• Головна
  • Погрози та фізична розправа: як окупанти залучають вчителів до співпраці
14:20, Сьогодні

Погрози та фізична розправа: як окупанти залучають вчителів до співпраці

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Українські вчителі на окупованих росією територіях зіткнулися з болісним вибором між тим, щоб тікати з дому чи бути змушеними викладати навчальну програму, яка має на меті привчати учнів російською державною пропагандою.

Про це заявили Amnesty International напередодні Всесвітнього дня вчителя.

Оскільки російська влада наполягала на відновленні шкіл на окупованих територіях України в рамках ширшої спроби зміцнення свого контролю, вона домагалася повної співпраці з рештою українських вчителів, яких вони піддавали емоційному шантажу, серйозним погрозам, обшукам, і там, де нічого з цього не спрацювало, фізичне насильство. 

Ситуація українських вчителів на окупованих росією територіях є надзвичайно складною та небезпечною. Вчителі опинилися перед вибором: або тікати, залишаючи все позаду, або бути змушеними брати участь у системі освіти, що пропагує російську агресію. За даними Amnesty International, російська окупаційна влада чинить жорсткий тиск на освітян, використовуючи погрози, фізичне насильство та шантаж. Учителів, особливо тих, хто викладає українську мову та історію, змушують працювати за російськими програмами, що вихваляють вторгнення Росії.

Приховування професії через страх розправи 

Опитані вчителі, повідомили, що російська окупаційна влада активно шукала їх, керуючись нагальною потребою знову відкрити школи та укомплектувати їх тими ж учителями. Одним із способів уникнути уваги окупаційної влади було приховування професії вчителя.  

38-річна вчителька української мови та літератури Світлана з Миколаївської області розповіла: «Я дуже боялася, що вони [російські солдати] дізнаються, що я вчителька. Тим більше через предмет, який я викладаю. Їхніми головними ворогами були викладачі української мови та історії України. Я пояснила своїм дітям, що вони повинні сказати кожному, хто запитає, що я була прибиральницею в школі». 

Так само Ольга, 40-річна вчителька історії з Харківської області, висловила свій жах, коли російські солдати обшукали її будинок: «Одного разу росіяни прийшли з обшуком у мою квартиру. Я була збентежена тим, що вони виявлять заховані підручники історії, карти та всю літературу з історії України, яку я мала. […] Я бачила, як російські солдати спустошували школу. Перше, що вони зробили, це спалили всі українські книжки, державні символи та карти», – згадує вона. розповідаючи про побоювання, що її колеги, які приєдналися до відновленої школи, донесуть на неї.  

Змусили до співпраці 

Після вторгнення в Україну та повного зриву цивільного життя, що послідувало, російська окупаційна влада вирішила відновити роботу шкіл до вересня 2022 року в усіх нещодавно окупованих областях. Вони почали з того, що у травні 2022 року скликали на збори весь педагогічний склад, який залишився на окупованих територіях, і змушували їх відновити роботу.  

Про одну з таких зустрічей Amnesty International розповіла Оксана, завуч із Херсонської області:

«Мене три години переконували. Мені не погрожували, а психологічно тиснули. Мені казали, що Херсонщина назавжди російська, а Україна кинула боротьбу за нас. Вони пообіцяли мені хорошу зарплату і попередили, що рано чи пізно мені доведеться погодитися на них працювати, бо без доходу я не проживу. Був і емоційний шантаж. Мені сказали, що я зраджу своїх дітей, якщо відмовлюсь працювати». 

Тим, хто не бажав співпрацювати, було сказано піти у відставку. Проте це не поклало край примусу. Представники російських адміністрацій несподівано відвідували вчителів, які звільнилися, іноді кілька разів на тиждень, і погрожували їм постійним безробіттям, відмовою в соціальній підтримці та медичній допомозі, внесенням до так званих «чорних списків» невиїзних. окупованих територій. 

56-річна вчителька Тетяна із Запорізької області розповіла Amnesty International, що невдовзі після її відмови повернутися на роботу до неї підійшла одна з колишніх колег: «Вона сказала, що я не розумію наслідків своєї відмови. , що мене відправлять копати окопи на передовій і що я потраплю в «чорний список» і втрачу будинок. Я чув, що по селу ходили чутки, що я зрадник своїх учнів. Дехто радить мені взагалі не виходити з дому, бо я можу зіткнутися з проблемами». 

Тетяна втекла на підконтрольну українській владі територію. Згодом російські військові увірвалися в її будинок і того ж дня допитали чоловіка про її місцезнаходження. 

Погрози, побиття, шантаж і викрадення 

Коли обіцянки високої зарплати та підвищення чи емоційний шантаж і погрози не змусили вчителя співпрацювати, окупаційні війська вдавалися до фізичної розправи та викрадень. 

Вони вимагали, щоб я прийшов на захід у школу і… "підтримав" роботу школи, фотографуючись із російською державною символікою. Вони хотіли потім використати ці фотографії [для шантажу], як доказ моєї співпраці та підтримки окупації.

Завуч, вчитель географії Олександр із Запорізької області

44-річний директор і вчитель географії Олександр із Запорізької області поділився жахливим досвідом викрадення та побиття озброєними людьми за відмову поновлюватися на роботі. «Невдовзі після того, як я відмовився співпрацювати, четверо озброєних чоловіків прийшли до мене додому. Двоє схопили мене і повели до машини. Вони били мене з рушниць. Ще двоє чоловіків залишилися з моєю дружиною. Мене відвели на задній двір школи і знову вдарили. Мене називали «фашистом» і «нацистом». Вони вимагали, щоб я прийшов на захід у школу і… «підтримав» роботу школи, фотографуючись із російською державною символікою. Вони хотіли потім використати ці фотографії [для шантажу], як доказ моєї співпраці та підтримки окупації. Мені погрожували, що цих фотографій буде достатньо, щоб українська влада довела мою підтримку окупації і посадила мене». Вранці в день події Олександр отримав «нагадливий дзвінок» від одного з його викрадачів. У нього не було іншого вибору, як бути присутнім. 

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривийРіг #новини #0564ua #війна #окупація #вчителі
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
ТОП новини
Перепідключення водоводу з 1 жовтня: кому у Кривому Розі необхідно запастися водою на 8 днів, - АДРЕСИ
"Обмежити перебування на вулиці і зачинити вікна": Кривий Ріг 30 вересня накрило пилом - що сталося
Продуктові набори - п'ята хвиля: з 30 вересня у Кривому Розі знову роздаватимуть "безкоштовні" харчі - де отримати, - АДРЕСИ
В одному з райсудів Кривого Рогу вирішили стати відкритішими і доступнішими для ЗМІ і ГО - з наступного року, - ДОКУМЕНТ
Оголошення
live comments feed...