
"Зі святом!", "Святкування не на часі!", "А потім ленін створив Україну?", - з якими думками криворіжці (не) відзначають (не) 248 річницю міста

У Кривому Розі сьогодні, 27 травня, відзначають День міста. Враховуючи тло, на якому організовано святкування, думки криворіжців щодо доречності святкових заходів розділилися: хтось традиційно пішов розважитися, хтось категорично заперечує можливість святкування в умовах воєнного стану та ще й у день жалоби в обласному центрі, а хтось нагадує, мовляв, життя триває, хоча й застерігає - 248-річчя Кривого Рогу - елемент ворожої пропаганди.
Про це пише сайт 0564.ua з посиланням на дискусію у Facebook а також на сайт Криворізької міської ради.
"Щирі вітання з Днем народження нашого міста – 248-ю річницею заснування Кривого Рогу!", - йдеться у привітанні секретаря міської ради Юрія Вілкула, який, згідно з законодавством, через відсутність міського голови Кривого Рогу виконує його обов'язки.
Юрій Вілкул продовжує:
"Зараз надскладний для держави й кожного з нас час. Але, навіть незважаючи на воєнний стан, наше велике промислове місто трудиться, продовжує жити повноцінним життям аби скоріше здолати ненависного ворога. Мужні криворіжці виборюють Перемогу на фронтах у запеклих боях, а ми робимо все можливе для їх підтримки та забезпечення необхідним.
Кривий Ріг – сталеве серце України, тут живуть і працюють загартовані люди з міцним характером, сильною волею. Ми щодня доводимо світу, що вміємо не лише наполегливо працювати, а й самовіддано захищати рідне місто й державу. Кривий Ріг став фортецею та прихистком для тих, чиї міста й села постраждали від війни, прийняв «нових криворіжців» з відкритою душею і для багатьох став уже рідним.
Місто працює в стабільному режимі, функціонують усі сфери його життєдіяльності, оновлюються парки та сквери, діють і спортивні школи, театри, палаци культури, бібліотеки й уже багато дитячих садків. Ми створюємо необхідні умови для комфортного проживання людей. Реалізовуємо масштабну муніципальну програму соціального захисту. Надаємо психологічну підтримку, матеріальну допомогу й безкоштовні продуктові набори.

Листівка з сайту Криворізької міськради
Усі наші досягнення – це наша спільна з вами, шановні криворіжці, співпраця і щоденний труд, а ще – щира любов до рідного міста.
Криворізька міська територіальна громада – це велика, потужна й надійна родина, що цінує та шанує свій рідний дім – Кривий Ріг.
Висловлюємо слова глибокої вдячності й шани всім криворіжцям за вірність місту, справжній патріотизм, за всі ваші добрі справи, за той великий внесок, що ви робите кожен на своєму місці аби в Україні запанував мир.
Бажаємо добра, миру й злагоди кожній криворізькій родині, разом – ми обов'язково переможемо!
Зі святом!".
Водночас, напередодні 27 травня, стало відомо про те, що у кожному з районів міста відбудуться святкові заходи. Через соцмережу до криворіжців зі словами привітання звернувся і громадський діяч Олександр Вілкул.
Привітавши земляків з 248-ю річницею заснування нашого рідного міста, він зазначив, що "сьогодні у кожного свій фронт".
"Низький уклін усім, хто зараз тримає свій – на передовій, на підприємствах, у лікарнях, у соціальних службах та на десятках інших напрямків. Разом – ми обов'язково вистоємо. І обов'язково переможемо. Знаючи наш криворізький сталевий характер, у цьому немає сумнівів. Також немає сумнівів, що у нашого міста попереду велике майбутнє та багато нових досягнень!
Зі святом, дорогі земляки!
Миру та добра всім вашим родинам!
Слава Кривбасу та Слава Україні!", - йдеться у привітанні Олександра Вілкула. Насамкінець він додав, що на святкові заходи, які відбуватимуться у всіх районах міста, жодних додаткових грошей не витрачається, "свято робиться силами комунальних ПК, шкіл, інших закладів культури, які й так одержують зарплату від міста".
"І, думаю, наші військові раді, що їхні діти можуть піти на свято, майстер-клас і жити нормальним життям. Адже саме за це вони й борються", - наголосив громадський діяч.
Ролик з Facebook Олександра Вілкула
"Концерти та святкування дня міста не на часі !! Вже більше року йде масштабна війна з країною терористом (росія) понад 10 років загальної війни, але міська влада Кривого Рогу вважає доречним витрачати комунальний ресурс, на влаштування свята День міста, тим самим знов показуючи які в них ненормальні погляди.
В будь-якій ситуації від них чуєш відповідь після війни. Встановити меморіальних дошки на навчальних закладах - ні, після війни. Виділити кошти на надгробок полеглим героям - ні, після війни.
Перейменування вулиць, на честь криворіжців взагалі ігнорують!
Але піаритись на святкуванні Дня міста, це на їх думку доречно!
Я не буду святкувати День міста. Для мене це день смутку за тих, хто загинув щоб це місто було під українськими прапорами, за тих хто зараз страждає у полоні", - написав на своїй сторінці у Facebook Антон Кравченко - криворізький громадський діяч, проти якого вже 10-й рік продовжуються судові справи, які багато хто у Кривому Розі вважає замовними.
Антон Кравченко запропонував вийти з плакатами усім, кому не байдуже до ситуації, що склалася.
Фото з Facebook-сторінки Антона Кравченка
Ще один криворіжцець, громадський діяч Сергій Мокряков, зауваживши у Facebook, що у святкуванні Дня міста немає нічого страшного, бо життя має тривати навіть під час війни, наголосив на важливості повернення до справжніх, історичних дат, а не до дат, визначених імперськими наративами.
"Страшне є в іншому. А саме в тому, що святкують вілкули 248-му річницю заснування міста. Хоча насправді це лише річниця появи на світ єкатериненсткого указу про створення поштової станції в місті, яке давно вже існувало.
І збереження саме цієї дати є ворожим наративом, який встановлює гегемонію російської імперії, яка начебто все тут заснувала, а потім ленін створив Україну.
Кривому Рогу давно час подовжити свою історію в часі, яка насправді значно довша за 248 років, і скоротити свою довжину в просторі, яка насправді значно менша за 126 км.
От за це варто боротись. Свята мають бути, але справжні", - написав Сергій Мокряков.
Нагадаємо, про те, що Кривий Ріг "старший", ніж той вік, який йому рахують з подачі російських імперських істориків, неодноразово заявляли криворізькі історики та краєзнавці.
Так, у вересні 2016 року криворізький краєзнавець Іван Найденко на публічному заході з нагоди пам'ятної дати - 99-річчя Українського прапора на будівлі Криворізької Ради - заявив, що з моменту поселення на території Кривого Рогу може бути близько 400 років, а криворіжці, які проживали тут на початку минулого століття, активно чинили опір Російській імперії та більшовизму.
"Знаєте, що приємно, що українська ідея, український дух живе завжди в душах криворіжців. Це вже зовсім інша історія, але нашому місту (першим поселенням) наступного року виповниться близько 400 років, я думаю історики це незабаром підтвердять документально. Тобто тут завжди жили козаки і тішить цей дух", - заявив Найденко.