• Головна
  • В Україні стартувала кампанія вакцинації проти трьох небезпечних хвороб: криворіжців закликають не зволікати зі щепленням
18:10, 17 серпня

В Україні стартувала кампанія вакцинації проти трьох небезпечних хвороб: криворіжців закликають не зволікати зі щепленням

В Україні стартувала кампанія вакцинації проти трьох небезпечних хвороб: криворіжців закликають не зволікати зі щепленням

З 1 серпня по всій Україні розпочався додатковий раунд з вакцинації та ревакцинації дітей, дорослих проти кашлюку, дифтерії та правця, який триватиме до кінця року. За результатами 2023 року рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців, попри наявність вакцин у медзакадах, на 37% нижчий, ніж в країнах ЄС. Вакцини врятували більше життів, ніж будь-який інший медичний винахід в історії.

Як повідомляє лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду(спостереження) та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Світлана Науменко.

Вакцинація – єдиний ефективний в 95-100% засіб, щоб вберегтися від небезпечних інфекційних хвороб.

За 2023 рік в Україні охоплено вакцинацією: АКДП дітей до року – 90, 8 %; АКДП дітей в 18місяців – 85,7 %; АДП в 6 років – 64, 4 %; АДП-м в 16 років – 87,3 %; доросле населення – 58,3 %. За 7 місяців 2024 року в м. Кривий Ріг охоплено вакцинацією: АКДП дітей до року – 54, 5 %; АКДП дітей в 18місяців – 43,5 %; АДП в 6 років – 44, 8 %; АДП-м в 16 років – 43,5 %;доросле населення – 29,7 %.

Ми закликаємо батьків попіклуватися про своїх дітей, переконавшись, що вони мають усі необхідні щеплення. Також дорослим необхідно потурбуватися про себе, пройшовши вчасну ревакцинацію.

Вакцину проти дифтерії та правця отримують з першого року життя. Профілактичну імунізацію пізніше необхідно отримувати чотири рази: у два, чотири та шість місяців із першою повторною ревакцинацією у віці 18 місяців. П’яту вакцинацію, яка не включає компонент, що захищає від кашлюку, у віці шести років. Шосту – у 16р. Далі дорослі мають оновлювати свій захист кожні десять років.

В Україні стрімко зростає рівень захворюваності кашлюком. За даними Центру громадського здоров'я України за 6 місяців 2024 року в Україні зареєстровано 4863 випадки захворювання на кашлюк (інтенсивний показник на 100 тисяч населення склав 11,86). Для порівняння за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 161 випадок (інт.показник відповідно 0,39), тобто збільшення показників у 30,4 рази. Більшість усіх захворілих — діти. Випадки смерті немовлят від кашлюку було зафіксовано в Україні у 2023 році, тоді загинула 2-місячна дитина на Волині та 3-місячна на Рівненщині. Цьогоріч у Вінниці від кашлюка померла 2-місячна дівчинка.

Кашлюк – гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів, яка здатна викликати важкі напади кашлю. Симптоми захворювання можуть тривати від кількох тижнів до місяців.

Інфекція становить найбільшу небезпеку для немовлят, в яких може спричинити тимчасову зупинку дихання. Крім того, маленькі діти мають високі ризики ускладнень та смерті від захворювання. Кашлюк поширюється повітряно-крапельним шляхом або чханні інфікованого.

Одна з причин зростання захворюваності — низький рівень охоплення щепленням проти кашлюка. Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Особам, які перехворіли на кашлюк ревакцинація теж необхідна. На жаль, перенесене захворювання не викликає стійкого імунітету.

Щеплені теж можуть захворіти на кашлюк. У вакцинованих кашлюк протікає набагато легше. Діти не мають зупинок дихання, а дорослі мають просто достатньо тривалий кашель, але він не такий виснажливий і не настільки тривожить пацієнта. Також вакциновані діти та дорослі гарантовано не мають ускладнень.

В Україні відмічається також зростання захворюваності на правець. Всього за період з 2022 року – 6 місяців 2024 року в Україні було зафіксовано 21 випадок захворювання на правець, з яких 5 випадків — серед дітей. Тільки за 6 місяців 2024 року в Україні вже зареєстровано 7 випадків правця (інтенсивний показник на 100 тисяч населення склав 0,017). Для порівняння за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 1 випадок (інт.показник відповідно 0,002), тобто збільшення показників на 6 випадків; один – з летальним кінцем. Помер 45-річний житель Чернівецької області. Серед дітей зареєстровано випадок в лютому у 13-ти річної жительки Уманського району Черкаської області. Дівчинка отримала травму, на жаль не була щеплена проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень через відмову. У дитини було пошкодження шкірних покривів. Згодом у неї погіршилось самопочуття: підвищилась температура тіла, з’явився біль у м’язах та ригідність потиличних м’язів. Пізніше спостерігались порушення дихання та судоми. Лікарям дивом вдалося врятувати її життя.

Інфікуватися правцем дуже просто, наприклад під час робіт на городі, наступивши на цвях, обдерши коліна об асфальт під час падіння, або ж подряпатися будь-яким предметом на вулиці – такі випадки можуть виявитися летальними.

Правець – це надзвичайно небезпечна гостра інфекційна хвороба. Інфекція вражає нервову систему та призводить до судом та спазмів м’язів по всьому тілу і навіть попри інтенсивне сучасне лікування може закінчитись смертю хворого.До основних симптомів правця відносяться: стиснення щелеп, судоми мімічних м’язів, проблеми з ковтанням, утруднена мова, ускладнене дихання, болісна напруга у всьому тілі, судоми. Від важких форм захворювання смертність сягає більше 50%. Ще більше ускладнює ситуацію війна, під час якої ризики травмувань, ушкоджень та можливості інфікуватись збудником правця зростають. Правець завжди був проблемою ранової інфекції у період численних війн.

Запобігти правцю можна тільки вакцинацією. Вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. 

Імунітет до цієї хвороби після вакцинації не є пожиттєвим, тому захист необхідно поновлювати!

Дорослим потрібно проводити ревакцинацію  від правця  з 26 років кожні 10 років. Дифтерія також небезпечне захворювання, від якого краще запобігти, ніж лікувати.

Епідемія дифтерії в Україні зафіксована в період з 1991-го по 1998 роки. Тоді захворіло близько 20 тисяч людей. Майже 700 осіб померло. В період з 2011-го по 2017 рік фіксувалося щороку від 2 до 8 випадків дифтерії, в 2018- 10 випадків, в 2019-21 випадок. За 6 місяців 2024 року в Україні зареєстровано 1 випадок захворювання на дифтерію в Київській області, померла 73-річна жінка.

Хвора була госпіталізована до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з'ясовано, що у померлої відсутні щеплення.

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту. Серед найпоширеніших проявів хвороби: біль у горлі; підвищена температура, лихоманка; набряк слизової оболонки ротоглотки; наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу; набряк шиї; збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів. Захворювання також може викликати ускладнення, які включають блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію. Навіть своєчасне лікування за відсутності вакцинації не може забезпечити одужання. У близько 20% таких випадків хворі помирають.

Ті люди, які щеплені (і діти, і дорослі) навіть у випадку, якщо вони інфікувалися і захворіли дифтерією, вони мають суттєво легший перебіг без смертельних і без критичних для життя ускладнень. Ревакцинація є обов'язковим повторним щепленням щодесять років. Це щеплення стосується навіть людей дорослого і дуже дорослого, навіть похилого віку.

В Україні рівень вакцинації від дифтерії вкрай низький. Щеплення від дифтерії мають менш як 70% дітей і ще менше дорослих.

Якщо в дитинстві ви отримали повну первинну вакцинацію — чотири дози вакцини з компонентом дифтерії до 18 місяців, потім вас ревакцинували за календарем вакцинації у 6 та 16 років, то вакцина проти дифтерії забезпечить високий рівень захисту проти цієї хвороби на 10 років. Тому кожні 10 років дорослим необхідно проходити ревакцинацію — інакше можна захворіти. Дорослим, які ніколи не вакцинувалися від дифтерії, варто негайно зробити щеплення.

В Дніпропетровській області та в м. Кривому Розі за останні роки випадки дифтерії, правця не реєструвались. Захворюваність на кашлюк має тенденцію до зростання. За 6 місяців 2024 р. в Дніпропетровській області зареєстровано 49 випадків (інт.показник – 2,95); за аналогічний період 2023 р. в області випадків не реєструвалось. В м. Кривому Розі за 2023р. зареєстровано 2 випадки захворювання (інтенсивний показник на 100 тисяч населення склав 0,33). ; за 7 місяців 2024р. вже зареєстровано 14 випадків (інт.показник відповідно 3,91) та 2 випадки зареєстровано в Криворізькому районі (інт. показник – 5,54 ). За аналогічний період 2023 року випадків захворювання на кашлюк в місті та районі не зареєстровано.

Вакцина від правця, дифтерії та кашлюку безоплатна. Для найкращого захисту варто робити щеплення вчасно. Зверніться до сімейного лікаря!

Пам’ятайте! Відмовляючись від вакцинації, ви ставите під загрозу свої життя і здоров’я!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#КривийРіг #здоровя #вакцинація #кашлюк #дифтерія #правець
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...