
Пенсії, допомоги, субсидія: які зміни чекають на нас з 1 грудня

Сьогодні перший день зими 2022. Ми переконані, що криворіжці спільно з усіма співгромадянами впораються з усіма бідами та негараздами, котрі приніс нам так званий "руській мір". Перезимуємо і, як належить, зустрінемо весну. Всі разом.
Навіть у такі складні часи варто знати, які зміни очікують на нас у повсякденні. Сайт 0564.ua підготував огляд, який допоможе нашим читачам зорієнтуватися у таких змінах.
Статус УБД проти росії
В Україні з 1 грудня почнуть оформлювати статус учасника бойових дій проти Росії
Повідомляється про три способи набуття статусу УБД:
за зверненням командира частини, що подає документи на підлеглих;
за особистим зверненням військовослужбовця, який самостійно збирає документи та подає їх до відповідної комісії;
за особистим зверненням людини, звільненої від військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
З 1 грудня зросте прожитковий мінімум а також соціальні виплати, які залежать від розміру прожиткового мінімуму.
Перерахунок пенсій
Як повідомляє пресслужба ПФУ, з 1 грудня буде проведено перерахунки пенсій у зв’язку з:
– підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 2 027 грн до 2 093 грн (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»);
– встановленням мінімальної пенсійної виплати непрацюючим особам з повним страховим стажем (30/35 років для жінок/чоловіків відповідно) віком до 70 років, які отримують «страхові» пенсії, на рівні 2500 грн або пропорційно наявному страховому стажу, виходячи з розміру 2500 грн (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому»);
– зміною показника середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та непрацездатним членам їх сімей (постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 в редакції постанови від 09.12.2021 № 1307).
Перерахунки пенсій здійснять автоматично без додаткових звернень пенсіонерів.
Виплата пенсій в перерахованих розмірах буде проводитись з грудня у встановлені пенсіонерам дати виплати.
Детальніше про пенсії дивіться на інфографіці:
Зросте прожитковий мінімум
З 1 грудня зростуть прожитковий мінімум та прив'язані до нього соцвиплати - виплати на дитину, аліменти та деякі інші. Планове збільшення розміру прожиткового мінімуму передбачено держбюджетом 2022. Середній показник зросте на 81 грн і становитиме 2589 грн на особу (замість 2508 грн з 1 липня).
Розмір прожиткового мінімуму для різних соціальних груп :
діти віком до 6 років – 2 272 грн (підвищення на 71 грн);
діти віком від 6 до 18 років – 2 833 грн (підвищення на 89 грн);
працездатні особи – 2 684 грн (підвищення на 84 грн);
особи, які втратили працездатність – 2 093 грн (підвищення на 66 грн).
Розмір мінімальної зарплати не зміниться.
Аліменти
Мінімальний (гарантований) розмір аліментів складає 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Відповідно до 6 років він складатиме 1 136 гривень, від 6 до 18 років – 1 416,5 гривень.
Максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку: до 6 років – 22 720 гривень, від 6 до 18 років – 28 330 гривень.
Допомога на дитину
З 1 грудня зросте також допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та соцдопомога на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування. На дітей віком до 6 років будуть нараховувати по 5 680 гривень (2,5 прожиткові мінімуми) та 7 952 гривні (3,5 прожиткових мінімумів) відповідно. На тих кому виповнилось від 6 до 18 років будуть виплачувати 7 082,50 гривні та 9 915,50 гривень відповідно.

Виплати по безробіттю
Зросте максимальний розмір виплат по безробіттю, який становить 2 684 гривні - чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб. Таким чином, максимальний розмір виплат по безробіттю з 1 грудня 2022 складатиме 10 736 гривень на місяць.
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами
Як повідомляє встановлена на рівні 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, грошового забезпечення, допомоги з безробіття тощо). Водночас виплати не можуть бути менші 25% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто з 1 грудня – не менше 671 грн.
Допомога одиноким матерям
З 1 грудня сума допомоги розраховуватиметься із урахуванням таких розмірів прожиткового мінімуму на дитину: до 6 років – 2 272 грн; від 6 до 18 років – 2 833 грн; від 18 до 23 років (у разі навчання за денною формою у навчальному закладі) – 2 684 грн.
Допомога на дітей-сиріт, дітей, над якими встановлено опіку чи піклування Державна допомога встановлена в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку (3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю). З 1 грудня суми допомоги складуть:
для дітей до 6 років – 5 680 грн (для дітей з інвалідністю – 7 952 грн);
для дітей віком від 6 до 18 років – 7 082,50 грн (для дітей з інвалідністю – 9 915,50 грн).
Пакунок малюка

Одноразову натуральну допомогу Пакунок малюка, яку батьки отримують при народженні дитини, можуть виплатити в грошовому еквіваленті. Допомога становить не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. З 1 грудня це 6 816 грн.
Зміни щодо субсидій
З 1 грудня нарахуванням субсидій для українців буде займатись Пенсійний фонд, а не Мінсоцполітики. Тож тим, хто не отримував субсидію і має намір звернутися з питання отримання субсидії, звертатися тепер потрібно у ПФУ. Для цього треба подати заяву та декларацію про доходи до органів Фонду, посадових осіб центру надання адміністративних послуг, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної або міської ради.
Заяву можна подати і в онлайн форматі. Така можливість передбачена на сайті ПФУ, через мобільний додаток ПФУ або на порталі "Дія".
ПриватБанк збільшує дохідність депозитів у гривні
Як повідомив член правління з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко, з 1 грудня банк підвищив ставки за всіма основними видами депозитних вкладів - вони діятимуть як для нових вкладів, так і для тих, що продовжуються на відповідні строки.
“Стоїмо на захисті фінансового фронту та тримаємо фінансову безпеку для наших вкладників, особливо в умовах зміни ситуації на грошовому ринку, - відзначає Дмитро Мусієнко. - Новий рівень ставок за депозитами дозволить нашим клієнтам отримувати більший дохід та додатковий захист заощаджень від інфляції.”
Відтепер вклади у ПриватБанку на срок від 10 до 12 місяців приноситимуть 9% річних доходу, на строк від 6 місяців - 8% річних, а “короткі” трьохмісячні депозити - 7% річних. Найбільш вігідні умови ПриватБанк пропонує вкладникам, які розмістять кошти на вклади терміном 18 та 24 місяців - для них ставка доходу складе 14% річних. Також найвищу процентну ставку 14% річних встановлено по вкладах “Слава Героям” для військовослужбовців, що отримують через ПриватБанк цільові виплати від держави.
Нові правила оформлення чи перереєстрації авто

З 14 грудня цього року в України почнуть діяти нові правила оформлення чи перереєстрації автомобіля. Зробити це можна буде онлайн через застосунок "Дія" або Електронний кабінет водія.
Також у такий самий спосіб можна буде замовляти номерні знаки на автівку (платні й безкоштовні).
Раніше ці послуги надавались виключно фізично у сервісних центрах МВС.
"Київстар" піднімає тарифи
З 1 грудня для деяких абонентів "Київстар" почнуть діяти нові тарифи. Зміни торкнуться тих тарифів, де умови не змінювались два або більше років.
Що стосується контрактних абонентів, то зміниться абонплата в таких тарифах, як:
"Київстар 4G",
"Smart",
"Безлім" та інші тарифи.
Передплачувані абоненти стануть платити більше, якщо у них були такі тарифи:
"Безлім Соцмережі",
"Спілкування без меж",
"Київстар Комфорт 2018" та інші.
У компанії наголосили, що усі абоненти тарифний план яких подорожчає, обов’язково отримають SMS-повідомлення із деталями про зміни не пізніше, ніж за 7 днів до змін.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.