"Сонце сходить на заході": у Кривому Розі відкрилась унікальна мистецька виставка, - ФОТО
У Кривому Розі провели кураторську екскурсію виставкою "Сонце сходить на заході", де представляли художні твори створені ветеранами праці спільно з художниками.
Про це 0564.ua повідомляє з посиланням на власного кореспондента.
3 серпня в ПК "Металург" відбулась кураторська екскурсія виставкою "Сонце сходить на заході", де були представлені спільні роботи художників та ветеранів праці ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг". На виставці були представлені роботи за участі Анатолія Андржеєвського, Олени Джуріної, Насті Ех, Оксани Жарун, Ксенії Костянець.
Ініціаторами проєкту були Криворізький центр сучасного мистецтва та ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг".
Екскурсію проводив український критик, публіцист, журналіст, куратор мистецьких проєктів в Україні та закордоном, член Міжнародної асоціації критиків мистецтва AICA, автор книг про культуру та соціум - Костянтин Дорошенко.
Виставка присвячена 90-літтю роботи підприємства.
Як зазначив Костянтин Дорошенко, була реалізована ідея підтримки програми ветеранів і ветеранок підприємства сучасним мистецтвом. Він зауважив, що це - експеримент, подібне у нас рідко відбувається.
Втілення ідеї видалось доволі живим та щирим, з'явилися нові твори та нові сенси.
Для відвідувачів виставки організатори підготували інтерактивний колаж, де кожен міг доповнити композицію наданими матеріалами. До внесення своєї частинки у мистецтво долучились і маленькі криворіжці.
Виставка складається з кількох залів, які були організовані в безпечних для перебування під час повітряної тривоги місцях.
У першій залі глядачам був представлений анімаційний фільм "Робочі будні металургів". Фільм є спільною роботою Сергія Андрєєва, Володимира Зайцева, Наталі Кришталь, Тетяни Непомнещаї, Людмили Рашавець, Ганни Солощенко, Валентини Обухової та мультимедійної художниці Олени Джуріної.
Анімаційна робота показує буденність працівників "Арселору". У фільм додали також історичні кадри 30-х років ХХ століття, де увагу глядачів звернули на танок, який виконували робітники, працюючи тоді ще на "Криворіжсталі". Це Танок Сонця - гуцульський "Аркан".
Як пояснив куратор виставки, під час Першої світової війни полонені австро-угорські солдати були у Кривому Розі у засланні, серед них було багато українців з Галичини, які так і залишись у місті.
У другій залі показана робота "Сортування". Робота у напрямі "сайнс арт" поєднує художній задум із науковими розробками в коксохімії. Авторки пропонують паралель між сортуванням коксу за крупністю та суспільною проблемою ейджизму, тобто, дискримінації людини за віковими ознаками. Створені з використанням трьох різних класів коксу одного жіночого обличчя, вони відмінні через різницю фактури та фізичних властивостей матеріалу. Матеріал, з якого виготовлені маски вражають не менше, ніж сенс, який вони несуть. Ці експонати виготовлені із кам'яновугільного коксу та епоксидної смоли.
Маски виготовлені Оксаною Журан та Наталією Кришталь.
У цій же залі відвідувачам показали роботу Насті Ех "Одна важлива історія". Інсталяція присвячена історії конкретної особистості, пов'язаної з Кривим Рогом та його гірничо-металургійним виробництвом - Тетяни Непомнеща. Цікавим є те, в інсталяції використана сукня, яку Тетяна носила за своєї юності. Не можна було оминути глибину філософії цієї роботи, адже в ній яскраво показано минуле, теперішнє і майбутнє, які тісно переплелись з історією рідного міста. Портрет головної героїні роботи, як зазначив Костянтин Дорошенко, художниця подарує на згадку ватеранці "Арселору".
Далі увазі публіки представлено триптих Ніни Голбан, Анастасії Грисько, Галини Денисенко, Алли Кисьяненко та Ксенії Костянець - "Видобуто - Плавка - Готова продукція". Ця робота розповідає про етапи виробництва на підприємстві чорної металургії: від вибуху на кар'єрі - до готової арматури.
Дослідження Кривого Рогу приводить мисткиню Ксенію Костянець до металургії, виробничих потужностей, до сталевої продукції, якою користуються у побуті без думки про те, звідки та як береться металевий кутник чи балка. Та все ж основною складовою виробництва є людина, яка працює в кар'єрі та бере на пробу чавун чи робить металеві валки. Тому триптих створений у співпраці з людьми, які брали участь у цих процесах.
Третя зала присвячена роботі Валерія Коротченка, Віри Кузьменко, Людмили Рашавець та Анатолія Андржеєвського.
"Сонце Кривбасу" - бріколаж, який розповідає про 90-літню історію комбінату. Змінювалось багато назв підприємства та незмінним лишався професіоналізм робітників. І повсякчас виробництво будували і перебудовували. Останні десятиріччя - й за участі авторок і авторів цієї робот. Сонце - то саме люди Криворіжжя, майстерні та завзяті у тому, за що беруться. Цією роботою автори передають своє відчуття затишку та краси, свідоцтво великих будівництв та звичайної людської праці, головних виробників чавуну, сталі та прокату.
Після закінчення екскурсії всіх охочих запросили переглянути анімаційний фільм "Робочі будні металургів", про який розповідали раніше.
Своєю експертною думкою про подібний вид мистецтва поділився куратор проєкту Костянтин Дорошенко.
На його думку сучасне мистецтво надзвичайно важливе для подолання наслідків тоталітаризму та інших диктаторських закритих систем, тому що сучасне мистецтво саме про різноманітність погляду людини на світ.
"Мистецтво не має жорстких рамок, воно дає зрозуміти, що кожна людина справді у свій спосіб бачить цей світ. Це пропозиція і можливість дати собі право на свій погляд на світ. Тому сучасне мистецтво важливо не тільки для молоді, але і для людей будь-якого віку",- зазначив критик.
Також куратор додав, що представники більш зрілого віку, ветерани і ветеранки праці, теж відкривали в собі мистецькі практики і відкривали в собі право щось зробити по новому і запропонувати свій погляд. Сучасне мистецтво - чи не найдієвіший спосіб аби зрозуміти і прийняти нашу різноманітність.
"Мистецтво створюють люди і існує воно лише в очах людей",- зазначив Костянтин.
Ми ж додамо, що виставка триватиме до 8 вересня щосуботи та неділі з 12:00 до 19:00 у ПК "Металург".
Стежте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News.