
"Кац*пські ракети - це не привід відміняти українську культуру": 15 листопада у Кривому Розі відбувся літературний вечір Сергія Жадана, - ФОТО, ВІДЕО

Завдяки молодим та ініціативним криворіжцям у Кривому Розі було організовано літературний вечір одного з найвідоміших сучасних українських митців, автора десятків поетичних збірок, низки романів, оповідань та есе, учасника музичних проєктів "Жадан і Собаки" та "Лінія Манегрейма", громадського діяча та волонтера Сергія Жадана.
Як повідомляє сайт 0564.ua, захід відбувся 15 листопада у ПК Металургів.
Вже напередодні літературного вечора стало відомо, що зала палацу культури Металургів не може вмістити усіх бажаючих послухати поезії Жадана у виконанні автора. Організаторам довелося з'ясовувати, чи можливо допустити ще частину поціновувачів художнього слова, які виявили бажання слухати гостя стоячи. Однак плани порушила клята русня, яка упродовж дня здійснювала масовані ракетні обстріли українських міст.

Дбаючи про безпеку учасників заходу, організаторам довелося попередити їх, що захід розпочнеться після завершення повітряної тривоги.
Після 18-ї, коли сподівання на те, що криворіжцям вдасться почути Жадана та його вірші, майже вичерпались, режим повітряної тривоги було припинено і глядачі - слухачі, з тимчасових укриттів потяглися до глядацької зали палацу культури, де на них вже чекав Сергій Жадан.
Криворізька публіка вітала митця гучними оплесками, а він звернувся зі словами подяки до організаторів та усіх, хто прийшов на захід.

За його словами, під час війни дуже важливо, що українці тримаються усі разом. "Попри все, ми будемо займатись тим, чим займалися, ми будемо далі залишатися українцями, ми будемо далі розвивати свою культуру. І страшенно важливо, що сьогодні культура залишилась. Ще важливо, щоб у нас не стояли порожні будинки культури, театри, бібліотеки і книжкові магазини", - наголосив гість, додавши:
"Кацапські ракети - це не привід відміняти українську культуру".
Ця його теза гучно була підтримана аудиторією.
Після короткого спілкування Сергій Жадан перейшов до декламування своїх творів, розпочавши з рядків поезії "Перші дні листопада". Цього вечора у виконанні автора також прозвучали рядки з творів: "Перекажи іншим своїми словами", "Тому що ніколи тебе не вирвеш", "Декому краще вдаються приголосні", "Може, саме тепер і варто почати", "Хай ніколи не застудиться твоє ніжне горло", "Я знав священника, який був у полоні" та інші.
Додамо, що Сергій Жадан привіз до Кривого Рогу примірники своєї книги вибраного "Динамо Харків", до якої увійшли найвідоміші вірші з усіх попередніх збірок, а також нові, ще не публіковані, поезії. Але усі привезені примірники дуже швидко розкупилися криворізькими шанувальниками поезії.

Тож літературний вечір у Кривому Розі завершився автограф - сесією митця. Також усі бажаючі отримали змогу сфотографуватися з гостем.
Зазначимо, що, аби потрапити на літвечір, учасники заходу донатили на благодійність. В сумі з коштами, вирученими від продажу збірки поезій Жадана, за один вечір вдалося мобілізувати значну суму коштів на волонтерство.

"Дорогі брати і сестри в Кривому Розі. Сердечно дякую вам за тепло і гостинність, за витримку і переповнений зал) Окремо хочеться подякувати прекрасній молоді, яка все це організувала) Завдяки вам зібрали вчора під сто тисяч гривень на добрі справи) Для тих, хто не потрапив, не встиг купити квиток чи не дочекався відбою повітряної тривоги - спробую приїхати до вас ще раз, узимку. Бережіть себе)", - такий пост з'явився невдовзі на Facebook-сторінці митця.
Згодом організатори уточнили зібрану криворіжцями суму - 86720 гривень.
Як пояснила студентка Дар'я Гончар, організатором літературного вечора у нашому місті виступила група ініціативної молоді, яка домовилася з Сергієм Жаданом про його творчий візит до Кривого Рогу.

Фото надане організаторами
Організатори висловили вдячність і компанії "АрселорМіттал Кривий Ріг", котра люб'язно надала приміщення і створила умови для проведення заходу. Водночас, за словами Дар'ї, виникало багато організаційних питань, які доводилося вирішувати у процесі підготовки. Найбільші ж корективи у плани були внесені масованим ракетним обстрілом, через що захід довелося перенести і скоротити по тривалості.
Настрою усім додала обіцянка Сергія Жадана повернутись до Кривого Рогу через деякий час і ще раз почитати криворіжцям свої вірші.
Криворізькі журналісти не проґавили нагоду поговорити з гостем. Зокрема, представники медіа намагались дізнатись думку Сергія Жадана стосовно деяких актуальних питань суспільно-політичного характеру.
Наш кореспондент задав питання, яке нині розділило суспільство. Так, частина громадян вважає, що контроль за діяльністю влади має продовжуватись і під час війни, адже питання вибіркового правосуддя, корупційні скандали, непрозорі витрати бюджету, незаконні призначення на високі посади, нехтування законодавством, утиски свободи слова та інші не можна відкладати. Натомість інша частина дотримується думки, що приділяти увагу таким речам під час війни не варто, бо усі зусилля мають бути спрямовані виключно на боротьбу з зовнішнім ворогом. Наочно полеміку між цими двома групами співгромадян можна побачити у соціальних мережах, де під постами, які містять критичні зауваження щодо дій влади або стосуються чергових скандалів, у яких фігурують можновладці, зустрічаємо коментарі: "Не на часі".
"Чи на часі зараз, в умовах війни, вирішувати зазначені вище питання, як і інші питання суспільно-політичного характеру?", - з таким запитанням наш кореспондент звернувся до Сергія Жадана.
Відповідь Сергія Жадана:
"Все на часі. Війна це не той час, коли ми маємо перестати бути собою. Навпаки, це якраз той момент, коли ми максимально проявляємо якісь важливі для себе речі. І якщо вже хлопці і дівчата на лінії фронту жертвують своїм життям, то ми тут, в тилу, хто не тримає в руках зброю, маємо бути відповідальні. Тим більше якось відповідати уявленням про ту Україну, яку ми хочемо побудувати.
Все на часі: культура на часі, економіка на часі, питання корупції на часі, питання запитів до влади дуже на часі, як і те, що зараз відбувається з Довженко-центром у Києві - це дуже на часі. Тому що не можна такі речі робити - коли, з одного боку, ми говоримо, що культура є дуже важливою складовою нашої ідентичності, що це війна за ідентичність, за те, щоб ми були українцями, щоб ми завтра жили в країні, яка називається Україна, а в цей час у нас в тилу, фактично в центрі країни - в столиці, знищують дуже потужну і надзвичайно важливу інституцію, яка називається Довженко-центр.
Безперечно, все на часі! На війну нічого не можна списувати".
Також митець додав: "Під час війни на часі думати про те, що буде завтра. І доки наші хлопці та дівчата б'ються на лінії фронту, ми тут, в тилу, можемо собі дозволити формувати наше майбутнє. Щоби коли вони сюди повернуться, щоб не був час кучмізму, не був час януковича, щоб не була корумпована українська держава, - щоб тут була та країна, яку всі ми мріємо бачити - нормальна, демократична, з чесними законами, з порядними суддями, з відповідальною владою".
Ще одне з питань, якого торкнулися представники медіа - це питання "пушкінопаду" та ініціативи митця щодо привернення уваги до пам'ятників росіянам в Україні.
Сергій Жадан, пряма мова:
"Я гість вашого міста - сьогодні приїхав, а завтра поїду. Я не маю вказувати мешканцям вашого міста, що робить. Але мені здається, що у наших містах, у містах України російського культурного контексту забагато.
Мова ж не про поезію Пушкіна і не про те, чи Пушкін хороший поет, чи поганий поет. Мова про те, що, так чи інакше, російська культура є важливою складовою концепту російського світу. А в концепті російського світу місця Україні немає. Росіяни прийшли нас знищувати, знищувати нас своєю культурою".
Він також додав: "Нам, звичайно, може це подобатись, може не подобатись, когось це травмує... Але, друзі, якщо ми далі хочемо бути колонією, нехай у нас залишаються російські вулиці, російські площі і російські пам'ятники. Якщо ж ми хочемо далі жити як незалежна Україна, все-таки потрібно будувати україноцентричний простір, зокрема, урбаністичний. Тому це питання до мешканців вашого міста".
Насамкінець митець наголосив, що він нікого ні до чого не закликає, а "просто фіксує якісь речі".

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.