Перший великий крок до екологічних змін АрселорМіттал Кривий Ріг. Яким він був?
Машина безперервного лиття заготовок (МБЛЗ №1), що працює на підприємстві вже рівно 10 років, дала можливість вивести з експлуатації першу дільницю блюмінгу та знизити викиди шкідливих речовин приблизно на 500 тонн на рік.
Пуск МБЛЗ №1 потужністю 1,2 млн тонн на рік став поворотним моментом у історії підприємства, початком переходу до прогресивнішого безперервного розливання, тобто, до виготовлення заготовок безпосередньо з рідкої сталі. Пізніше успішна робота МБЛЗ №1 ввімкнула зелене світло для побудови і запуску ще двох машин безперервного лиття заготовок, на будівництво яких компанія витратила понад 160 мільйонів доларів.
До 2011 року метвиробництво працювало за старою технологією — блюмінг. З великого сталерозливного виробничого ковшу сталь розливали у спеціальні виливниці для застигання у формі прямокутних злитків. Потім їх діставали з виливниць і знову розігрівали у спеціальних колодязях.
Щоб нагріти один такий злиток до температури 1100—1300°С градусів, вогонь у колодязі потрібно було підсилювати доменним і коксовим газом, у якому містяться шкідливі речовини. Нарешті, злиток доставали з колодязя, стискали до певних розмірів для прокатки та віддавали на прокатні стани.
«АрселорМіттал Кривий Ріг» поступово відмовляється від застарілих технологій. Зупинка роботи першої дільниці блюмінга дозволила вивести з експлуатації 40 джерел викидів шкідливих речовин в атмосферу, зокрема, 30 нагрівальних колодязів, і знизила викиди від цих джерел приблизно на 500 тонн на рік.
Зараз на МБЛЗ №1 також лежить велика відповідальність. На ній першій випробовують нові марки сталі, а тоді вже запускають виробництво на інших машинах безперервного лиття. Стопорне розливання (закритим струменем) здійснюють виключно на МБЛЗ №1. Ця машина, перша на підприємстві, значно покращила якість продукції шляхом підвищення фізичної та хімічної однорідності металу, забезпечила повну механізацію й автоматизацію технологічного процесу, що сприяло комфортним умовам праці.
Ринок ставить нові умови, конкуренція зростає, а вимоги покупців до високовуглецевих марок сталі стали жорсткішими. В рамках масштабної еко-модернізації «АрселорМіттал Кривий Ріг» проводить підготовчі роботи для будівництва нової фабрики огрудкування з випуску окатишів, які стануть сировиною для виготовлення якіснішого чавуну на доменній печі №9 після її реконструкції.
Окатиші сучасної фабрики огрудкування будуть краще збагачені залізом, що вплине і на якість сталі. Тож чекаємо від МБЛЗ №1 ще одного надважливого кроку на шляху до зеленої металургії. Вона першою виготовлятиме заготовки нової марки разом з новою генерацією металургів – учасників проекту «Нова Фабрика».
До свого ювілейного, десятого, Дня народження МБЛЗ №1 виготовила майже 10 мільйонів тонн сталі литої заготовки зі старту своєї роботи на підприємстві. Загальна довжина такого обсягу продукції складає 57 000 км – це перевищує протяжність екватора Землі (40 000 км).