Зеленодольськ після 9 місяців під обстрілами: як мешканці громади відновлюють рідне місто, - ФОТО
З початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації місто Зеленодольськ Криворізького району впродовж 9 місяців потерпало від постійних “прильотів”. Ворог обстрілював житлові будинки, заклади освіти, паркову зону та спортивний комплекс. Втім, мешканці міста не опустили руки й не лише відремонтували майже 90% пошкоджених будівель, а й відновили зелену зону, висадивши квіти та спеціальний різновид дерев, що дуже швидко ростуть.
“Відновлення житла - в пріоритеті”
Останні кілька місяців в громаді ліквідують наслідки обстрілів і знешкоджують боєприпаси, якими засіяли цю територію окупанти. Тільки по місту Зеленодольськ було знешкоджено більше 2630 боєприпасів. В сільській місцевості ці цифри вдвічі більші, тому піротехніки ДСНС працюють щодня і постійно знаходять і знешкоджують вибухонебезпечні речовини.
З лютого 2022 року за час обстрілів в Зеленодольську було пошкоджено 63 багатоповерхівки. Характер пошкоджень був різний – деякі квартири були зруйновані повністю, якісь частково. В будинках були вибиті вікна, двері пошкоджені. В приватному секторі на околиці міста та в сільській місцевості більше тисячі домогосподарств зазнали різного характеру ушкодження.
Фото: архів 0564.ua “Зеленодольськ, жовтень 2022 року”
-Завдяки підтримці міжнародних фондів - наших друзів і партнерів, ми вже відновили майже 90% житлового фонду і комунальних закладів. На даний час продовжуємо роботу, - повідомив міський голова м.Зеленодольськ Дмитро Невеселий.
Відновлення житла було пріоритетом. Кошти на відновлення виділяли людям із міського бюджету. Також до цього процесу долучали різноманітні міжнародні фонди та благодійні організації. Одні благодійники допомагали будівельними матеріалами, інші допомагали з виконанням будівельних робіт. Відновлювальні роботи виконувались також силами співробітників комунального підприємства «Зеленодольський міський водоканал». Таким чином вдалось відновити майже все житло зеленодольців.
Фото: Зеленодольськ, червень 2023 рік
В Зеленодольську знаходиться 4 заклади освіти і всі вони зазнали руйнувань– фасади посічені уламками, вікна вибиті, дахи пошкоджені.
-Наразі все це відновлено. Залишились тільки внутрішні роботи. Ми трохи не встигаємо все це зробити, бо зараз переключились на облаштування бомбосховищ в школах. Потім вже будемо робити внутрішні роботи – штукатурити, фарбувати, - повідомив Дмитро Невеселий.
Освітні заклади відновлювали за рахунок бюджету міста - зробили дахи, вставили вікна. Наприклад, дитячий садочок, куди влучила ракета-носій РСЗВ «Ураган», також відновили за рахунок міського бюджету та силами співробітників комунального підприємства. В садочку була зруйнована стіна, стеля, бетонна плита перекриття, 8 квадратних метрів покрівлі, була порушена геометрія двох вікон, вони майже випадали. Лагодити довелось ледь не під обстрілами, але відновили.
Фото: Дитячий садочок в Зеленодольську, куди влучила ракета РСЗВ “Ураган”
Міський голова зазначив, що у відновленні кожного закладу брали участь працівники цього закладу, співробітники комунального підприємства, волонтери, члени добровольчого формування, яке знаходиться в місті.
-Але є ще в сільській місцевості заклади освіти, які дуже сильно пошкоджені через ракетні обстріли. Ми шукаємо зараз міжнародні фонди, у яких є можливість допомогти нам у відновленні цих закладів, - зазначив голова Зеленодольської ОТГ.
Фото: Кабінет міського голови Зеленодольська
В результаті обстрілів минулого року сильно постраждав спортивний комплекс. Цей заклад неодноразово потрапляв під обстріл, але найбільше він постраждав, коли за день в будівлю «прилетіло» одразу 9 разів. Тоді повилітали майже всі вікна та був пошкоджений дах.
На відновлення пішло близько місяця. Оскільки спортивний комплекс належить до Криворізької ТЕС, то кошти на його відновлення надавала профспілка підприємства, а також депутат облради, до якого звернулись за матеріальною допомогою.
Директор спорткомплексу Олександр Медвідь зазначив, що через обстріли необхідно було замінити близько 300 квадратних метрів вікон у великій, середній та малій залі.
- Встигли швидко перекрити дах і замінити вікна, так як вже наближались дощі та морози. Дуже боялися, коли робили, щоб не було ще раз «прильоту», адже на той момент російські війська були не так далеко від Зеленодольська. Через це спочатку поставили дерев'яні фанери замість вікон, а потім вже замінили всі вікна.
Фото: архів 0564.ua. Заміна вікон у спорткомплексі в жовтні 2022 року.
Також уламками було посічено панно на фасаді спортивного комплексу. Його ще не відновили.
На базі СК є дитяча спортивна школа, тут займаються футболом, волейболом, баскетболом, греблею, художньою гімнастикою, тенісом та скелелазінням. З початком повномасштабної війни заняття припинились і поки невідомо, коли відновляться.
Як павловнії допомагали відновити громаду
З початком повномасштабної війни в паркову зону Зеленодольська було дуже багато «прильотів». Ворожі снаряди побили і знищили близько тисячі дерев в парку. Співробітники відділу озеленення зеленодольського КП вже почали висаджувати нові дерева, щоб в парку були зелені насадження.
Технік по догляду за рослинами Наталія Нівецька працює вже третій рік в КП «Зеленодольський міський водоканал». Ще до повномасштабної війни в неї з'явилась ідея посадити дерева, які швидко ростуть. Так виникла ідея висаджувати павловнію.
- Купувати саджанці було дуже дорого, тому я зі своїм товаришем купила насіння, ми його проростили і в нас все вийшло. Вийшло дуже багато саджанців. Ми навіть не думали, що нас ці павловнії так врятують, тому що коли почалась повномасштабна війна, більше частина «прильотів» була в паркову зону - снаряди порубали дерева. Це був жах.
Коли закінчились регулярні «прильоти», комунальники чистили паркову зону від зламаних гілок, які висіли всюди, та прибирати знищені дерева.
- Коли ми почистили парк, нам ці павловнії, які ми самі виростили, дуже допомогли. Почали їх висаджувати в місця, де не залишилось дерев. Висадили туди більше тисячі дерев.
Потім дуже багато цих павловній роздали в населені пункти Зеленодольської громади - Мар’янське, Велику Костромку. Також зеленодольці поділились саджанцями павловнії з сусідніми громадами Херсонщини - Нововоронцовкою, Високопіллям та Любимівкою.
- Ми ні копійки ніде нічого не брали, дали просто, щоб люди висаджувати. Таким чином ми хоча б трошки допомагаємо своїм сусідам подолати те, що накоїли окупанти. По тих громадах теж посічено, порубано було багато дерев.
“Нас бомблять, а ми цвітемо”
В минулому році, оскільки почалась повномасштабна війна, тендер на закупівлю квітів не відбувся.
- Це нормально, але хотілося, щоб все квітувало. Я на своїй сторінці в Фейсбук просила місцевих жителів хто чим може допомогти, просила приносити квіти. Люди відгукнулися і багато хто приносив кошти туди, де я працюю, знаходили мене, хтось на картку кидав гроші. На ті кошти я закупила 90 кілограмів тюльпанів. Ми їх висадили десь в грудні - в січні, був сніг, але земля не була мерзла. І ранньою весною ці тюльпани квітували. Те саме з хризантемами було, - згадує пані Наталія.
Крім того, що люди скидали кошти, місцеві ще й приносили квіти для висадки. Комунальники їх розсаджували по горщиках, давали вирости трохи, а потім вже засаджували клумби.
- У нас підтримка була дуже-дуже сильна. В мене сторінка в Фейсбуці є, куди я завантажую інформацію про те, що ми садимо, що вийшло з того, що ми посадили. І люди, які виїхали з міста, не розуміли, що відбувається – нас бомблять, а ми цвітемо.
До пані Наталії підходили люди і розказували, що повертаючись додому з евакуації, вони одразу з потяга чи з автобуса йшли подивитись на клумби, щоб перевірити чи це не фейк.
- Люди підходять, обіймають, дякують нам. Це дуже заохочує робити і робити ще.
В цьому році також не закуповували квіти за бюджетні кошти, але у пані Наталії залишились гроші, які їй зібрали люди і вона закупила на них насіння.
- Дівчата з моєї бригади в кінці лютого посіяли в касети насіння, проростили, висадили в горщики і тепер нас ці квіти дуже врятували. Ми засадили гарні клумби, близько 4000 саджанців однорічки ми посадили. Це теж завдяки людям, тому що це все за їхні кошти. Можна сказати, що другий рік завдяки мешканцям Зеленодольська ми висадили клумби. В цьому році теж дуже багато людей підходять і питають, які квіти нам треба, а я кажу: нам треба все. Люди приносять квіти до нас в диспетчерську, а ми розсаджуємо в горщики і потім оформлюємо клумбу. Я вже знаю, що в мене є, і тоді формую клумби. Люди дуже допомагають. В цьому році ми закупили хвойні рослини і дерева листяні, а от декоративні кущі і однорічку - то все наше буде, що самі начеренкували. Зараз, наприклад, дуже багато ми виростили лаванди, самшиту, то на осінь теж будемо висаджувати свої багаторічні квіти та кущі.
Наталія Нівецька додала, що при вході в парк є велика клумба, на якій ростуть хвойні рослини, як були закуплені та висаджені ще в 2021 році, а от всі інші квіти вже закуплені за кошти людей чи принесені ними і висаджені комунальниками.
- Квіти такі вдячні, вони так пішли в ріст, що навіть на дачах так не ростуть, як у нас у парку. Їм сподобалось це місце і вони віддячують нам своєю красою. У нас там люди і лежать на тих газонах, і фотосесії влаштовують. Там таке різноманіття, що можна проводити уроки біології і вивчати рослинний світ.
“Без нових викликів ми швидко все відновимо”
Центральна вулиця міста – Святкова. Вона неодноразово потрапляла під обстріл. Тут були побиті фасади житлових будинків, вибиті вікна, пошкоджені дахи, знищені електроопори. Як тільки з’явилась змога, на Святковій почались відновлювальні роботи.
На центральній вулиці поштукатурили фасади будинків, пошкоджених уламками, повністю замінили електроопори зовнішнього освітлення, йде підготовка до фарбування фасадів та ремонту доріжок. Ремонтні роботи проводяться за рахунок міського бюджету. Дмитро Невеселий зазначив, що хоч в місті і невеликий бюджет, вони знаходять кошти на відновлення. Міський голова пояснює, що вони купують будівельні матеріали, а роботи проводять співробітники комунального підприємства. Таким чином виходить економити кошти. В КП 2 людини займаються ремонтом дахів, 2 людини штукатурять.
- 24/7 вони зайняті, на них величезне навантаження. Люди бачать, як це відбувається, і тим самим надихаються. Таким чином воно все відновлюється - не потрібно дуже багато коштів, а потрібно зарядити людей і тоді вони самі починають допомагати. Для того, щоб відновити фасади будинків, потрібно було тільки закупити матеріали. А от для відновлення електроопор довелось виділяти більше коштів з бюджету – мільйон двісті тисяч. Стовпи потрібно було повністю замінити, прокласти нове живлення і ми робили вже не поверхневе живлення, а під землею. Тому, силами комунального підприємства, було виконано земельні роботи і так само було заощадження коштів. Лампочки енергоефективні закупили і встановили програмне забезпечення, щоб вони самі реагували на зовнішнє світло і коли дуже темно, починали яскравіше світити, а коли світає, вони трошки менше світять і беруть менше енергії.
Після встановлення нових електроопор на алеї починається висадка нових зелених насаджень. Співробітники КП «Зеленодольський міський водоканал» висаджують на центральній алеї катальпи і робитимуть невеличкі клумби з однорічних рослин, а також буде газон.
- Люди проходять, бачать нові дерева, підходять і дякують нам, пригощають морозивом чи водою, - розповіла технік по догляду за рослинами Наталія Нівецька.
Крім співробітників комунального підприємства до відновлювальних робіт активно долучаються люди, які працюють за державною програмою з трудової повинності. Таких працівників близько 20 чоловік. Вони отримують мінімальну зарплату, яку їм сплачує держава.
- Вони допомагають з покосом дуже великої площі трави, з вивозом сміття. Вони займаються благоустроєм, допомагають з ліквідацією наслідків ракетних обстрілів, розбирають завали в селі, наприклад, Велика Костромка Зеленодольської громади, там, де пошкоджена школа. Вони відбирають вцілілу цеглу, щоб ми далі могли її десь використати.
По цій державній програмі працюють як місцеві мешканці, так і внутрішньо переміщені особи. За словами міського голови, в них в громаді ВПО працюють в усіх сферах, в тому числі і в міськраді. Наразі в місті проживає 1368 ВПО. Дмитро Невеселий зазначає, що під час перемовин з Міжнародними фондами, він пропонує їм створювати робочі місця, а не просто роздавати «гуманітарку».
- Вони кажуть: ми готові возити хліб, а я їм кажу: я готовий дати вам земельну ділянку, давайте зробимо мініпекарню, ви вкладете в неї кошти і працевлаштуєте людей. Колись ці фонди втомляться нас годувати, тому я готовий розглядати свою територію громади як хаб для створення нових робочих місць. Це може бути все, що завгодно - швейні фабрики, наприклад. Приміщення є, треба знайти фонди, які будуть готові допомагати створювати такі хаби у нас. З ким співпрацюю, я одразу кажу: краще ці мільйони, які ви вкладаєте в гуманітарну допомогу і вкладаєте їх в пакети, давайте створимо на них 10 робочих місць, якийсь хаб і він буде працювати і дасть людям більше користі, ніж ці пакети. Тому я думаю, що в такому напрямку треба рухатися далі.
Дмитро Невеселий зазначив, що в них виходить відновлюватись такими досить швидкими темпами завдяки тому, що і місцеві мешканці підтримують владу.
- Все залежить від самих людей - якщо ти хочеш жити в нормальних умовах і не чекати, що хтось буде допомагати, то воно так і відбувається. Але перший крок потрібно зробити самій владі для того, щоб своїм прикладом показати, що треба вийти і працювати з людьми і цим зарядити людей. Якщо всі сидять і чекають, що держава повинна комусь чимось допомогти, я думаю, що державі потрібно зараз максимально переключитися на допомогу Збройним силам України, а ми повинні звертатись до Міжнародних фондів і шукати допомогу. Коли ми звертаємось, то вони і не відмовляють, якщо вони бачать, що з ними працюють відкрито, прозоро і це дійсно доходить до людей. Коли вони бачать результат, то фондів з'являється ще більше.
За словами Дмитра Невеселого, дуже важливо продемонструвати системний підхід до вирішення проблеми. Наприклад, з самого початку повномасштабної війни, коли були перші «прильоти» в громаді, чиновники та комунальники вже через кілька годин на місці робили акти, рахували збитки і нотували все, що необхідно для відновлення. Тому, коли в громаду тільки почали заходити фонди і пропонувати свою допомогу, їм одразу принесли стос актів з пошкодженнями. Побачивши такий підхід до роботи в цьому напрямку, партнери розуміють, що тут люди хочуть якнайшвидше все відновити і повернутись до звичного життя.
За таким же принципом зараз в Зеленодольській ОТГ вирішують і проблему з водою, яка виникла через підрив російськими військами Каховської ГЕС:
- До мене приїжджали представники фонду з Німеччини і пропонували ємкості для води, а я їм кажу: ємкості нам не потрібні, але якщо ви зможете нам допомогти з пошуком і бурінням скважин, було б добре. І вони відповіли: ок, нам такий ваш підхід підходить і ми готові вам допомагати. Можна набратися цих бочок, які будуть цвісти через три дні і ми будемо міняти цю воду - це не вирішити питання, тому що попереду зима, а як зберігати воду в цих бочках? Тому цей підхід дуже важливий, ми йдемо все-таки далі і шукаємо системний підхід. Я бачу цю проблематику, коли бабуся не може ходити постійно з цими баклажками до бочок і ми зіштовхнулися зараз тим, що ми розвозимо по будинках воду для тих людей, які не можуть самі сходити за нею. Так я краще вкладу ці кошти, які ми зараз втрачаємо на доставку води, на щось системне, щоб у бабусі в крані була вода, тому ми підходимо до цього питання більш ретельно і шукаємо шляхи вирішення проблеми.
Міський голова також відмітив важливість роботи ЗМІ у прифронтових громадах:
- Завдяки медіа, які висвітлювали проблематику в нашій громаді, нас побачили і до нас почали звертатись з допомогою. Журналісти постійно були з нами, навіть коли тут були обстріли, вони не боялися сюди приїжджати і висвітлювали все те, що відбувалося на цій території і завдяки цьому у нас з'явилися нові друзі - міжнародні партнери, які допомагають нам зараз пройти цей шлях. Ми його пройдемо і я думаю, все буде добре. Ми потроху відновлюємо місто і я думаю, якщо нам не будуть підкидати нових викликів, як зараз з водою, то ми дуже швидко самі вирішимо всі ці питання, адже ми і зараз не зупиняємося.
Журналістка - Тетяна Якушевська
Редакторка - Світлана Романенко