
"Щоб зміни в державі відбувалися, потрібні не просто хороші, небайдужі, відповідальні люди": у Кривому Розі стартувала "Школа змінотворців", - ФОТО

На цьому тижні в культурно-громадському центрі «Шелтер+» розпочалось навчання в «Школі змінотворців». Це вже третя восьма Школа в КгЦ і третя під час повномасштабної війни. На заняття записалось близько 80 бажаючих, серед яких більшість – внутрішньо переміщені особи.
«Школу змінотворців» скоротили вже до трьох днів, через інтенсивність подій, тому викладають навчання дуже стисло, дуже лаконічно і дуже мобільно. Людей, які записались на навчання, розділили на дві групи – ранкову та вечірню і заняття проводять протягом трьох годин. Про це 0564.ua повідомив програмний директор та співзасновник Культурно-громадського центру «Шелтер+» Роман Морозов.
«Школа змінотворців» почалась два роки назад і робили її для криворіжців, а в «другому сезоні» планувалось, що навчання буде проходити і для людей з інших міст нашої країни. Люди мали повертатися додому після навчання і там не організовувати, а підсилювати свої громадські ініціативи. Через військову агресію росії тисячі людей переїхали з рідних міст до Кривого Рогу і дуже багато ВПО приходять на навчання в «Школу змінотворців»
-Вони тут отримують потрібні знання і будуть готові, повертаючись до своєї громади, розбудовувати її, а це мега важливо. Місія людей, які вже після перемоги будуть склеювати громаду, це дуже важливо. Тому ми покладаємо дуже великі сподівання, що ці знання вони якимось чином зможуть хоча б частково вирішити проблему взаєморозуміння на місцях після перемоги, після деокупації.

-Ми підтримуємо, якщо люди вирішують залишитися в Кривому Розі, адже в нас демографічна криза ще до війни була – зменшувалась кількість населення, тому прихід нових криворіжців, особливо з активною проукраїнською позицією, це дуже корисна штука. І якщо вони повернуться в рідні міста і якимось чином не організують громадські організації, але принаймні будуть активними громадянами, це теж дуже корисна штука.

-«Школа змінотворців» - це один з наших найвдаліших проєктів, тому що це круто -інтеграція людей в криворізьку громаду і, зокрема, в нашу команду. Тобто люди інтегруються, вони вливається в ряди волонтерів, вони волонтерять і в нашому Культурно-громадському центрі, займаються з дітьми, роблять якісь творчі проєкти, роблять якісь гуманітарні проєкти в нашому гуманітарному центрі на Армавірській, 24. Тому у нас близько 30 людей, які інтегровані дуже сильно, дуже конкретно. Плюс, ми теж їм допомагаємо в їхній побутових питаннях, як вдячність їм за їх волонтерство, за їх посвяту, за їх готовність бути не тільки споживачем послуг, а й надавачем.
Серед тих, хто вже пройшов «Школу змінотворців», є ті, хто хоче повернутись після перемоги в рідні міста і починати там займатись розбудовою активного проукраїнського суспільства.
-Є панянка з Маріуполя, яка впевнено каже: ми повернемось в Маріуполь і ми будемо будувати там такий же «Шелтер».
Роман Морозов зазначив, що швидко все це не робиться, так як людині потрібна команда, досвід, ресурс щоб трохи стартувати.
-Але вони на базі «Шелтер +» і також в самостійному плаванні дуже активні і це нас дуже тішить.

Навчання в «Школі змінотворців» розпочалось з перегляду фільму, присвяченого 20-річчю «Шелтер+», де розповідали про те, з чого все почалось і яких успіхів вдалось досягнути.
-В нас одна із задач «Школи змінотворців» - закласти фундамент ціннісного проукраїнського активного світогляду, не чекати коли президент чи міський голова чи будь-хто з чиновників, не чекати поки інші люди будуть робити, а, власне, от бути зміною, яку ти хочеш бачити в світі. Це наш девіз.
Кілька разів Роман Морозов акцентував увагу на тому, що не хороші небайдужі відповідальні люди роблять зміни в державі, в державі роблять зміни оці хороші відповідальні небайдужі люди, які змогли об'єднатися і інституалізуватися.
- Власне, «Школа змінотворців» і є цим об'єднуючим фактором. І, власне, інституція «Шелтер+» є прикладом як можна об'єднатися, згуртуватися різним людям з різними переконаннями, з різним досвідом, але на основі спільних цінностей.
Під час навчання Роман Морозов зазначив, що на «Школі змінотворців» будуть говорити де знайти партнерів, де знайти людей, які можуть підтримати твої ідеї.
-Ми будемо говорити, як робити такі проєкти протягом 20 років, як некомерційна, недержавна організація змогла протриматися напливу 20 років і не тільки протриматися, а ще й зробити щось корисне для цього міста.

Перший урок «Школи змінотворців» - можна починати і без грошей.
Другий урок - потрібно робити те, що ви любите робити і те, що може приносити користь людям.
-Знайдіть цю нішу - готувати їсти, шити, займатися з дітьми, вести сторіз в Instagram. Ми почали з цього - без грошей кожної суботи приходило 100-300 підлітків (тоді не було майже інтернету, тому не було що робити і вони приходили до нас) і ми пропрацювали так 2 роки. І коли ми вже пропрацювали 2 роки, накопивши ресурс, накопивши якийсь досвід, тоді ми сказали: нам цього замало один раз на тиждень, нам потрібне якесь маленьке приміщення для того, щоб підлітки могли приходити протягом тижня і якось з нами взаємодіяти. У нас не було грошей, в нас не було ресурсу, у нас не було державної підтримки, але в нас була віра в те, що ми робимо, в нас була мрія робити щось корисне. Тому ми придбали цю будівлю дитячого садочка. Ми - група студентів, нам тоді було по 18-19 років і ми купуємо собі закинутий дитячий садочок без опалення, без системи, водопостачання, газопостачання. Він 10 років стояв порожнім, хоча зовні виглядав досить непогано, але насправді це була суцільна руїна. Єдине, що тут був сторож і він не дозволив порозбивати вікна.

Після купівлі будівлі, 15-20 студентів, у яких не було грошей та ресурсів, зрозуміли, що їм треба буде збиратись не раз на тиждень, а 24 на 7 і щось тут робити.
- І ми приймаємо стратегічне рішення, це третій урок на сьогодні, для того, щоб волонтерська громадська організація вижила, для того, щоб ми могли довготривало робити суспільні корисні зміни, хтось має зробити своє волонтерство своєю професією. Іноді хтось когось звинувачує: який ти волонтер, ти за це гроші робиш. Але завдяки тому, що я отримую гроші, я можу мобілізувати навколо себе сотні волонтерів. Чисто волонтерство неможливо робити довгостроково. Можна один раз зібрати толоку, зібрати людей і піти поприбирати. Так можна тиждень, місяць, але не можна 20 років волонтерити. І це важливо розуміти, що нам потрібно волонтерство, громадянську діяльність робити своєю професією, комусь із нас. Якщо ви вже тут, то це означає, що це хтось із вас.
На сьогодні «Шелтер+» це фізичний простір, який на цьому тижні збільшився.
-Буквально кілька днів тому ми підписали документи на купівлю будівлі за адресою Армавірська,24. Тепер це будівля належить нам, тепер Армавірська, 28 - це Культурно-громадський центр, а Армавірська,24 - це гуманітарний центр на сьогодні для переселенців, але в перспективі для всіх людей, які потребують чогось ще. Наш фізичний простір простягається до зупинки Сурікова, де знаходиться стадіон футбольного клубу «Пенуел», який теж є нашою власністю і ми там розбудовуємо велику футбольну громаду.
«Шелтер+» - благодійний фонд. Роман Морозов пояснив, що для того, щоб зміни в державі відбувалися, потрібні не просто хороші небайдужі відповідальні люди.
-Ви хороші, ви класні, працелюбні, але для змін цього замало, тому що зміни в державі роблять хороші небайдужі відповідальні громадяни, які змогли об'єднатися і інституалізуватись, тобто стати громадською організацією, благодійним фондом, профспілкою, ОСББ і так далі для того, щоб робити зміни.
Роман Морозов наголосив, що «Шелтер +» це люди, тому що коли не було будівлі, вони існували на базі школи.
-Тому що «Шелтер» це про людей яких ви бачили у фільмі і це не випадково, а тому що це ключові творці «Шелтер».
«Шелтер +» це про ідеї, які після перемоги можна буде пропагувати і поширювати.
«Шелтер+» це про стосунки.
-Ми будемо говорити про побудову стосунків, адже це фундаментальна цеглина, на якій тримається принаймні наш «Шелтер». Плюс, це про цінності. Це друга фундаментальна річ.
Роман Морозов наголосив, що просто зібрати хороших небайдужих відповідальних людей замало.
-Цього замало, якщо ми граємо в довгу, а ми граємо в дуже довгу. Це точно не спринт, це величезний марафон і я говорю не тільки про війну, ми говоримо з перспективою на післявоєнний час про відбудову, відновлення України. Тому команду потрібно будувати свідомо й цілеспрямовано, докладаючи зусиль, часу, ресурсів, грошей, щоб люди були згуртовані, об’єднані.
Щоб дізнатись про наступний запис в «Школу змінотворців», слідкуйте за «Шелтер+» в соцмережах та долучайтесь до активностей культурно-громадського центру.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
