
Проблеми з логістикою, блекаути: як з початку великої війни працює олійниця на Криворіжжі, - ФОТО, ВІДЕО

Успішне підприємство на Криворіжжі, яке до великої війни експортувало 90% своєї продукції в Європу та Азію, змушене було зменшити свої потужності через проблеми з логістикою та аварійні відключення електроенергії.
Про те, як після повномасштабного вторгнення працює олійниця на Криворіжжі, журналістці 0564.ua розповіли співробітники підприємства.
Основний продукт, який виготовляється на підприємстві - соняшникова олія. Другий продукт, який виготовляється на підприємстві, це соняшниковий шрот. Він іде на корм для тваринництва і ця продукція користується попитом як в Україні, так і за кордоном.

- Дев'яносто відсотків нашої продукції іде на експорт, 10 - залишається в Україні. Від початку великої війни були великі проблеми з логістикою, потім проблеми з паливом. Підприємство майже зупинилось на той момент, а потім, по мірі вирішення всіх цих питань, продовжили працювати, - розповів головний енергетик підприємства Олександр.

Наступний виклик, з яким довелось стикнутись олійниці – блекаут та подальші аварійні відключення електроенергії.
-Під час блекауту ми зупинились повністю десь на добу. Деякий час працювали на генераторі, так як ви бачите, що продукція підвозиться, її треба розвантажити і люди не можуть жити на стоянці в автомобілях, тому їх треба відпускати. На генераторі ми змогли виконати цю функцію розвантаження, а саме виробництво не працювало.
За словами Олександра, більш проблемними для виробництва став не блекаут, а аварійні відключення електроенергії 4 через 4.
- Через специфіку нашого виробництва, для нас це майже кожні 4 години аварійна зупинка і потім важкий запуск. Повне живлення підприємства відбувається по одній лінії електропередач і після таких зупинок нам дуже важко відновити процес, адже нам треба повні преса продукції розвантажити, тому що далі вона не може перероблятись і по-новому провести запуск.
Олександр розповів, що на процес запуску впливає дуже багато факторів:
-Погодні умови, для виробництва олії потрібен пар, а це котельня, яка зупиняється, температура на пресах падає, тобто треба все це відновлювати, а для цього потрібен час. Іноді це може займати і 12 годин.
Головний енергетик підприємства зазначив, що зараз немає таких аварійних відключень, а буває відключення на 4 години на добу, тому із запуском трошки легше. Але, за словами Олександра, ці аварійні відключення теж зупинили майже виробництво, тому що нерентабельно виходить. Кожна зупинка, кожен запуск - це витрати всіх ресурсів, і сировини, і енергоресурсів.

Начальниця лабораторії пані Любов розповіла, що всі процеси на підприємстві відбуваються як зазвичай. Всі дослідження в лабораторії залишаються ті самі, що й були до повномасштабного вторгнення.
-Ми дотримуємося всіх вимог, на всіх етапах продукція досліджується. Наша лабораторія працює як за допомогою різних приладів, так і механічними способами ми визначаємо хіміко-фізичні показники.

За словами начальниці лабораторії, коли вимикають світло, то їм треба просто коректно вийти з роботи цього приладу.
- І ці прилади тримають певний час цю електроенергію. Тобто ми можемо продовжувати, якщо це якісь короткі відключення, то ми просто користуємося нашими приладами і все йде як звичайний процес.

Пані Любов зазначила, що головне, що мають проконтролювати співробітники лабораторії - це якість сировини і готову продукцію. Також на всіх етапах все досліджується, всі процеси на всіх харчових виробництвах.
-Якість продукції досягається на підприємстві за допомогою наших спеціалістів і обладнання, а в лабораторії ми це вже контролюємо.

Олександр працює на елеваторі і його задача - розвантаження насіння і транспортування його далі по сховищам або на переробку. Чоловік хоч і працює вантажником, але його робота полягає в тому, що він сидить за монітором.
-Ми йдемо в ногу з часом і все зараз переводиться на аналогове управління, все має такий вигляд автоматизований, - зазначив Олександр.
Чоловік показав, як насіння іде на загрузку і далі на зберігання.

-Коли не було світла, ми працювали лише на відвантаження. Ми працювали в досить тяжких умовах і, скажімо так, на самих мінімальних наших потужностях в зв’язку з тим, що зникало світло, були перебої з електроенергією. Так як все у нас в електронному вигляді, то все впирається в електроенергію - якщо її немає, то робота зупиняється. Якщо немає електроенергії, то ми займаємося обслуговуванням наших машин, чисткою, обслуговуванням і іншою подібною роботою.

Євген - виконуючий обов’язки начальника котельні розповів, що зараз вони працюють приблизно на 40 відсотків від загальної потужності котельні
- Коли вимикають світло, це дуже б’є по виробництву.
За словами Євгена, аварійні відключення світла негативно впливають на виробництво, так як 1 одиниця запускається довше, інша – швидше. Чоловік розповів, що після аварійного відключення потрібно години 2 для запуску котельні.

Підприємство працює на сьогоднішній день на 30-40 %. Штат на підприємстві не скоротився, заробітна плата не зменшилась. На сьогоднішній день близько 10 відсотків персоналу були призвані або пішли воювати як добровольці.
Щоб вирішити проблему з електроенергією, на підприємство планують підвести ще одну лінію живлення. Цей процес займає багато часу, адже є певні закони, технічні умови, проект, погодження проекту, потім реалізація цього проекту, а для реалізації проекту потрібні матеріали. В Україні багато підприємств, які виробляли такі матеріали, зупинились, а ті, що були в наявності, йдуть в місця, де вони більше потрібні.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
