• Головна
  • Ракетна атака 22 червня 2023: жителі села на Криворіжжі розповіли, як відновлювались після прильоту ворожої ракети, - ФОТО
19:20, 22 червня

Ракетна атака 22 червня 2023: жителі села на Криворіжжі розповіли, як відновлювались після прильоту ворожої ракети, - ФОТО

На фото сайту 0564.ua: на подвір'ї, яке було засипане порохом і бутами, знову квітнуть квіти

На фото сайту 0564.ua: на подвір'ї, яке було засипане порохом і бутами, знову квітнуть квіти

Сьогодні, 22 червня 2024, виповнюється рік з дня ракетної атаки росіян території Криворіжжя. Тієї ночі жителі Криворіжжя чули декілька гучних вибухів. Один з прильотів стався прямо посеред вулиці приватного сектора села Вільне Криворізького району, другий - в районі Карачунівського водосховища. Ще один вибух теж був теж достатньо гучним, аби зрозуміти, що ворог обрав мішенню один з об’єктів критичної інфраструктури, але ракети попадали на людей і поблизу людей.

Про це повідомляв сайт 0564.ua з посиланням на інформацію Командування Повітряних сил ЗСУ.

Ракетна атака росіян 22 червня 2023 року

Вночі 22 червня 2023 року російські окупанти атакували Україну з повітря ракетами Х-22, Х-47 «Кинджал» та ударними дронами «Shahed-136/131». Нічна атака була спрямована на об'єкти критичної інфраструктури. Тоді із бомбардувальників Ту-22М з акваторії Азовського моря противник здійснив пуски трьох крилатих ракет Х-22, із МіГ-31К – трьох аеробалістичних ракет Х-47 «Кинджал». Також було зафіксовано пуски чотирьох іранських «шахедів». Три ворожі дрони було знищено протиповітряною обороною.

“На щастя, ракети ворога не досягли своїх цілей на Дніпропетровщині. Втім, окупанти продовжують терор проти українського народу, атакуючи об’єкти критичної інфраструктури України”, - йшлося у зазначеному повідомленні.

“Повертаючись думками до тієї ночі, дня, розумію, що тоді мені було не до офіційної інформації. Нам вистачило однієї ракети та ще одного вибуху десь поблизу, аби певний час не цікавитись іншими кількісними показниками тієї атаки. Адже усі ми знаходились у стані стресу і викликаних ним наслідків - розпачу, втоми, дезорієнтації… Треба було діяти, аби ремонтувати помешкання, наводити лад в оселях і на подвір’ях. Водночас після безсонної ночі бракувало сил і розуміння, як діяти, з чого починати…”, - пригадує Катерина - жителька вулиці Космонавтів, на якій “приземлилась” ракета Х-22.

Наслідки ракетної атаки

Вночі 22 червня у Вільному пошкодження та руйнації отримали 10 приватних будинків, в яких мешкає 35 людей, із них 9 - діти. Також були пошкоджені господарчі споруди, автомобілі, гаражі, газопровід, водогін, лінії електропередач. Внаслідок пошкодження газогону без газопостачання залишились 762 будинки.

На фото: на вулиці Космонавтів 22 червня 2023 року

Хронологія подій тієї ночі стала свідченням безпорадності людей перед викликами сучасної війни. Бо ж спочатку був “приліт” і лише після нього увімкнувся сигнал повітряної тривоги. Здається, саме після цього “прильоту” повітряна тривога почала оголошуватись відразу після зльоту російських носіїв ракет з аеродромів.

Хтось з вільненців говорив, що дата 22 червня легко закарбовується у пам’яті літнього покоління, бо ж “автоматом” підтягує спогади про 22 червня 1941 року. Дехто ще не забув рядки з пісні радянських часів “22 июня, ровно в 4 утра, Киев бомбили, нам объявили, что началася война…”. Нічого дивного - так працює пам’ять, коли у зрілому віці краще пригадується те, що було давно і вмить втрачається те, що сталося вчора.

Відновлення - початок

Далі було відновлення - люди відновлювали свої помешкання, намагалися відновитися самі - психологічно (наскільки це можливо в умовах війни).

На початку для наляканих, дезорієнтованих людей важливим був супровід. Його забезпечили представники місцевої влади. Раніше ми розповідали, що, не встигнувши оговтатись, серед ночі люди вже побачили біля "своєї" вирви (від прильоту ракети) старосту села, керівника місцевого агропідприємства, очільників Лозуватської ОТГ та начальника Криворізької районної військової адміністрації. Всі вони оперативно прибули на місце події. Тож коли ледь розвиднілось, вільненці вже знали, що не залишаться сам на сам зі своїми проблемами - їм пообіцяли допомогу - 40 тисяч гривень від Лозуватської сільської ради та 40 тисяч гривень від місцевого агропідприємства. Двом родинам, будинки яких зазнали найбільших руйнувань, місцеве агропідприємство, замість зазначеної фінансової допомоги, допомогло і матеріалами, і роботами (були повністю відновлені дахи будинків).

Власне про досвід однієї з постраждалих від ракетної атаки родин можна почитати у нашому матеріалі "Хутко з хати!", - про мої відкриття і досвід як наслідок неочікуваного прильоту ворожої ракети. Тут йшлося про один з досвідів, у якому обійшлося без участі у державній програмі “єВідновлення”. Цього разу ми ознайомились з іншим досвідом - родини, якій державна програма стала у нагоді.

“У нас був пошкоджений дах будинку - покрівля - металочерепиця а також деякі дерев’яні конструкції. Також був пошкоджений фронтон будинку із сайдингу, розбите вікно мансарди. Зазнали пошкоджень і стіни будинку. А ще - гараж, літня кухня. Автомобіль повністю був засипаний землею, піском, багажник пошкоджений, скло розбите. Виноградна арка, все, що було удворі, лежало долу”, - розповідає житель Вільного Петро Мялик.

На фото: домоволодіння родини Петра Мялика 22 червня 2023 року

Вже вранці він, як і решта постраждалих вільненців, спілкувалися з керівниками району, ОТГ, старостату, місцевого агропідприємства, які повідомили про обсяг фінансової допомоги, який буде надано для відновлення домогосподарств. Водночас, доки вирішувалось питання фінансової допомоги, родина Петра взялась наводити лад відразу, використовуючи власні ресурси. Ті червневі дні були спекотними, з дня на день очікували зливу. Отож найпершим завданням для людей було закрити дахи - убезпечитись від дощу, який міг додати проблем. Насамперед Петро запросив будівельника, який обстежив стан покрівлі і надав рекомендації щодо першочергових робіт.

“З’ясувалось, що значна площа покрівлі з металочерепиці зазнала пошкоджень - метал був десь побитий, у багатьох місцях пРобитий. Тож довелося певні ділянки покрівлі заклеювали клейкою стрічкою, на деяких ділянках оперативно замінити листи металочерепиці. Загалом відразу замінили п’ять листів. Проте стан даху потребував капітального ремонту. Це було очевидно”, - говорить чоловік, додаючи, що завдяки отриманій від сільської ради і агропідприємства матеріальній допомозі вдалося частково компенсувати витрати на першочергові роботи.

За словами нашого співрозмовника, крім фінансової допомоги, корисним у тих умовах був соціальний супровід, який забезпечили працівники місцевого самоврядування. Порада подати заяву на “єВідновлення” була вчасною.

Програма "єВідновлення"

“За допомогою “Дії” ми зареєструвалися у програмі “єВіднолення, надали усі необхідні документи, у тому числі копії актів сільської ради про характер пошкоджень, руйнувань… В результаті наша родина отримала кошти за цією державною програмою. Сума допомоги розраховується відповідно до площі пошкоджень, яких зазнала оселя. Так, у нашому випадку офіційно було підтверджено, що площа пошкоджень складає 50,2 кв м. Отож на ремонт покрівлі ми отримали близько 160 815 гривень, ще 7 339 було виділено на заміну вікна мансарди та близько 606 гривень на відновлення пошкоджень фасаду.

Додам, що програмою “єВідновлення” передбачається вибір виконавця робіт із запропонованого переліку, що ми і зробили. Виконавцем робіт у нас було приватне підприємство “Херсон - Інтербуд”. Таким чином нам вдалося відремонтувати половину даху - замінити металочерепицю та пошкоджені дерев’яні конструкції”, - пояснив Петро Мялик. Водночас він уточнив, що сума допомоги від держави обмежується - на момент отримання допомоги їхньої родиною вона не могла перевищувати 200 тисяч гривень. Тому частина робіт з відновлення ще не зроблена - їх доводиться виконувати власним коштом.

На фото: відновлена оселя родини Петра Мялика

Так, на сьогодні, частина даху родини Мяликів ще залишилась у тому стані, коли вони заклеїли пошкодження у металочерепиці і замінили кілька найбільш побитих листів. “Колись плануємо довести покрівлю до ладу. Помаленьку зробимо. Ми й так вдячні і державі, і місцевій владі, і нашим депутатам за оперативну допомогу у скрутному становищі. Розуміємо, що багато наших співгромадян нині взагалі залишилися без домівок, змушені переселятися з окупованих територій. У державі скрута - увесь світ нам допомагає, щоб була змога підтримати тих, хто постраждав внаслідок терористичних атак росіян. Тому й не нарікаємо. Бо ми ж, таки, у себе вдома живемо”, - каже вільненець.

Відновлюємо гуртом

За словами чоловіка, окрім індивідуальних проблем - проблем кожної родини, після ракетної атаки у жителів вулиці Космонавтів з’явилося декілька спільних - таких, що потребували колективної участі мешканців. Це - відновлення вуличного освітлення та дорожнього покриття. Для цих потреб люди об’єднували ресурси а також шукали додаткові джерела фінансування.

З вуличним освітленням було простіше - завдання полягало у відновленні джерела світла на одній з електроопор, яку раніше вже відновили енергетики. Для придбання ліхтаря та кабелю потрібно було понад 3 тисячі гривень. Кошти були зібрані родинами, зацікавленими у функціонуванні цього джерела освітлення, тобто, тими, які живуть найближче до нього.

Ракетна атака 22 червня 2023: жителі села на Криворіжжі розповіли, як відновлювались після прильоту ворожої ракети, - ФОТО, фото-27

На фото: відновлення вуличного освітлення на вулиці Космонавтів

Більше ресурсів вимагалось для відновлення дорожнього покриття. На вулиці Космонавтів у Вільному облаштовано асфальтне покриття. Однак внаслідок влучання російської ракети прямо посеред вулиці утворилась величезна вирва глибиною 14х16х6.

Ракетна атака 22 червня 2023: жителі села на Криворіжжі розповіли, як відновлювались після прильоту ворожої ракети, - ФОТО, фото-28

На фото: вирва від влучання ракети

Її оперативно засипали до кінця дня 22 червня відповідні комунальні служби. Поверхневим шаром покриття став щебінь, що викликало незручності для маломобільних жителів вулиці. Порадившись, люди вирішили відновити асфальтове покриття. Площа, яку необхідно було заасфальтувати, становила 70 кв метрів, а потреба у коштах складала близько 51 тисячі гривень (з розрахунку 730 гривень за 1 кв метр). Після виїзду виконавця робіт на місце і обстеження ділянки, що потребувала ремонту, сума збільшилась ще на кілька тисяч гривень, адже поверхню дороги треба було ще підготувати для асфальтування.

Далі постало питання мобілізації коштів. Частину фінансування взяли на себе жителі вулиці, розподіливши фінансове навантаження з урахуванням матеріального становища мешканців та наявності у них транспортних засобів. Так вдалося мобілізувати більшу частину коштів - 29 100 гривень. Ця сума була зібрана зусиллями 70% домоволодінь, розташованих на вулиці Космонавтів. Участь у локальному проєкті відновлення вільненців взяли і депутати Дніпропетровської обласної ради Артур Геккієв та Олексій Лавріненко, які мешкають у цьому ж селі. Вони надали по 13 тисяч гривень, закривши таким чином потребу у коштах. З матеріальними ресурсами посприяли Лозуватська сільська рада (для облаштування покриття безоплатно було доставлено 10 тонн щебню) та Вільненське житлово-конунальне підприємство (надало техніку - трактор для розгортання щебню).

Ракетна атака 22 червня 2023: жителі села на Криворіжжі розповіли, як відновлювались після прильоту ворожої ракети, - ФОТО, фото-29

На фото: ділянка дороги засипана щебнем викликала незручності

Як зауважує Петро Мялик, з 55 100 тисяч гривень 51 тисячу люди заплатили за асфальтування ділянки дороги, 500 гривень виділили на пальне для комунального трактора. Залишок - 3600 гривень - був витрачений відповідно до спільного рішення жителів вулиці: на 1800 гривень придбали 6 ламп для вуличного освітлення, ще 1800 гривень передали місцевим волонтерам на підтримку ЗСУ.

На початку червня 2024 року асфальтне покриття на проїжджій частині вулиці Космонавтів було відновлене.

На фото: відновлення дорожнього покриття на вулиці Космонавтів

Деякі родини, котрі постраждали внаслідок ракетної атаки росіян, продовжують відновлювальні роботи у своїх домоволодіннях. Але це вже індивідуальні клопоти. Часом, на допомогу кличуть сусідів.

Зі спілкування з вільненцями з’ясувалось, негативні наслідки ракетна атака 22 червня 2024 року мала також для їхнього ментального здоров’я. У перші місяці після “прильоту” у багатьох був розлад сну через надмірну тривожність, намагання убезпечити себе під час повітряних тривог. “Всю ніч бігали до підвалу”, - ділився дехто з вільненців досвідом у перші тижні після атаки. Нині реакція людей на небезпеку набула більш адекватних форм, що дає змогу і працювати, і відпочивати.

Попри все, є і позитивні наслідки - у односельців покращилась комунікація: вони виходять на вулицю, збираються разом для обговорення спільних проблем, радяться, залучають до обговорення інших односельців, представників органів місцевого самоврядування. Таким чином громада стає більш суб’єктною і дієвою. Власне, подібні процеси відбуваються і на рівні країни - на наших очах народжується єдина нація, яка об’єднується навколо найважливіших завдань національного масштабу, найперше з яких - захист своєї країни від ворога.

На фото: на вулиці Космонавтів сьогодні

PS. Сьогодні, 22 червня 2024 року, вільненці зібралися разом, щоб поговорити, згадати надзвичайну подію, розповісти про виконане та поділитися планами на майбутнє. Вечірнє застілля розпочалося з щемного моменту: до присутніх звернулася бабуся загиблого навесні цього року захисника України Сергія Шугаєва (Гончара). Його пам'ять односельці вшанували словами: "Герою України тричі – Слава! Слава! Слава!".

Авторка - Світлана Романенко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривийРіг #новини #0564ua #вільне #ракетнаАтака
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...