Перша нитка водогону закриє майже 25% потреб Кривого Рогу. Коли це станеться, - ФОТО, ВІДЕО
Сьогодні, 21 серпня 2023 року, запрацювала перша ланка магістрального водогону в Дніпропетровській області. Вода спочатку заповнить 16-кілометрову трубу, а з неї – відкритий канал довжиною понад 10 км і дійде до мешканців.
Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на власного кореспондента.
Запуск першої ланки водоводу відбувався у присутності голови Державного агенства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафи - Масі Найєма, народних депутатів України, керівників регіональних та районних військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, регіональної служби відновлення, представників підрядної організації та ЗМІ.
Посадовці Держагенства відновлення та розвитку інфраструктури нагадали, що внаслідок підриву Каховської ГЕС без води залишились майже 70% жителів Кривого Рогу. У деяких районах міста вода не найкращої якості подається двічі на добу протягом двох годин.
На фото - Мустафа - Масі Найєм
Як зазначили у коментарях представникам ЗМІ Мустафа Найєм та Олександр Коломійцев (керівник служби відновлення у Дніпропетровській області), на облаштування першої нитки знадобилось 76 днів з дня підриву Каховської ГЕС.
Перша нитка водогону закриє майже 25% потреб Кривого Рогу. За попередніми пробами, якість води відповідає всім нормам та стандартам.
Інші три нитки на ділянці Інгулець – Південне водосховище планується запустити до кінця вересня – початку жовтня. Це дозволить повністю забезпечити Кривий Ріг водою.
Зазначалось, що Агентство відновлення було залучено у цей проєкт вже на другий день після катастрофи. Близько мільйона людей, кілька населених пунктів, у тому числі Кривий Ріг, Марганець, Нікополь, Токмаківка, Покров, Марʼянське залишилися без води.
Виходом став проєкт подачі її з Карачунівського водосховища, над яким працювали з нуля. І за лічені дні, разом із проєктними роботами, почали й будівельні роботи на першій ділянці.
Будівництво водоводу називають найбільш масштабним проєктом Агентства відновлення. Подібних за масштабами проєктів під час незалежності України ще не будували.
На фото: на будівельному майданчику
Загальна протяжність магістрального водогону – 145 кілометрів, яка складається з трьох ланок:
1. Інгулець – Південне водосховище (Кривий Ріг).
Влаштовано 29,8 км трубопроводу (46%). Триває будівництво підстанцій і насосних станцій. На кожній зі станцій працюватиме 6 насосів – 4 основних, один резервний та аварійний. На об'єкті працює 211 працівників та 60 одиниць техніки.
2. Хортиця – Томаківка – Марганець.
Влаштовано трубопровід у дві нитки 21,4 км (26%) Передбачено встановлення 2 проміжних станцій. На об'єкті працюють 90 працівників та 10 одиниць техніки.
3. Марганець – Нікополь – Покров.
Зараз проводять земляні роботи, монтаж труб. Влаштовано 70,3 км траншеї та 19,8 км трубопроводу (13%).
На об'єкті працюють 135 працівників та 60 одиниць техники. Складність влаштування водогону на цій ділянці полягає у необхідності влаштування 6 водонасосних станцій, кожна з яких повинна мати трансформаторні підстанції. Прокладання труб по місту Запоріжжя відбувається по існуючих вулицях з погодженням великої кількості комунікацій.
На кожній ділянці працюють інженери-консультанти та представники незалежного технагляду.
Наголошувалось, що за підтримки USAID_ВзаємоДія буде проведено комплексний технічний аудит проєктної документації на будівництво усіх трьох ділянок магістральних водогонів. Водночас Агентство оприлюднить усі звіти разом із результатами аудиту та експертизи, а також кошторисами для кожного виду матеріалів. Як вважають в агенстві, це гарантія того, що проєкт буде виконаний якісно і максимально прозоро.
Також посадовці Держагенства відновлення звернули увагу на той факт, що частина обладнання для будівництва водоводу придбана у міжнародних партнерів.
На фото: насос, який був запущений в роботу сьогодні, доставлений з Польщі
Перша проблема, з якою стикнулися наші проектанти та підрядники – відсутність труб. В загальному для будівництва водогону потрібно 350 кілометрів труб, оскільки на окремих ділянках потрібно від 2 до 4-х паралельних ниток.
Зокрема, потужностей українських підприємств не вистачає для виробництва труб у такій кількості та за такий короткий термін. Тож лише 25% від загальної потреби у трубах - українські. Решта поставляються з Польщі, Італії, Румунії та Туреччини, Все закуповується за кошти держбюджету України..
Як зазначив Мустафа - Масі Найєм, після аналізу знімків з космосу виявилося, що для перекачування води в такому ландшафті необхідно не 14 насосних підстанцій, а 44 з підвищеною потужністю. Зазвичай виготовлення одного такого насосу займає від 7 до 12 місяців. У нас немає стільки часу. Тому українська сторона зв'язалась з виробниками в інших країнах. Зараз насоси вже транспортуються до України з Польщі, Швеції та Австрії.
Коли ж реально криворіжці відчують поліпшення стану водопостачання, пояснив начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко.
На фото: Євген Ситниченко
За його словами, це станеться, коли вода у Південному водосховищі досягне початкового рівня. До того моменту упродовж певного періоду (приблизно 10 днів) наповнюватиметься Радушансьткий канал. Наповнення Південного водосховища стане вже наступним етапом.
Водночас наповнення Південного водосховища водою до необхідного рівня вплине і на тиск води у системі водопостачання і на якість води.
Лише після цього водопостачання у домівках жителів Кривого Рогу відновиться до того стану, який був до катастрофи. Орієнтовно можна говорити, що ситуація з водопостачанням у Кривому Розі нормалізується до кінця вересня.
Уточнювалось, що перша нитка водогону закриє майже 25% потреб Кривого Рогу.
Читайте також: Запустили першу гілку водогону, який дозволить забезпечити мешканців Кривого Рогу водою, - ФОТО.