• Головна
  • «Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь
блог
11:13, 28 квітня 2023 р.

«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь

блог
«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь

За Маріуполь від початку повномасштабного вторгнення велися жорстокі бої між українськими захисниками й російськими окупантами. 20 травня майже вщент знищене місто опинилося під окупацією армії Російської Федерації.

Відтоді захоплений Маріуполь потерпає від загарбницького керування: несанкційні вторгнення в квартири, «загублена» гуманітарна допомога, виділення житла для «держслужбовців» і будівельні матеріали замість дітей у школі. Якого плану дій дотримуються окупанти, читайте в  матеріалі KibOrg News.

  1. Перетворити місто на руїни

У квітні 2022 року в інтерв’ю французькому каналу BFMTV Президент України Володимир Зеленський розповідав про облогу Маріуполя: «Заблоковані і місцеві люди, і діти, і люди похилого віку, і військові. Заблоковані в місті Маріуполь. Це більше схоже не на війну, а на терористичну операцію з боку РФ щодо Маріуполя і жителів цього міста. Там зруйновано все – 95-98% всіх будівель, всього, що там є». Місто постійно перебувало під обстрілами і пережило гуманітарну катастрофу. 

  1. Спробувати «замести сліди» 

Так, на одній з нарад окупаційної «адміністрації» було запротокольовано питання забезпечення зносу, демонтажу непридатних для відновлення будівель і споруд у рамках реалізації спеціального інфраструктурного проєкту під головуванням Першого заступника Міністра будівництва та житлово-комунального господарства Російської Федерації Ломакіна Олександра Миколайовича.

«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь, фото-1

До виконання цього «проєкту з відновлення звільнених територій» Міністерство будівництва РФ залучило ТОВ «РКС-Новороссия» — дочірнє підприємство організації «РосКапСтрой». У листопаді 2022 року «РКС-НР» звернулися до «адміністрації» Маріуполя з проханням розселити мешканців багатоквартирних будинків, що підлягали демонтажу.

У березні 2023 року Ломакін розповів, що для будівництва в Маріуполі у цьому році знадобиться 48 тисяч спеціалістів. Він зазначив, що перепідготовкою і додатковим навчанням кадрів займається «РосКапСтрой». Щоправда у грудні 2022 року, у відповідь на лист «адміністрації» Маріуполя, «РКС-НР» повідомило, що дійсно може навчати працівників муніципальних підприємств за програмою охорони праці. Однак організація наголосила, що надає освітні послуги тільки за умови повної оплати.

Зачистка стосується не тільки демонтажу зруйнованих будівель, а й прибирання завалів, вулично-дорожньої мережі. Для виконання цих робіт окупаційна «влада» міста уклала договір з «Санкт-Петербурзьким Фондом перемоги у “Великій Вітчизняній війні” і підтримки громадян “Победа” (“Перемога”)».

  1. Зачинене відчинити 

Згаданий вище «РКС-НР» під час виконання заходів з «реалізації спеціального інфраструктурного проєкту» подав запит на організацію комісій для надання доступу до зачинених квартир.

У листопаді 2022 року, підрядне ТОВ «СТФ-ТЕХНОЛОДЖИ» звернулося до «керівництва» Маріуполя з повідомленням про необхідність забезпечення доступу до приміщень без отримання згоди власників. Тоді ж зв’язалося з «адміністрацією» і ТОВ «Р-СТРОЙ», яка вело відновлювальні роботи в Лівобережному районі міста. «Р-СТРОЙ» у своєму запиті апелювало до положень із несанкціонованого доступу до приміщень, затверджених гауляйтером окупованої Донеччини Денисом Пушиліним. У грудні того року єкатеринбурзьке ТОВ «ФАЭТОН» приступило до демонтажних і ремонтних робіт в одному з багатоквартирних будинків Маріуполя. Тож, їм також знадобився дозвіл на доступ до квартир без узгодження з власниками.

  1. Безхазяйне привласнити 

Наприкінці 2022 року «голова» захопленого міста видав розпорядження, згідно з яким «адміністрація» Маріуполя могла прийняти у використання терміном на один рік житлові приміщення, що мають ознаки безхазяйного майна. Перелік приміщень, які увійшли до реєстру окупантів, містить понад двісті квартир.

  1. Виправити і відремонтувати. Або дочекатися, доки це зроблять місцеві

Маріупольська міськрада у листопаді 2022 року зазначила, що від обстрілів росіян було пошкоджено понад 2000 багатоквартирних будинків. Так, 7 із них взявся відновлювати фонд капітального ремонту Ліпецької області РФ, а 15 — ТОВ «Мастеркласс». Ульяновська, Московська, Тульська, Рязанська області також залучені до відбудови Маріуполя. Загальна кількість будинків під їхнім підпорядкуванням — 607.  Проте більшість робіт все ще ведеться, завершені тільки декілька. Роботи Тульської області переважно вказані як перервані. Багато зазначених у зведенні ремонтних проблем стосуються установки вікон. Один із будинків відбудовується попри те, що його визначили під знесення, біля іншого помічено — «немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться». 

Станом на жовтень 2022 року понад 300 пошкоджених росіянами будинків маріупольці відновили самостійно. Про це звітувала «адміністрація» Лівобережного району міста. У документі також зафіксовані масштабні руйнування житлових приміщень: «побито», «розбито», «попадали стелі» тощо. Безліч адрес супроводжуються позначкою у графі робот — «власними силами жителів».

  1. «Патріотизм, патріотизм і ще раз патріотизм!»

Така ідея закладена у лист від ТОВ «КДС», написаний на ім’я поставленого окупантами «мера» Маріуполя. «Забезпечення незалежності, самобутності, сили, могутності, збереження суспільної стабільності добра і розквіту», «відродження нормального і мирного життя на території суб’єкта» — причини, якими товариство аргументувало розміщення бетонорозчинного вузла для виготовлення товарного бетону в місті.

«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь, фото-34
  1. Знайти місце для «своїх»

У листопаді 2022 року Заступник керівника підрозділів Росгвардії з тилу попросив допомоги у пошуку територій і приміщень, аби зберігати понад 300 тонн продовольства. Все задля безперебійного забезпечення особового складу підрозділів Національної гвардії РФ. Крім того, аби організувати службову діяльність, Росгвардія затребувала передачу земельних ділянок для будівництва військового містечка й розміщення стрільбища. А для працівників самопроголошеного «міського управління міністерства внутрішніх справ» Маріупольське «керівництво» мало виділити 128 квартир для подальшого розселення окупантів.

  1. Подбати про систему освіти

Наприклад, шляхом використання будівлі школи як будівельного майданчику. «РКБ-НР» отримало приміщення навчального закладу №66 для організації складу і зберігання господарських матеріалів. Така сама доля спіткала дитячий садок №124. Загалом, десятки шкіл і дитсадків постраждали внаслідок російської агресії. Більшість із закладів освіти потребує капітального ремонту, відновлення деяких із них заплановано не раніше 2024 і 2025 років.

  1. Гуманітарка? Так, але з відхиленнями

У грудні 2022 року «міністерство надзвичайних ситуацій» квазіреспубліки повідомило окупаційну «владу» Маріуполя про невідповідність отриманої та фактично вказаної гуманітарної допомоги. Жодними перевірочними актами відхилення не встановлювалося і не підтверджувалось. Тож інформації про те, що сталося з матеріальними цінностями гумдопомоги, немає.

«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь, фото-41

Містяни теж не радітимуть

У листопаді 2022 року «верхівка» Маріуполя жалілася «першому заступнику голови керівництва» квазіреспубліки на «лавиноподібний зріст звернень громадян у диспетчерські служби міста і негативні наслідки у вигляді росту соціальної напруги». Причина невдоволення суспільства полягала в тому, що ресурсопостачальні компанії були не в змозі провести ремонтно-відновлювальні роботи. Тоді ж мешканці одного з будинків, що підлягав ремонту, написали колективну заяву про відмову від привезених для них вікон. У лютому 2023 року під час виявлення причин, які збільшують рівень соціальної напруги, «адміністрація» міста з’ясувала, що містяни незадоволені відсутністю прибирань прибудинкових територій. На вулицях все ще залишалися згорілі автомобілі.

Прохання від населення до окупантів, яким підпорядковується місто, теж поступають. Щоправда це питання відносно допомоги по відбудові руйнувань. Так, до «адміністрації» Маріуполя зверталася ветеринарна міська лікарня, аби отримати підтримку з відновлення будівель: вікон, дверей, електрики, опалення, покрівлі даху і міжповерхових прольотів.

«Немає ані мешканців, ані води, ані світла, а роботи ведуться»: окупований Маріуполь, фото-44

Куратори програми

Імена й посади керівних осіб тимчасово окупованого Маріуполя наведені у протоколах «адміністрації». Зазначений у документах Іващенко Костянтин Володимирович був відправлений у відставку у січні 2023 року. Замість нього «головою» міста став Моргун Олег Валерійович. Через місяць після змін у «владі», радник мера Маріуполя Петро Андрющенко, з посиланням на власні джерела, повідомив, що Іващенко помер. Новий «чиновник» Моргун відреагував на заяву про смерть попередника словами про те, що це спроба залякати місцевих, але він не знає, де знаходиться Іващенко і що з ним.

Росіяни принесли до Маріуполя «звільнення», але й самі не можуть із ним розібратися. Руйнування, яким неможливо дати ради, знищені будинки, освітні заклади, лікарні – ось, що якомога швидше намагаються приховати окупанти. 

Використані в статті документи можна завантажити за посиланням.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #окупація #Ломакін #Росія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...