• Головна
  • Діти і батьки війни: як і де допоможуть, стабілізують, підтримають у Кривому Розі, - ФОТО, ВІДЕО
14:51, 2 травня

Діти і батьки війни: як і де допоможуть, стабілізують, підтримають у Кривому Розі, - ФОТО, ВІДЕО

Діти і батьки війни: як і де допоможуть, стабілізують, підтримають у Кривому Розі, - ФОТО, ВІДЕО

Через російську збройну агресію українські діти позбавлені дитинства у старому доброму сенсі цього слова – коли можна було міцно висипатись у своїх ліжечках, не прокидаючись серед ночі через повітряну тривогу та необхідність бігти до коридору – подалі від вікон; погуляти довше дозволеного на вулиці з друзями, не прислухаючись до попереджень про загрозу балістики чи атаку дронів; покупатися у річці без ризику захворіти від надзвичайно високого рівня  її забруднення; зустрітися з вчителями та шкільними друзями у школі; навчатися без необхідності раптово припиняти уроки, аби убезпечитись в укритті тощо. Сьогодні ж кожен день для українських дітей приносить небезпеки і стреси. І немає в Україні ані села, ані міста, де можна було би сховати дітей від загроз для їхнього життя та здоров’я.

Хто і як допомагає оберігати дитинство у період війни? Чого потребують наші діти сьогодні? Як поліпшити показники ментального здоров’я? Про це  дізнавалась кореспондентка сайту 0564.ua.

22 червня 2023 року прямо серед ночі , о-пів на другу, російська ракета приземлилась на сільській вулиці, біля приватних будинків у селі Вільне на Криворіжжі. Внаслідок цієї атаки були частково зруйновані близько 20 будинків. Найбільше ж постраждали кілька осель, серед яких і затишний дім, у якому мешкає родина з дітьми – 11-річним Глібом, якому саме у день прильоту виповнилось 11 років, та його сестричкою - 3-річною Валерією.  

Дах будинку було зруйновано вщент: дерево, глина, шифер разом з величезними бутами і шматками асфальту, котрі були підняті до гори вибуховою хвилею і, власне, й зруйнували дах і стелю помешкання - все це попадало вниз, прямо на людей. Попри те, що у кожній з кімнат будинку спали люди, сталося диво – жоден з членів цієї родини не постраждав, адже все, що могло травмувати,  приземлилося поруч. Щоправда одна з дерев’яних балок травмувала ногу матері Гліба і Валерії, однак легко. Тоді налякалися всі – і діти, і дорослі. Малеча плакала. І хлопчика і дівчинку заспокоювали дорослі члени родини, невдовзі їх разом з мамою забрали до себе сусіди, аби обігріти, заспокоїти і надати можливість відпочити.

На фото: Дівчатка, котрі пережили ракетну атаку 22 червня 2023 у с.Вільне

Цієї ж ночі криворізька родина з двома дітьми  ночувала у палатці на природі.  Батьки з дітьми  вирішили разом відпочити біля водосховища. А ворог цієї ночі вирішив атакувати дамбу. Ракета, котра впала у Вільному, вочевидь, також мала летіти на дамбу, але ж впала досить далеко від неї. По об’єкту була запущена ще одна ракета – знову повз, вона поцілила у скелю поруч з дамбою. Важко уявити, як налякались діти, які ночували у палатці неподалік. Обоє хлопчиків отримали страшенний стрес, менший крізь плач і сльози постійно промовляв до тата і мами : «Я не хочу помирати»…

Поспілкувавшись з батьками, котрі виховують неповнолітніх дітей, ми переконались, що від поведінки дорослих і стану їхнього ментального здоров’я прямо залежить і психічне здоров’я малечі. Криворожанка Тетяна, котра разом з чоловіком виховує двійнят – десятирічок Поліну і Артема – говорить, що вони у квартирі облаштували спальні місця для дітей у коридорі, аби не було необхідності будити їх серед ночі під час тривоги. Батьки  «тримають себе в руках», поводяться спокійно, навіть під час гучних «прильотів», оскільки усвідомлюють, як їхня поведінка впливає на дітей.

Водночас не всі мають належний внутрішній ресурс, аби не зірватися у присутності дитини. Інша наша співбесідниця – Дар’я – зізнається, що трапляється, вона сама не може впоратись зі стресом від гучних «прильотів», що прямо відображається на її маленькому синочкові.

Пережити військовий час без стресів не може ніхто – ані дорослі, ані малі. Тому в такий період дуже важливо вчасно отримати якісну допомогу, яка дозволить покращити показники ментального здоров’я. І у Кривому Розі сьогодні існують служби і організації, котрі допомагають у цей надважкий час впоратися зі стресом, зберегти рівновагу, покращити психічне здоров’я.  На це звертає увагу психологиня Благодійного фонду “Голоси дітей” у Кривому Розі Юлія Міцна.

«Наше завдання – щоб кожна дитина була почута і жодна не залишилась наодинці з досвідом війни у такий складний час. Для цього ми тут працюємо, причому не лише з дітьми, але й з батьками. Тому що поруч з кожною дитиною повинен бути психічно здоровий дорослий. А стабілізуватися у такий непростий час, самому інколи важко. Для цього потрібна психологічна допомога фахівців», - говорить Юлія.

На фото: Юлія Міцна з дітьми у офісі БФ "Голоси дітей"

Вона зауважує, що співробітники фонду “Голоси дітей” надають криворіжцям психо-соціальну допомогу. Ними проводяться індивідуальні та групові консультації, групові заходи, як для дітей, так і для їхніх батьків.

За словами психологині, через стреси, психологічні травми нині дуже актуалізувалась логопедична допомога.  Деякі діти перестають говорити, у когось з’являється заїкання, виникають інші проблеми логопедичного характеру. У штаті фонду є відповідний фахівець.

Кейс-менеджери фонду надають комплексну допомогу на основі оцінки потреб кожного дорослого чи маленького клієнта, або ж родини загалом, залучаючи до співпраці відповідних фахівців, партнерів – юристів, представників закладів освіти, органів місцевого самоврядування.

Соціальний супровід представників фонду  дозволяє оперативно оформити виплати, компенсації, отримати фахові консультації тощо.

Як пояснює Юлія, у багатьох дітей під час війни з’явилась тривожність. Глобально постала проблема соціальної депривації, адже діти навчаються в онлайн форматі, не набуваючи належних навичок комунікації зі своїми однолітками, зі старшими людьми – з соціумом.  «Голоси дітей» надають простір для комунікації, куди можна прийти і взяти участь у заходах. Тут діти мають можливість не лише відновлювати свої навички спілкування. Фахівці дозвілля проводять групові розважальні заходи, тренінги, майстер-класи. Водночас організація дозвілля обов’язково містить психологічний компонент - розвиток стресостійкості, робота з емоціями, подоланням тривожності. Влітку організовують роботу дитячих таборів, де діти можуть розвантажитись, побути певний час у захищеному середовищі, де з ними цілий день спілкуються, проводять різні заходи, що налаштовують на емоційну стабілізацію.

На фото: у офісі БФ"Голоси дітей"

У БФ «Голоси дітей» нам розповіли про програми, котрі дозволяють вирішувати актуальні проблеми дітей та дорослих. Так, програма «Безпечний простір» спрямована на підвищення стресостійкості. Вона застосовується і для дітей і для їхніх батьків.   Завдяки програмі  «Діти та війна» опрацьовують травматичний досвід, який неповнолітні отримали під час війни.  Для підвищення обізнаності підлітків щодо дорослішання у психосоціальній сфері використовуються можливості програми «Час апгрейду».

Одна з програм, за якими працюють фахівці фонду, розрахована на співпрацю з педагогами, оскільки спрямована на активне виявлення у дітей емоційних чи поведінкових проявів, які не є нормою.

За допомогою до БФ «Голоси дітей» можуть звертатися батьки, які мають дітей, віком до 18 років, сюди можуть приводити своїх дітей.  Тут не відмовляють нікому. У тому числі надають першу психологічну допомогу дітям та дорослим, котрі потребують стабілізації після ракетних атак. Родини ВПО, військовослужбовців, малозабезпечені отримують оперативну комплексну допомогу.  

На фото: у офісі БФ "Голоси дітей"

Координаторка фонду Юлія Січ наголосила, що види допомоги, про які йшлося вище, фахівці фонду мають можливість надавати не лише криворіжцям. Сьогодні існує можливість виїзду до громад Криворізького району. Отож безпосередньо на місцях люди у віддалених від міста населених пунктах можуть скористатися допомогою психолога, кейс-менеджера, фахівця з дозвілля (детальніше про цю програму слухайте на відео - нижче).

Додамо, що, крім інформації, яка міститься у відкритому доступі, зокрема, на сайті БФ «Голоси дітей» , новини фонду, корисну інформацію, інформацію про послуги, які надають фахівцями фонду, розклади занять можна знайти у Телеграм-каналі, котрий став ефективним інструментом для комунікації з жителями Криворіжжя.  

Авторка: Світлана Романенко

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #кривийРіг #0564ua #війна #діти #батьки #голосиДітей
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...