
Перехід на новий календар, Статут, продовження діалогу про єднання: які рішення прийнято Помісним Собором ПЦУ 27 липня, - ФОТО, ВІДЕО

У четвер, 27 липня 2023 року, в історичному духовному серці українського Православ’я – у Святій Софії Київській відбувся Помісний Собор Православної Церкви України. Для участі у Соборі до столиці прибули делегації з усіх куточків України, у складі делегацій - віряни, чернецтво, духовенство та єпископат.
Як повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на власного кореспондента, після завершення Собору Предстоятель Православної Церкви України - митрополит Єпіфаній - поспілкувався з представниками ЗМІ та відповів на їхні питання.
Помісний Собор, згідно зі Статутом Православної Церкви України, відбувається раз на п'ять років. Тож це перший Помісний Собор, який відбувся після Помісного Об'єднавчого Собору, який відбувся 15 грудня 2018 року.
Звертаючись до представників ЗМІ, предстоятель ПЦУ зазначив, що під час Собору були прийняті історичні рішення, перше з яких - про перехід на новоюліанський календар. Він нагадав, що це рішення було прийняте на Архієрейському Соборі ще у травні цього року, а Помісний Собор, котрий є головни керівним органом ПЦУ, це рішення підтвердив і затвердив. Таким чином, з 1 вересня 2023 року офіційно Православна Церква України переходить на новоюліанський календар.
За словами митрополита Єпіфанія, для прийняття такого рішення не було жодних перешкод, адже віряни ПЦУ позитивно сприйняли рішення Архієрейського Собору, тож, очікується, що так само позитивно буде сприйняте і рішення Помісного Собору ПЦУ щодо зміни стилю.
"Ми рухались до цього упродовж 5 років. Мене запитували, коли ж, все-таки, церква дозріє і прийме таке відповідальне рішення? Я постійно говорив, коли ми відчуємо, що наші вірні, український народ готові до цього. Зараз ми побачили, відчули, що всі готові до зміни календаря. Тому було прийнято таке історичне рішення щодо цього питання", - зазначив предстоятель церкви, додавши, що календарна комісія церкви вже підготувала відповідний календар.

Ще одне з важливих церковних питань, яке розглядалось Помісним Собором, стосувалось Статуту (положення) про управління ПЦУ.
Також митрополит Єпіфаній звернув увагу представників ЗМІ на те, що Помісним Собором було прийнято Звернення до українського народу. Публікуємо повний текст Звернення, наданий прес-службою ПЦУ:
Звернення
Помісного Собору Православної Церкви України до українського народу
Дорогий український народе, брати і сестри!
Помісний Собор Православної Церкви України – вищий орган управління нашої Церкви, який складається з архієреїв, представників духовенства, чернецтва і мирян усіх областей України, включаючи тимчасово окуповані російськими агресорами українські землі – 27 липня 2023 р. зібрався у Святій Софії Київській для того, щоби підбити підсумки розвитку нашої Церкви після Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 р. і отримання нею від Вселенського Патріарха Варфоломія Томосу про автокефалію.
За цей час Православна Церква України утвердилася, долаючи численні виклики, і нині є найбільшим релігійним об’єднанням в нашій державі.
Від повноти Церкви ми дякуємо українському народу за підтримку, яку ми відчували і продовжуємо відчувати у своїй праці, в розбудові та у боротьбі проти агресії «русского міра».
Помісний Собор закликає Боже благословення на Сили оборони України, на всіх наших воїнів-захисників, які протистоять навалі російської імперії зла. Щоденно в наших храмах підносяться молитви за наших новітніх героїв. Ми просимо у Господа захисту і допомоги для воїнів у досягненні перемоги над агресором. Ми просимо зцілення та зміцнення духовних і фізичних сил для поранених.
Також ми молимося за спокій душ всіх, хто віддав своє життя у боротьбі за свободу України, всіх мирних мешканців, вбитих російськими загарбниками. Вічна пам’ять загиблим!
Попри численні труднощі, яких зазнає наш народ, ми віримо і переконані, що кожен день нашої згуртованості та нашого спротиву ворогу наближає нас до перемоги. Бо правда – на нашому боці, на боці українського народу, адже нам не треба чужого – ми лише захищаємо своє. А там де правда – там Бог. А де Бог – там перемога.
Ми усвідомлюємо, наскільки важкі виклики стоять перед усіма нами. Але вдивляючись в шлях України від часу відновлення Незалежності і дотепер ми бачимо, як часто здавалося, що за мить буде поразка. Але щоразу ми знаходили вихід здавалося би з безвихідного становища. Ми зупиняли намагання скувати український народ кайданами тиранії. Ми відстоювали своє рішення і свій вибір – бути вільним народом в спільноті вільних народів Європи.
Тому ми віримо, що і в цій страшній війні Бог не полишає і не полишить нас та приведе кремлівську тиранію до поразки і падіння.
Однак окрім зовнішніх викликів перед нами всіма стоять і виклики внутрішні.
Лише в єдності – наша сила. Коли ми разом – ми перемагаємо. А коли ворогу вдається нас розсварити і поділити – тоді Україна опинялася в біді.
Ми всі дуже різі, але у всіх справжніх дітей України є спільна мета – вільна, соборна, суверенна, процвітаюча Україна. Та Україна, про яку мріяли і за яку боролися численні покоління наших предків. Та Україна, за майбутнє якої зараз проливають кров наші новітні герої. Та Україна, яку ми зобов’язані зробити кращою, щоби передати наступним поколінням.
Саме тому як Церква ми знову підносимо свій голос проти гріха корупції. Це зло вражає всі суспільства та всі держави. Але в умовах, коли український народ напружує всі свої сили для досягнення перемоги, коли ціна одного дня свободи – пролита кров і обірвані життя, спокушатися на корупцію – особливо аморально. Нагадуємо усім, кого манить до наживи біс – навіть якщо вас не покарає людський закон, перед Богом ви неодмінно дасте відповідь, і суд для вас буде суворий. Тому зупиніться, розкайтеся, не примножуйте зла!
Дорогі брати і сестри!
Ми дякуємо всім, хто сприяє звільненню України від окупації «русскім міром», цією злою і єретичною ідеологією, що виправдовує геноцид нашого народу. Перемога у цій боротьбі залежить від кожного особисто. Відкидати російську пропаганду, плекати і захищати рідну українську мову, звільняти релігійні святині і душі людські від московської омани – все це кожен з нас не лише може, але і повинен робити, щоби в цілому український народ міг досягти успіху в спротиві агресору.
Ми вдячні українській державі за вже зроблені кроки із захисту релігійного простору України від гібридної агресії. Помісний Собор засвідчує, що наступними необхідними кроками ми бачимо остаточне звільнення двох визначних православних українських святинь, Печерської та Почаївської Лавр, від контролю «русского міра», а також ухвалення законодавства, яке заборонятиме російським центрам втручатися в релігійне життя України.
На фото прес-служби ПЦУ - учасники Помісного Собору
Православна Церква України засвідчує свою відкритість до діалогу з тими православними в нашій державі, які поки що залишаються прив’язаними до РПЦ. Ми наполягаємо на діалозі без попередніх умов, щирому і конструктивному, метою якого має бути єднання всіх православних в Україні, як це визначене Томосом про автокефалію.
Дорогі українці!
Серед різних рішень, ухвалених Собором, є одне, про яке ми особливо хочемо сповістити вам. З 1 вересня Православна Церква України переходить на новий календарний стиль та буде використовувати для обчислення нерухомих свят новоюліанський календар, як це роблять більшість Помісних Православних Церков. Водночас ми нікого не примушуємо до календарних змін, зберігаючи за громадами право там, де цього бажає більшість, дотримуватися звичного календаря.
Дорогі брати і сестри!
Нехай Господь благословить кожного з вас і весь наш народ мудрістю, успіхом у добрих справах, однодумністю, перемогою і тривалим справедливим миром. А ми, як Помісна Церква, будемо надалі робити все від нас залежне, щоби кожен, хто бажає, міг долучитися до родини Православної Церкви України і пишатися, засвідчуючи, що це – моя Церква.
Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни!
Від імені Помісного Собору –
Епіфаній,
Митрополит Київський і всієї України
Під час Помісного Собору було також засвідчено бажання і готовність Помісної Православної Церкви України вести діалог щодо єдності українського Православ’я навколо Київського престолу на засадах Томосу про автокефалію та згідно з принципами, раніше вже викладеними Архієрейським Собором.

Про це предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній, зокрема, сказав, відповідаючи на запитання нашого кореспондента щодо перспектив розвитку ПЦУ з урахуванням ситуації (коли на місцях релігійні громади вже готові до переходу до ПЦУ, тоді як неготовою, часом, є влада, котра має здійснювати відповідну перереєстрацію).
"Ми говорили про те, що ми відкриті до діалогу. Ми готові розпочати діалог, але без жодних передумов. Московський патріархат ставить такі передумови, які ми ніколи не виконаєм. Але об'єднавчий процес вдало еволюційно відбувається.
Ви бачите зі ЗМІ, як кожного дня та чи інша громада у певному регіоні самостійно добровільно приймає рішення і долучається до повноти нашої Помісної Православної Церкви. Цей процес незворотній, він відбувається спокійно, мирно. Я переконаний, що це приведе до остаточного єднання навколо Киїівського престолу. Всі православні українці об'єднаються і будуть єдині у Помісній православній Церкві", - наголосив предстоятель ПЦУ.

Представники ЗМІ звернулись також за коментарями до інших учасників Помісного Собору. Так архієпископ Дніпровський і Січеславський Симеон, розповідаючи про хід Собору та прийняті ним рішення, повідомив:
"... Ми згадували сьогодні про візит Вселенського патріарха до України... Ми згадували сьогодні усіх капеланів. Ми сьогодні співали вічную пам'ять і згадали усіх воїнів, котрі полягли за Батьківщину нашу - Україну.
Також ми висловили подяку Президенту України, нашим хлопцям, які на передовій захищають державність. І соборно заспівали "Многоліття" усім нашим людям, усім, хто в цій багатостраждальній Україні сьогодні разом звершує свою місію, живе і благоукрашає нашу Україну".