У Кривому Розі в червні зафіксовано 28 випадків сальмонельозу, з них у дітей – 15 випадків
Влітку зростає ризик виникнення кишкових інфекцій. Однією з таких є сальмонельоз, збудниками якого є мікроби, що потрапляють в організм через продукти, воду або брудні руки. Саме заражені курятина, яйця, а ще молоко, риба та інші термічно необроблені продукти найчастіше становлять небезпеку зараження сальмонелою.
Про це 0564.ua повідомила завідувачка відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ Олена Аджавенко.
Ні зовні, ні за смаком заражені продукти не відрізняються від нормальних. У харчових продуктах, особливо в напівфабрикатах, кремових кондитерських виробах сальмонели не лише зберігаються, але й швидко розмножуються. Також механізмом передачі від людини до людини є фекально-оральний, тобто через брудні руки. Сальмонели можуть потрапити в продукти й під час транспортування, фасування та продажу.
Літній період, а також теплий осінній сезон – сприятливі для розмноження бактерій і збудників, що викликають захворювання на гострі кишкові інфекції. Бактерії роду сальмонела дуже стійкі у довкіллі. Наприклад, у воді можуть зберігатись до трьох місяців, у м’ясі та яйцях — до семи місяців, а в заморожених продуктах до двох років. Сальмонела гине лише при 80 і більше градусах.
Інкубаційний період сальмонельозу у середньому становить від шести годин до двох- трьох діб. Хвороба може проходити в легкій формі, але, в деяких випадках, коли є зневоднення, може становити загрозу для життя. Проявляється інфекція високою температурою до 40 градусів, загальною інтоксикацією, ознобом, шлунково-кишковими розладами – болями в животі, нудотою, блювотою, діареєю. Такі симптоми можуть тривати навіть до двох тижнів. У важких випадках сальмонельоз може призвести до зневоднення, сепсису, менінгіту та інших серйозних ускладнень, особливо у дітей, людей похилого віку та людей з ослабленим імунітетом.
Маєте симптоми – зверніться до лікаря
В Дніпропетровській області у перші шість місяців 2024 року було зареєстровано 1104 випадки захворювання на гострі гастроентероколіти, з яких 185 випадків були викликані сальмонельозом.
У Кривому Розі за І півріччя 2024 року зафіксовано 67 випадків захворювання на сальмонельоз, 53,7% припадає на дитяче населення – 36 випадків. Тільки за червень 2024р. в Кривому Розі зафіксовано 28 випадків сальмонельозу, з них у дітей – 15 випадків. В порівнянні з аналогічним періодом 2023 року спостерігається зростання захворюваності на 29,8%.
Прості правила, що рятують, щоб не захворіти на сальмонельоз:
- ретельно мити руки перед приготуванням їжі та перед вживанням їжі;
- вживати лише безпечну бутильовану або кип’ячену воду;
- вживати продукти після достатньої і правильної термічної обробки (наприклад, молоко варто кип’ятити, м’ясо піддавати достатній термічній обробці, овочі і фрукти – мити і обдавати окропом);
- при приготуванні і зберіганні страв потрібно дотримуватись принципу: окремо зберігати сирі і приготовлені страви у холодильнику;
- ретельно мити яйця перед вживанням;
- не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі;
- під час поїздок, подорожей не споживати швидкопсувні продукти: салати зі сметаною або майонезом, кремові вироби;
- якщо є розлади шлунково-кишкового тракту (нудота, пронос, біль в животі), біль в горлі, висипання або поранення на руках – готувати їжу категорично заборонено.
"Не порушуйте цих правил! Виконати їх легше, ніж лікуватись!", - закликала криворіжців пані Олена.
Читайте також: У Покровському районі Кривого Рогу боролись зі стихійним продажем овочевої продукції, - ФОТО