 2021 року, від Революції до нинішньої війни і показуємо на прикладі конкретних фігур і конкретних таких ідеологічних історій, наприклад, про роль фемінізму в українській історії, про роль націоналізму у жіночому русі, чи вони обов’язково є опонуючими? Зараз націоналісти протиставляють себе феміністкам, ми пробуємо показати, що тут нема обов’язкової дискусії . Ці явища цілком можуть співдіяти і певні репрезентантки були, наприклад, в організації «Союз українок». Так от в 30-х роках ця організація вміло поєднувала і жіноче визволення, і національну ідею, і національне визволення. Вони йшли і в політику, і на працю, і в освіту.

В процесі ми зняли ще близько 15 програм на теми жіночої історії. Тому певно, логічно, що підсумком багаторічного написання або продюсування оцих розмов, стала ця книжка.

Я є автором одного тексту. Це історія вам відомої Лесі Гонгадзе – мами Георгія Гонгадзе. Вона вже пішла з життя і це історія від самого її дитинства і до смерті сина, фактично, від першої особи. Вона мені першому розповіла серед журналістів. Доволі делікатні речі говорила.

Приміром, вона сказала річ, яка під час інтерв’ю мені здалась божевіллям. Вона каже : Гія був не першою моєю дитиною, яка була в мене викрадена. На той момент, коли ми говорили, ще не було відомо, що Гія вбитий, він був викрадений. Виявляється, в пологовому будинку в неї викрали близнюка Гонгадзе. Оскільки вона була після зникнення сина в такому важкому стані,я подумав, що вона вже марить. Коли все це закінчилось, я поговорив з Мирославою Гонгадзе і вона сказала : так, я цю історію знаю, свекруха розповідала і раніше.

Від цього моменту і до самого кінця вона розповіла дуже цікаву історію про себе. Вона брала участь в окупації Чехословаччини в 68-му році . Каже : я купила гарне плаття, пішла на роботу, а повернулась додому через кілька місяців. Її прям з роботи як лікаря забрали для супроводу військ і вона брала участь у вторгненні у Чехословаччину.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-4

Але деякі історії в книзі – про жінок, яких давно нема і автори не були з ними знайомі. Це писали класичні дослідники, при чому як професійні дослідники, так і ні. Одна авторка описала історію своєї родини, бо чула про бабусю, яка начебто була у підпіллі і її посадили. І ніякої більше інформації в родині не було. І вона пішла в архів СБУ. І в архіві знайшли справу її бабусі, а в справі її бабусі опинилась пачка фотографій молодої красивої жінки. І історія родини забуяла різними барвами і фарами. І от вона написала статтю про свою бабусю і оця стаття є таким навчальним матеріалом про те, як треба розповідати родинні історії для широкої аудиторії і що є шанс, якщо в родині є пам'ять про репресії, то спробуйте піти і постукатись в двері архіву. Є шанс, що там ці матеріали є. Але там є не все.

Є дуже відомі персонажі в цій книжці. Наприклад, Квітка Цісик, яку всі знають. Олена Вітер – українська монахиня, греко-католичка, яка була водночас членом Організації українських націоналістів. Таке парадоксальне поєднання. Автором є Володимир В’ятрович, якого ви теж знаєте. Тут поєднання – класна історія, трагічна доля, люди, які перемогли ГУЛАГ в усіх його проявах. Щоб ви розуміли, що монахиня – це не тільки людина, яка тільки молиться. В той час це була, фактично, громадська діячка. На Галичині так точно було. Тобто ми маємо знати, що так було. І ці люди були і з Богом, і з світом поряд. Ви почитаєте, чим вона займалась і за що її було засуджено.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-5

Є три історії жінок-дисиденток. Про це обов’язково треба говорити, бо знову ж таки, коли ми пишемо історію руху опору,там теж керують, здебільшого, чоловічі імена, прізвища і обставини, але тут є історія Ірина Калинець – львівської поетеси, яка нещодавно пішла з життя. Вона була разом зі своїм чоловіком – Ігорем Калинцем, який теж сидів, єдиними батаками в радянському союзі післявоєнного часу, яких посадили одночасно. І в них залишилась одна дитина - Дзвінка Калинець, яка потім стала віце-ректором Львівського університету. А в той момент в неї посадили і тата, і маму. Це про «найкраще в світі морозиво».І от, історія Ірини Калинець – дуже цікавий приклад того, як доля проходилась і по творчій особистості, але і по людині, яка точно знала, чого хоче. Пані Ірина отримала термін навіть більший, ніж її чоловік. Хтось з дослідників спитав Ігоря Калинця, чому йому дали менше, він каже: тому що Ірина перша пішла, а я за нею. Вони робили спільну справу і тоді, і пізніше. Але важливо, що вони були разом.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-6

Там є історія одеситки, доктора мікро-біології Ніни Строкатої-Караванської. Вона – дисидентка, і дружина дисидента. Вона отримала до 10 років табору, її чоловік – під 40 років таборі (член ОУН з Одеси Святослав Караванський). Про нього було відомо більше, але вона так само заслуговує і достойна біографії і ми маємо про неї говорити. І вона сіла не тому, що вона – його дружина, а була співзасновницею Гельсинської групи. Тобто вона вагома фігура Руху опору, тому вона не вимагає бути дружиною відомого політв’язня, вона і сама по собі вагома фігура.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-7

Або, наприклад, історія кримсько-татарської діячки Айше Сеїтмуратова. Так само, ми говоримо про себе, але якщо Крим – це Україна, то ми маємо в кожну історію включати кримсько-татарські сюжети. Тому ця історія тут є.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-8

Іще три історії є про жінок, про яких ми нічого не знаємо. Але ми точно знаємо про їх чоловіків – Грушевський, Петлюра і Винниченко. Коли книжка вже готувалась, ми замовили статтю про дружину Грушевського, потім ми почали гуглити і шукати, може, існує якась публікація про дружину Петлюри. Виявилось, що українською мовою не існує жодної статті про дружину головного отамана. Ми замовили одному польському професору статтю про неї. Виявилось, що вона – полька за походженням, а потім виявилось, що дружина Винниченка- Розалія є єврейського походження і оці історії є в книжці. Це дуже різні люди. Розалія була помічницею своєму чоловікові, тобто вона була під Винниченко, якщо говорити про їх спільну діяльність. З Грушевським це зовсім не та історія. Приміром, частину видань Михайла Грушевського його дружина фінансувала. Тобто вона була продюсером його наукових успіхів. Не тільки дім і діти на ній, а й його наукова кар’єра була на ній. Це те, що пов’язує цю історію з Іваном Франком. Там теж частина книг видавалась коштом Ольги Хоружинської. Це її було рішення дати гроші на частину його книжок.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-9

Одним словом, тут 26 історій. Всі вони різні Але тут ключова ідея – шукати можливістьпоказати жінок, без яких українська історія виглядає неповною. Це один момент. Другий момент, який я називаю поверненням боргу. Всі літописи, всі книжки, всі політичні трактати писались і зараз пишуться чоловіками. Відповідно, жіночі сюжети , жіночі історій просто не попадають до кругозору, наче їх і не було. Треба знаходити оці жіночі історії. Не про жінок, не про психологію, не про медицину, не про побут, не про варення, а про те, якою жінка могла б бути, якби суспільство було інакше. На прикладі багатьох героїнь історій можна побачити, які за дуже несприятливих обставин зробили наукові кар’єри, військові кар’єри, дипломатичні кар’єри. А уявіть собі, якби ще суспільні настрої були іншими. На скільки більше жінок вирвалися б з цього трикутника – діти-кухня-церква і реалізувати себе.

"Повернення боргу":  Вахтанг Кіпіані розповів криворіжцям про книгу "Країна жіночого роду", - ФОТО , фото-10

Завершуючи презентацію книги, Вахтанг Кіпіані анонсував вихід своєї нової книги, яка присвячена долі українських дисидентів, але вже в зовсім іншому жанрі ніж книжка про Василя Стуса. Це буде серія розмов з людьми, про їх особистий табірний досвід, з якими він записував інтерв’ю. Там половина – українці, а половина- вірмени, росіяни, литовці, євреї, кримські татари, естонці, одним словом, люди різного походження, які воювали не словом, а ділом з радянською владою за честь, за гідність і свободу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#КривийРіг #новиниКривогоРогу #ВахтангКіпіані #КраїнаЖіночогоРоду
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...