Понад 4000 мешканцям Криворіжжя допомогли медики в рамках проєкту UNFPA
Трохи більше року працює криворізька мобільна гінекологічна бригада. Вони була створена та діє у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
За час дії проєкту було зроблено 223 виїзди, під час яких оглянули більше чотирьох тисяч людей. Це мешканці всіх громад Криворізького району – в основному, Апостолівської, Зеленодольської та інших.
Як зазначає регіональний координатор проєкту Ірина Магденко, сьогодні бригаду чекають скрізь. Хоча спочатку була недовіра не тільки з боку населення, а й навіть колег. Але, враховуючи те, що спеціалісти бригади не тільки оглядають людей, беруть аналізи, а ще за необхідністю проводять жінку далі по всім етапам обстеження та лікування – то в проєкт повірили. При цьому медики демонструють високий відсоток виявляння – бо їздять там, де люди по двадцять років не бували у лікарів. І якщо щось виявили, то намагаються жінку переконати скоріше зайнятися власним здоров’ям.
«Практикуємо такий принцип роботи: після того, як відвідаємо якусь локацію, через пару тижнів завітаємо туди знову. Це для того, щоб у цей період жінка змогла б здати аналізи, ми отримали результати і за їх результатами вирішили, чи призначати якесь лікування», – каже координатор.
Працювати стали більш фахово. Так, в цьому році до складу бригад приєдналися лікарі УЗД-діагностики. Це дозволило уточнявати діагнози. І жінці не треба ще кудись їхати – повний гінекологічний огляд вона отримає в одному місці.
Наприклад, був випадок, коли під час прийому людей в одному селі до них звернулася переселенка середнього віку. Скаржилася на гостру біль на протязі тижня. Їй хтось радив щось попити, але це не допомагало. Медики подивилися жінку на апараті УЗД і виявили каміння у жовчному міхурі. Загострення було таке, що потрібно було невідкладне операційне втручання у хірургічному відділенні – і бригада довезла хвору до підстанції швидкої. А звідки доправили до лікарні. Якби не дії бригади, у хворої міг лопнути міхур, початися перитоніт – наслідки могли бути непередбаченими.
Також бригада має можливість проводити різні експрес-тести, в тому числі на інфекцію, цукровий діабет тощо. У майбутньому планують проводити більш точні цитологічні дослідження – для цього в області є відповідні можливості. Це дозволить працювати більш якісно.
«Люди кажуть: якби ви до нас не приїхали та не подивилися і не сказали результат – ми так би й ходили зі своїми хворобами, ніхто б нами не займався, і до чого б це призвело – невідомо. Тому за рахунок проєкту ті верстви населення, які віддалені від осередків медицини, тепер отримують висококваліфіковані медичні послуги за місцем свого проживання. Це також відноситься й до працівників соцсфери – тепер їм непотрібно кудись їхати, щоб пройти профогляд та отримати допуск до роботи. Це дуже великий внесок у сімейне здоров’я. І ми бачимо результат своєї роботи», – говорить Ірина Магденко.
Тому саме людська вдячність та те, що вони самі бачать результат власної праці, допомагає медикам прифронтової бригади витримати величезне навантаження. А свою бригаду вони називають бойовою – тому за будь-яких обставин поспішають на виїзд рятувати здоров’я та життя.