Штрафи "обмежено придатним" за ігнорування ВЛК: скільки доведеться платити з 6 лютого
Громадяни України зі статусом "обмежено придатні", які не пройдуть військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 лютого 2025 року, можуть отримати штраф вже наступного дня
Відповідну заяву у коментарі виданню "Про все" зробила речниця Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Аліна Кривошея — повідомляють Регіональні новини.
Відповідно до чинного законодавства, штрафувати порушників правил військового обліку почнуть із 6 лютого. Наразі "обмежено придатні" громадяни України отримують повістки, щоб пройти ВЛК. Проте багато чоловіків не чекають повісток і самостійно звертаються до центрів комплектування.
За стандартною процедурою, якщо під час оповіщення представники ТЦК виявляють "обмежено придатних" осіб, їм виписують повістки або рекомендують самостійно з'явитися до ТЦК для отримання направлення на ВЛК. В окремих випадках таку повістку можна отримати через роботодавця. Деякі чоловіки приходять добровільно, щоб якнайшвидше вирішити питання з придатністю до військової служби.
Починаючи з 6 лютого, кожного, хто не виконає вимоги військового обліку вчасно, можуть оштрафувати. Як зазначила Аліна Кривошея, існують чіткі часові рамки для прибуття на ВЛК. Якщо людина не з'явиться наступного дня після визначеного терміну, її можуть притягнути до відповідальності. Розмір штрафу за порушення правил військового обліку становить від 17 до 25,5 тисяч гривень. Утім під час розгляду постанови начальник ТЦК, враховуючи поважні причини, може скасувати штраф. Усі такі випадки розглядатимуть індивідуально.
Крім військовозобов'язаних, пройти ВЛК повинні й військовослужбовці, щоб визначити їхню подальшу придатність до служби. Це стосується осіб, які отримали поранення або були визнані "обмежено придатними". Якщо стан здоров'я таких осіб покращився, вони можуть продовжувати службу. У разі отримання серйозних поранень військові мають можливість перевестися до тилових підрозділів або звільнитися з лав ЗСУ. "Повністю непридатні" до служби за законом не можуть виконувати обов'язки ні в бойових, ні в тилових частинах Сил оборони України.
Водночас представники ТЦК закликають не чекати на повістку, а пройти ВЛК самостійно, щоб уникнути можливих штрафів. Особливо це стосується тих, хто вже давно не проходив медкомісію. Якщо з моменту останнього обстеження минув рік, необхідно оновити дані про стан здоров'я, незалежно від поточної придатності.
Проходження ВЛК є обов'язковою процедурою, яка несе відповідальність як для військовозобов'язаних громадян, так і для діючих військовослужбовців. Це дозволяє забезпечити належний облік і уникнути непорозумінь, пов'язаних із виконанням військового обов'язку. Тож, щоб уникнути штрафів і зайвих проблем, у ТЦК рекомендують завчасно подбати про проходження комісії.
Раніше повідомлялося, що наказ Міноборони №402, який регламентує роботу ВЛК, скасував індивідуальну оцінку придатності, коли комісія могла обирати між формулюваннями "непридатний" та "обмежено придатний" (а також "обмежено придатний" чи "придатний").
Тепер відповідно до стану здоров’я та обмежень щодо особливостей проходження служби є:
придатні (повністю);
придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Згодом військовозобовʼязані громадяни зможуть отримати електронне направлення на проходження ВЛК через мобільний застосунок Резерв+ без необхідності відвідувати ТЦК та СП. Міністерство оборони України планує напрацювати відповідний механізм до кінця лютого 2025 року.
AD_4nXdW1BH4WMDj1w4AUTnXQQxRQ3oiu9AivWcEXqxCxvlgC6yaN3nYcrIqUNQ6WUtsWXF8rdaQaVYh1SolTdc64cQW_kTJHouIPZsvkemK7aJI76xHtTOG_a_DGXtOQ-_6gxWJNLBZVF8SjHw54VAyrC0?key=dGek1wfHiATbb5I_AkLq9OBm